معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کرد:سهم ایران در تولید علم جهان امسال افزایش یافت

۲۶ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۱:۰۸ کد : ۲۰۲۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۹۹
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت:سهم ایران از تولید علم جهان در سال 2011، 1.38 درصد، 2012، 1.39 ، 2013، 1.39 و 2014 تا کنون 1.69 درصد بوده است که نشان از رشد علمی موثر در کشور دارد. به گزارش ر...
 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کرد:سهم ایران در تولید علم جهان امسال افزایش یافت
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت:سهم ایران از تولید علم جهان در سال 2011، 1.38 درصد، 2012، 1.39 ، 2013، 1.39 و 2014 تا کنون 1.69 درصد بوده است که نشان از رشد علمی موثر در کشور دارد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت:رشد علمی کشور از سال 2013 تا کنون نه تنها کاهش نداشته بلکه رشدی قوی داشته است.
وی ادامه داد:رشد علمی در جهان معیارهای مشخصی دارد که از آن جمله می توان به تعداد مقالات، کیفیت و میزان استنادها، طرح های ارتباط با صنعت، میزان مشارکت با دانشگاه های خارج از کشور و به کار گیری فناوری در حوزه های مختلف دستگاه های متقاضی و تعداد ثبت اختراع اشاره کرد.
دکتر احمدی  با بیان اینکه سهم ایران در تولید مقالات علمی جهان در 6 ماهه نخست سال 2014، 1.62 درصد بوده است، گفت: سهم ایران در تولید علم جهان نسبت به سال های 2012 و 2013 افزایش یافته است.
وی گفت: سهم ایران از تولید علم در دنیا در سال 2011، 1.38 درصد، 2012، 1.39 درصد، 2013، 1.39 درصد و 2014 تا کنون 1.69 درصد بوده است که امکان تغییر آن تا پایان سال میلادی نیز وجود دارد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درخصوص تعداد ارجاعات به مقاله دانشمندان ایرانی افزود: تعداد ارجاع به مقاله نیز از سال 2011 تا سال 2013 به ترتیب 4.69 درصد، 5.97 درصد و 7.93 است که خوشبختانه شاهد رشد خوبی در ارجاع به مقالات به خصوص در سال 2013 هستیم و رقم ارجاعات در سال 2014 نیز هنوز استخراج نشده است.

 دکتراحمدی در مورد رتبه علمی ایران در سه سال متوالی از 2011 تا 2013 در پایگاه استنادی اسکوپوس را 17 اعلام کرد و افزود: از بین دانشمندانی که سالانه توسط ISI معرفی می شوند امسال، 10 نفر از آنها اساتید و متخصصان ایرانی هستند که حدود 4 نفر از این تعداد از شهرستان ها هستند.
وی با بیان اینکه در سه حوزه اساسی نیروی انسانی، زیرساخت و تشکیلات و ساختار قوانین و مقررات، برنامه ریزی های بسیار خوبی را شروع کرده ایم، گفت: در حوزه ساختار و قوانین، با توجه به اسناد بالادستی قوی و اسناد خوبی که در این زمینه وجود دارد متاسفانه برخی از آنها به لحاظ اختلافاتی که در دوره قبل بین دستگاه های اجرایی وجود داشت عملیاتی نشده بود.
دبیر کل شورای عالی عتف با اشاره به شرکت های دانش بنیان و حمایت و فعال کردن آنها افزود: با فعال شدن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از لحاظ تزریق منابع و تامین تسهیلات و حمایت های مالی فعالیت های خوبی در این زمینه انجام شده است.
وی ادامه داد: همچنین کارگروه صدور مجوز برای شرکت های دانش بنیان ایجاد و فعالیت خود را آغاز کرد و در کنار این امر تعدادی از پارک ها و مراکز برای تسریع در این اقدام به عنوان کارگزار معرفی شدند.
 دکتراحمدی گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت جدی فعال شده و دولت برای اولین بار اعتبار خوبی را در این صندوق گذاشته است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه بررسی کیفیت و نظارت بر پارک ها و مراکز رشد یکی دیگر از برنامه های اصلی این معاونت است، گفت: 33 پارک علم و فناوری، 150 مرکز رشد و حدود 3هزار و 300 شرکت دانش بنیان داشتیم که حدود 7 مرکز رشد نیز از زمان حضور من مجوز فعالیت گرفته اند و طبق برنامه ریزی ها قرار شد تا از لحاظ کیفیت فعالیت آنها بررسی و تیم های اجرایی و نظارتی نیز برای شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها اعزام شوند.
وی خاطر نشان کرد:در سال گذشته 15 میلیارد تومان بر اساس استانداردها، شاخص های فعالیت ها و گزارشاتی که تیم های نظارتی داده بودند میان پارک های علم فناوری تقسیم شد.

وی ادامه داد: یکی از کارهای اساسی دیگر که برای پارک ها انجام شد، تشویق برای صادرات کالا بود که در این رابطه تفاهم نامه ای بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری تنظیم شد و مبلغی برای تشویق صادرات کالا به خارج از کشور در نظر گرفته شد و امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده در زمینه صادرات کالا، حضوری فعال در منطقه داشته باشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم یادآور شد: در راستای ارتباط با صنعت، قراردادهایی با دستگاه های اجرایی چون وزارت دفاع، سپاه، وزارت نفت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اواخر سال گذشته تا ابتدای سال جاری منعقد شده است و در نظر است قراردادی نیز با وزارت صنعت، معدن و تجارت به زودی منعقد شود.

دکتراحمدی ایجاد پروژه های مشترک بین دانشگاه و صنعت، ایجاد فرصت مطالعاتی برای اساتید و دانشجویان دکتری در صنعت و حمایت از پایان نامه های مرتبط با صنعت را از مفاد این تفاهم نامه ها ذکر کرد و افزود: یکی از برنامه های اساسی ما راه اندازی کریدورهای علم و فناوری به خصوص در شهر تهران است که مقدمات آن فراهم شده و امیدواریم در آینده نزدیک عملیاتی شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در خصوص طرح های کلان نیز گفت: کار اساسی که برای این طرح ها انجام دادیم مشارکت فعال دستگاه های متقاضی و اجرایی در داخل این طرح هاست.
وی تاکید کرد: طرح های کلان نه تنها هیچ کاهش و افت پیدا نکرده اند بلکه از لحاظ ساختار مدیریتی و لحاظ تامین اعتبار رشد داشته اند.