معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از تخصیص 71درصدی اعتبار دانشگاهها خبر داد

۰۸ دی ۱۳۹۳ | ۰۸:۲۵ کد : ۱۹۸۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۷۴
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم  در نشست روسای دانشگاهها و مراکز پژوهش و فناوری گفت : در نه ماهه سال جاری   71درصد از اعتبار دانشگاهها  و مراکز علمی و پژوهشی تخصیص یافته است ...
 معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از تخصیص 71درصدی اعتبار دانشگاهها خبر داد
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم  در نشست روسای دانشگاهها و مراکز پژوهش و فناوری گفت : در نه ماهه سال جاری   71درصد از اعتبار دانشگاهها  و مراکز علمی و پژوهشی تخصیص یافته است و  امید واریم با مساعدت دولت یازدهم همانند سال گذشته این میزان تا پایان سال به نزدیک 100 درصد  افزایش یابد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد حسین امید ضمن اشاره به تخصیص 95 درصدی اعتبارات دانشگاهها و مراکز اموزش عالی در سال 92 ، به مقایسه بودجه وزارت علوم و مراکز پژوهش و فناوری در سال های برنامه پنجم و لایحه بودجه سال 94 پرداخت.
وی اظهار داشت :  بودجه مصوب ستاد وزارت علوم و ردیف های وابسته در سال 93 معادل  257 میلیارد تومان  بود که در لایحه پیشنهادی سال 94 این اعتبار با رشدی 3 درصدی به 265 میلیارد تومان افزایش یافته است.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم افزود: بودجه مصوب دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در سال 93 معادل 143/4 میلیارد تومان بود که در لایحه پیشنهادی سال 94 این اعتبار با رشدی 21 درصدی به 974/4 میلیارد تومان افزایش یافته است.
دکتر امید ضمن قدردانی از مجموعه دولت یازدهم برای اهتمام ویژه به آموزش عالی  علیرغم کاهش درآمدهای  نفتی دولت گفت : بودجه موسسات پژوهشی نیز از 250 میلیارد تومان در سال 93 به 322 میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 94  افزایش یافته است و  بالغ بر 28 درصد رشد داشته است.
 معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اعلام رشد 6/24 درصدی  بودجه پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه سال 94 گفت : این اعتبار در سال 93 ، 54 میلیارد تومان بوده است  که در لایحه بودجه سال 94 به 67 میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی گفت : در مجموع اعتبارات وزارت علوم ، دانشگاهها  و موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه سال 94 نسبت به بودجه مصوب سال 93، بالغ بر 7/18 درصد رشد داشته است .
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اظهار داشت: بودجه سال 94 بر اساس مدل سرانه استاندراد تدوین شده است و ملاک ما آمار تعداد دانشجویان اعلامی از طرف موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و با در نظر گرفتن هزینه های آموزشی ، پژوهشی ، رفاهی و فرهنگی دانشگاهها بوده است.
دکتر امید اظهار داشت : متاسفانه اعتبار برخی از دانشگاهها کمتر از 20درصد رشد داشته است و   در مجموع یک کسری اعتباری معادل 200میلیارد تومان را نشان می دهد که نیازمند توجه دولت و مجلس  محترم شورای اسلامی در قالب یک ردیف متمرکز است.
  معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با تاکید بر  تنوع بخشی به درآمدهای اختصاصی دانشگاهها تاکید کرد: یکی از روش های تقویت بنیه مالی دانشگاهها استفاده از ظرفیت خیرین آموزش عالی است که در همین راستا ردیف مستقلی در بودجه پیش بینی شده است که از طرح های عمرانی خیرین که تا 50درصد پیشرفت فیزیکی داشته  باشند حمایت مالی شود و اعتبار مورد نیاز آن تامین شود.
وی اعلام کرد: تاکنون در مجموع دانشگاههای کشور  25 بنیاد خیرین آموزش عالی تاسیس شده است و  تاسیس 25 بنیاد دیگر در حال طی فرآیند تاسیس است.