معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از دانشگاه زابل بازدید کرد

۲۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۲ کد : ۲۰۹۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۱۴
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران معاونت فرهنگی و اجتماعی این وزارت ، با سفر به استان سیستان و بلوچستان از پروژه های عمرانی ، مزرعه تحقیقاتی سد سیستان، مجتمع تحقیقاتی و فرهنگ...
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران معاونت فرهنگی و اجتماعی این وزارت ، با سفر به استان سیستان و بلوچستان از پروژه های عمرانی ، مزرعه تحقیقاتی سد سیستان، مجتمع تحقیقاتی و فرهنگی بقیه‌الله الاعظم چاه‌نیمه و مزارع هزار هکتاری دانشگاه زابل واقع در نقطه صفر مرزی بازدید و با مسئولان این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی در جریان بازدید از پردیس جدید دانشگاه زابل با تمجید فعالیت صورت گرفته در ایجاد فضای سبز پردیس دانشگاه گفت: توسعه کشت انواع درختان و گسترش فضای سبز، محیط دانشگاه زابل را به مکان مناسبی برای زندگی و رشد انواع پرندگان مبدل نموده است که این پدیده بیش از پیش باعث تلطیف فضای دانشگاه و زیبایی قابل توجه آن شده است. 
وی با ابراز این که برگزاری نشست با معتمدین و نخبگان منطقه سیستان فرصت مغتنم و ارزشمندی بود، خاطر نشان کرد: ظرفیت های متکثر و متعدد این منطقه نوید بخش آینده‌ای روشن و امیدبخش توام با محرومیت زدایی و رشد و آبادانی این بخش از میهن عزیزمان است.
دکتر هاشمی در ادامه با بیان اینکه گفتگو راهی برای توسعه جامعه است تصریح کرد: مدیران باید با ترویج فرهنگ تضارب افکار و اندیشه‌ها، جریان نقد‌پذیری را در جامعه توسعه داده و طرح افکار و اندیشه‌های متفاوت و حتی مخالف را راهی برای بالندگی و رشد عقلانی و اجتماعی جامعه و اصلاح و بهبود عملکرد تصمیم گیران مصادر امور بدانند.
دکتر سید ضیاء هاشمی با تاکید بر مقوله فرهنگ و ضرورت توجه به آن بعنوان یکی از زیرساختهای مهم حیات بشری در همه اعصار و ضمن تقدیر از افتخارآفرینی‌های فرهنگی دانشگاه زابل در عرصه‌های ملی افزود: شایسته است فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه زابل شتاب بیشتری گرفته و نقش‌آفرینی دانشگاه در این مقوله نیز به موازات سایر فعالیتها پررنگ و تاثیرگذار باشد.
وی با اشاره به این که دانشگاه زابل یک نهاد خدمت‌رسان در منطقه است، خاطر نشان کرد: دانشگاه زابل همانگونه که تابه حال به خوبی ایفای نقش نموده است لازم است نقش خودش را بیش از گذشته در منطقه به منصه ظهور برساند، چون رسالت این دانشگاه بر پایه ترویج علم در کنار حل مشکلات مردم استوار است. 
معاون وزیر علوم با اشاره به این که فعالیت های فرهنگی در سطح کشور بر پایه مشارکت همه جانبه دانشگاهیان بنیان‌گذاری شده، افزود: بر این اساس وزارت علوم قصد دارد جشنواره های متعددی را در سطح دانشگاههای کشور برگزار نماید.
دکتر هاشمی تاکید کرد: رسالت دانشگاه زابل پیشبرد علم در عرصه های مختلف بوده و حل مشکلات مردم این منطقه نیز از وظایف ذاتی این دانشگاه است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه زابل، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در جلسه هم‌اندیشی با جمعی از معتمدین، ریش‌سفیدان و سازمان‌های مردم‌نهاد اظهار داشت: دانشگاه زابل بعنوان یکی از مفاخر منطقه در پیشبرد علم در عرصه‌های مختلف نقش آفرینی دارد.
وی از اهتمام دانشگاه‌های کشور برای حل مسائل  کشور با همراهی نخبگان خبرداد و گفت: دیده شدن ایده‌های نخبگان و دسترسی به فرآیندهای توسعه از طریق تقویت سرمایه‌های انسانی، فلسفه تشکیل این نشست ها است تا این ایده ها در مسیر درست قرار گرفته و سرعت تحول افزایش پیدا کند.
وی در زمینه بکارگیری انرژی‌های پاک نظیر باد و نور خورشید نیز اظهار داشت: استفاده از انرژی‌های نو بعنوان یکی از شاخص های توسعه، از برنامه های اصولی دولت تدبیر و امید است  و این منطقه پتانسیل بسیار بالایی در توسعه و بهره‌مندی از این انرژی ها را دارد و شایسته است اهتمام جدی در این خصوص  انجام شود.
بر اساس این گزارش، در جریان سفر دکتر هاشمی به دانشگاه زابل از نخستین توربین بادی با فناوری پیچ ‌کنترل و هیدرولیک تاور بهره برداری  شد. 
دکتر هاشمی در ادامه، با حضور در مزرعه تحقیقاتی سد سیستان دانشگاه زابل، از استخر پرورش ماهی که در جهت حفظ و احیای گونه های ماهیان و آبزیان بومی است، بازدید کرد.
وی  با حضور در مجتمع پژوهشی و رفاهی بقیه الله الاعظم چاه نیمه از استخر پرورش ماهی، مجموعه گیاهان دارویی، گلخانه‌های گیاهان زینتی و آپارتمانی، پژوهشکده دام های خاص، مجموعه‌های پرورش گاو سیستانی و شترمرغ، باغ زیتون، نهالستان و سالن‌های جوجه کشی شترمرغ بازدید کرده و در جریان آخرین اقدامات، پژوهش‌ها و دستاوردهای علمی دانشگاه زابل قرار گرفت.
دکتر هاشمی در ادامه این بازدید با حضور در منطقه صفر مرزی از مزرعه هزار هکتاری دانشگاه زابل که با هدف احیای پوشش گیاهی و محافظت از مخازن آب شمال استان در حال احداث است نیز بازدید  کرد.