مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی : انتظار جامعه از دانشگاه پاسخگویی و کار آفرینی است

۲۴ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۶ کد : ۱۹۸۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۵۵
مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی این وزارت گفت : جامعه از دانشگاهها انتظار دارد که کار آفرین باشند ، به نیازهای جامعه پاسخگو باشند و در چرخه تبدیل دانش به محصول نقش داشته باشند.به گزارش روابط عموم...
 مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی : انتظار جامعه از دانشگاه پاسخگویی و کار آفرینی است
مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی این وزارت گفت : جامعه از دانشگاهها انتظار دارد که کار آفرین باشند ، به نیازهای جامعه پاسخگو باشند و در چرخه تبدیل دانش به محصول نقش داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالحسین فریدون در مراسم گرامیداشت پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه فنی و حرفه ای  گفت: باید الگوی روشنی برای توسعه آموزش عالی فنی و حرفه ای در کشور تدوین  و آموزش عالی مرتبط با اشتغال ترویج و نهادینه شود.
وی افزود: آموزش عالی مسئول پرورش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز جامعه است و دانشگاه‌ها، رسالت پژوهش، آموزش و فناوری را دارند و اصلی‌ترین مکان خلق ایده‌های نو هستند البته دانشگاه‌های نسل جدید نه تنها مرکز ثقل تحولات اجتماعی بلکه مکانی برای رقابت‌های فناورانه و مرکزی برای رشد نخبه‌ها هستند.
مشاور وزیر علوم با اشاره به وجود چهار میلیون و 600 هزار دانشجو در کشور گفت: بیش از 70 هزار عضو هیئت علمی، بیش از 2500 مرکز آموزشی، تعداد زیادی پژوهشگاه و تعدادی پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که استفاده از این ظرفیت بالا برای توسعه کشور نیازمند یک برنامه ریزی و سیاستگذاری جدی و منسجم است.
دکتر فریدون با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید کارآفرین باشند، افزود: دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و جامع علمی و کاربردی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کارآفرین هستند که نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا می کنند.
وی ادامه داد: دورنمای دانشگاه فنی و حرفه‌ای در افق چشم‌انداز آن، یک دانشگاه توانمند در زمینه تربیت نیروی انسانی ماهر و شایسته بوده و در رده جهانی و بین‌المللی شناخته شده است و ایجاد دوره‌های آموزش عالی فنی برعهده دارد  که بخش خصوصی به دلیل هزینه بالا و نداشتن امکانات به آن نمی‌پردازد .
دکتر فریدون گفت: ارائه آموزش هایی  که کارآیی و مهارت  منجر به  خلاقیت و نوآوری را در دانشجویان افزایش دهد و زمینه اشتغال آنان  را فراهم کند از جمله وظایف دانشگاه فنی و حرفه ای است.
وی افزود: ظهور اقتصاد دانشگاه محور در کشورهای صنعتی و دیگر کشورها نشان داد که نیروی انسانی بیشتر از دیگر زیر ساخت های مادی در توسعه جوامع نقش دارند لذا در جامعه ما نیز باید به سمت تربیت نیروهای خلاق و نو آور و نیز تغییر ساختار صنایع در جهت ایجاد صنایع دانش بنیان حرکت کنیم.