معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در جمع دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در روسیه حضور یافت

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۱۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۰۱
جلسه مشترک دانشجویان ایرانی مقیم روسیه با دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در محل انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی  شاغل به تحصیل  در روسیه برگزار شد.به گ...
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در جمع دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در روسیه حضور یافت
جلسه مشترک دانشجویان ایرانی مقیم روسیه با دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در محل انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی  شاغل به تحصیل  در روسیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست  دکتر احمدی به ظرفیت بالای علم و فناوری برای توسعه کشورها و ایجاد رفاه، سرمایه و ارتقای اقتدار و اقتصاد اشاره کرد  و افزود:  در دنیای امروز رقابت ها در حوزه علم و فناوری است و کشورهایی که از توانمندی علم و فناوری بالاتری  برخوردار هستند دارای اقتصاد، امنیت، اشتغال و رفاه اجتماعی قوی تری بوده و توان رقابتی بالاتری نیز دارند. 
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم یکی از برنامه های مهم وزارت علوم را توسعه پارک های علم و فناوری با هدف افزایش توان فناوری ایران و ایجاد دانشگاههای کارآفرین عنوان کرد و افزود در حال حاضر 39 پارک علم و فناوری  و 176 مرکز رشد علم و فناوری در ایران دایر شده است و در سال های اخیر با برنامه ریزی و سرمایه گذاری های انجام شده این مراکزی فناوری وابسته به وزارت علوم توسعه زیادی پیدا کرده اند.
 و با اشاره به برخی  دستاوردهای  پارک های علم و فناوری  گفت: در دوسال اخیر 30000 شاغل در پارک های علم و فناوری مستقر  شده اند و  بیش از 120 میلیون صادرات محصول داشته اند . 
وی تاکید کرد: تلفیق و تاثیر فناوری  با منابع طبیعی کشور نیز می تواند مسبب ارزش افزوده و اشتغال بالاتر و افزایش زنجیره های تبدیل مواد خام به مواد با ارزش بالاتر را فراهم کند.
  دکتر احمدی به جمعیت بالای دانشجویی در کشورمان  اشاره نمود و گفت: در صورتیکه از این پتانسیل به خوبی استفاده شود و این جمعیت وارد چرخه تولید فناورانه شوند یک پدیده مثبت  برای  کشور است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به رتبه بسیار خوب ایران در حوزه تولید مقالات علمی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در پایگاه جهانی اسکوپوس رتبه شانزده دنیا را در حوزه تولید مقالات علمی دارا هستیم .
 وی تاکید کرد:  باید این یافته ها تبدیل به ایده، محصول و تجارت فناورانه شوند و در این راستا  دانشجویان شاغل در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه نقش قابل توجهی را در امور مربوط به انتقال فناوری دارند  به طوری که  یکی از راهکارهای افزایش توانمندی فناری توسعه همکاری های علمی و فناوری بین المللی است.
در ادامه این نشست ، دکتر احمد غلامی رایزن علمی جمهوری اسلامی  ایران در کشور روسیه  به توانمندی و ظرفیت بالای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل  در روسیه اشاره کرد و افزود:  دانشجویانی که در این کشور مشغول تجصیل هستند می توانند سفیران  خوبی برای معرفی کشورمان  در منطقه باشند.
در بخشی از این  جلسه تعدای از دانشجویان دغدغه ها و پیشنهادهای خودشان را برای توسعه علم و فناوری در کشورمان بیان کرده و آمادگی خود را برای مشارکت در افزایش نقش ایران در نظام بین المللی علم و فناوری اعلام کردند.
گفتنی است در این نشست، دکتر پیری مدیر کل امور فناوری وزارت علوم ، دکتر حسن خوش قلب مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم  و آقای حیدریان دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی  ایران در روسیه نیز حضور داشتند.