مطالعات فناوری میدان نفتی سروش به دانشگاه صنعتی سهند واگذار شد

۱۹ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۵ کد : ۱۹۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۰
با حضور معاونان و مدیران وزارت نفت و رئیس دانشگاه صنعتی سهند، قرارداد واگذاری مطالعات فناورانه میدان نفتی سروش به این دانشگاه به امضا رسیدبه گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، رکن الدین جوادی؛ مدیرعا...
 مطالعات فناوری میدان نفتی سروش به دانشگاه صنعتی سهند واگذار شد
با حضور معاونان و مدیران وزارت نفت و رئیس دانشگاه صنعتی سهند، قرارداد واگذاری مطالعات فناورانه میدان نفتی سروش به این دانشگاه به امضا رسید
به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، رکن الدین جوادی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این مراسم، با تاکید بر اهمیت مطالعات و پژوهش های فناورانه در صنعت نفت گفت: امروز، روز مهمی در تاریخ صنعت نفت و سرآغاز ارتباط بنیادین میان نفت و دانشگاه است که با دهه فجر مصادف شده است، دورانی که تبلور آرزوهای تک تک مردم برای رسیدن به استقلال و ایجاد خود باوری در فکر و عمل است که با به امضا رسیدن این قراردادها اکنون به تحقق رسیده است.
وی با اشاره به ضرورت ایجاد تعاملی سازنده میان صنعت نفت و دانشگاه افزود: با به کار گیری دانشگاه ها که محل رشد اندیشه هاست این فرصت در سطح ملی فراهم آمده است تا با ۹ دانشگاه مهم کشور تعاملی بنیادین آغاز شود و مشاوره ای مستمر در راستای توسعه فناوری برای افزایش ضریب بازیافت در مخازن صورت پذیرد.
جوادی افزود: صنعت نفت در حقیقت با این اقدام فرصتی را به وجود آورد تا تلاطم های سیاسی و اقتصادی کمترین آثار را بر مردم و کشور داشته باشد و با درایت، اندیشه و توانمندی ایرانی به جایی برسیم که گره ها به دست ایرانی باز شود و با کمترین آسیب، بیشترین اعتماد به نفس را داشته باشیم.
وی گفت: امیدواریم این حرکت فرصتی برای صادرات دانش فنی، تکنولوژی و نیروی انسانی شایسته باشد و بتواند بازار کار بیرون را در راستای پیام رسانی انقلاب عهده دار شود.
محمدعلی عمادی، مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران نیز با بیان این که واگذاری میادین به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای نخستین بار در تاریخ بیش از یک صد ساله نفتی کشور صورت گرفته است، گفت: با عقد این قردادها کلیه امور تحقیقات و فناوری هر یک از میادین نفتی به یک دانشگاه واگذار می شود.
وی گفت: در قراردادهای تنظیم شده شرکت ملی نفت ایران، کارفرما و شرکت تابعه ذیربط آن، مجری بوده و با تشکیل کمیته های مختلف بر اساس پروپوزال های مصوب فعالیت های اجرایی مطالعاتی لازم صورت پذیرفته و متناسب با آن پرداخت های لازم انجام می شود.
عمادی افزود: انتظار شرکت ملی نفت ایران این است که هر دو طرف از فرصت به دست آمده حسن استفاده را کرده و با تعریف پروژه های فناورانه که منافع آن برای کشور و ازدیاد برداشت از مخازن خواهد بود، باعث توسعه فناوری در نفت شوند. همچنین انتظار می رود که دانشگاه ها با یافتن شریک خارجی مناسب، زمینه انتقال فناوری در حوزه بالادستی را به نحو شایسته ای فراهم کنند.
 گفتنی است :در این مراسم دکتر جوادی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران ،دکتر مقدم معاون پژوهشی و فناوری ،مهندس حافظی مدیر عامل شرکت فلات قاره ودکتر عمادی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران حضور داشتند .