معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اقدامات وزارت علوم برای همکاری با وزارت نفت را تشریح کرد

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۷:۱۲ کد : ۲۰۰۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۵۳
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با اشاره به همکاری دانشگاههای صنعتی  امیرکبیر، صنعتی شریف ، تهران ، سهند تبریز  ، شیراز  و دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت در طرح ازدیاد برداشت از میاد...
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اقدامات وزارت علوم برای همکاری با وزارت نفت را تشریح کرد
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با اشاره به همکاری دانشگاههای صنعتی  امیرکبیر، صنعتی شریف ، تهران ، سهند تبریز  ، شیراز  و دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت در طرح ازدیاد برداشت از میادین نفتی، اقدامات  دانشگاهها و وزارت علوم را برای اجرایی شدن این طرح تشریح کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در همایش صنعت نفت و اقتصاد دانش بنیان گفت: همکاری مستمر دانشگاهها و صنعت نفت در راستای رفع نیازهای کشور ، کمک به برنامه های توسعه صنعت نفت و تمرکز بر موضوعات اصلی ازدیاد برداشت نفت از جمله آثار موافقت نامه مشترک وزارت علوم و وزارت نفت است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، گفت: برای اجرایی شدن این تفاهم نامه و در راستای تقویت همکاری های دانشگاهها  و شرکت های نفتی، کارگروه نفت و انر‍‍ژی در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ایجاد شد و در سال گذشته 15 جلسه در این کارگروه برگزار شد.
وی افزود: همچنین دبیرخانه کلان پروژهای نفتی در وزارت علوم ایجاد شد و ایجاد شبکه ای برای هماهنگی میان دانشگاههای همکار با وزارت نفت در دستور کار قرار گرفت و جلسات هماهنگی زیادی میان معاونت  پژوهش و فناوری وزارت علوم و شرکت ملی نفت برگزار شد.
دبیر شورای عالی عتف اظهار داشت: در دانشگاههای  همکار با وزارت نفت نیز ساختار سازمانی طرح توسعه ازدیاد برداشت نفت ایجاد شده است و راه اندازی  و یا تقویت پژوهشکده های نفت آنها در برنامه قرار گرفته است، نقشه راه ازدیاد برداشت نفت تدوین و دانشگاه خارجی همکار و شرکت های پشتیبانی داخلی نیز تعیین شده اند.
 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در ادامه سخنان خود گفت: انتظار داریم شرکت ملی نفت ایران در شرکت های تابعه برای هدایت فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی نقش پررنگ تری داشته باشد.
وی افزود: پیشنهاد شده است نمایندگان شرکت ملی در کمیته های اصلی شرکت های تابعه حضور داشته و شیوه انجام کار را مشابه با استانداردهای  فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی هدایت کنند.
دکتر احمدی اعلام کرد :نتیجه و هدف اصلی قردادهای نفتی ، تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان،پیاده سازی  و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم  تولید و صادرات محصولات و خدمانت دانش بنیان و دست یابی به رتبه نخست اقتصاد دانش بنیان است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم،با اشاره به جایگاه و نقش پژوهش و فناوری در اقتصاد دانش بنیان و عزم جدی وزارت علوم و وزارت نفت در پیشبرد این حرکت بزرگ و ارتباط صنعت، اقتصاد و دانشگاه ، نبود نگرش پژوهشی به قراردادهای مشترک دانشگاهها و بخش نفت در برخی زیر مجموعه ها را از جمله موانع و مشکلات میان دانشگاهها و وزارت نفت اعلام کرد.
دکتر احمدی تاکید کرد: باید ساختار چابک و فرآیندهای ساده ای برای همکاری شرکت های تابعه نفت و میادین نفتی با دانشگاهها ایجاد شود  و شرکت ملی نفت به عنوان یکی از طرف های قرارداد ، نقش مهمی در تعیین و تبین سیاست ها ، تدوین برنامه ها و هدایت شرکت های تابعه برای دست یابی به اهداف این  قراردادها ایفا کند.