مراسم اختتامیه کنگره بین المللی سربداران در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۸ کد : ۱۹۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۲
با حضور اندشمندان و محققان داخلی و خارجی و هنرمندان سریال سربدارن مراسم اختتامیه کنگره بین المللی سربداران در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این مراسم ...
 مراسم اختتامیه کنگره بین المللی سربداران در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد
با حضور اندشمندان و محققان داخلی و خارجی و هنرمندان سریال سربدارن مراسم اختتامیه کنگره بین المللی سربداران در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این مراسم  دکتر جواد حدادنیا رییس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: دو سال پیش بود که گروهی از نخبگان دیار سربداران به فکر برگزاری پروژه ای افتادند تا به بازنمایی افتخار تاریخی این خطه یعنی نهضت سربداران بپردازد و در این سال ها همه مسئولین، محققین و تلاشگران عرصه فرهنگ و رسانه قلم فرسایی کردند و ورود یافتند تا تمام اتفاقات هفتصد سال پیش را به رشته تحریر در بیاورند.
دبیر کنگره گفت: در این میان گروهی از بزرگان شهرستان در حوزه اجرای این همایش در قالب شورای سیاستگذاری کنگره یک دل و یک صدا از ابتدای شکل گیری این برنامه با تلاش و همت فراوان و علی رغم مشکلات و سختی های متعددی که در مسیر بود مردانه و با تحمل تمام این سختی ها و مرارت ها و به امید برافراشته نگاه داشتن پرچم پرافتخار آزادگی و آزاد منشی مردم این پهنه خواستند نام سبزوار سرفراز با کنگره سربداران در تاریخ ماندگار شود، که قدردان زحمات این عزیزان و بزرگواران هستیم.
دکتر حدادنیا سپس ضمن قدردانی از ستاد اجرایی کنگره و تمامی دست اندرکاران این کنگره، گفت: بی شک برگزاری چنین برنامه بزرگی در سطح بین المللی نیازمند همیاری و همکاری افراد زیادی بود که خوشبختانه دانشگاه با داشتن نیروهای فکری و اجرایی کارآمد و استفاده از این پتانسیل توانست کنگره بزرگ سربداران را در سطح مطلوبی برگزار کند، به صورتی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نقل قولی برگزاری این کنگره را در سطحی بالاتر از سطح کشوری خوانده است.
در ادامه برنامه و با حضور اعضای شورای سیاستگذاری کنگره از میان هنرمندانی که در عرصه تاریخ و هنر سربداران دست به آفرینش آثار هنری زده بودند از استاد حسین ماستیانی، خالق مجسمه هفت پیکر، استاد حسین خسروجردی نویسنده کتاب تگرگ تاتار و استاد حسین کارگری نویسنده و کارگردان آیین اسب چوبی تقدیر و تجلیل شد.
در ادامه این برنامه، دکتر سید نوراله رضوی دبیر هنری کنگره، قطع نامه پایانی کنگره بین المللی سربداران را برای حضار قرائت کرد.
شرکت کنندگان در کنگره همچنین تقدیر و تشکر خود را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، و دست اندرکاران سریال نهضت سربداران که موجب روشنگری بخشی از این نهضت در عصر حاضر و آگاهی ملت ایران شد، تقدیر و تقاضا کردند عنایت ویژه و اقدامات شایسته برای ایجاد شبکه صدا وسیمای سربداران در شهرستان سبزوار مبذول دارند.
به سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه، مسکن و شهرسازی هم پیشنهاد دادند با طراحی و ایجاد نمادی مناسب، در مسیر جاده بین المللی تهران ـ مشهد و بالعکس، و نیز درج عنوان ‘ورود به حوزه  قیام و نهضت تاریخی سربداران’ اهتمام جدی به عمل آورند.
شرکت کنندگان در این کنگره نیز از همّت دانشگاه حکیم سبزواری، دست اندرکاران ستادهای سیاست گذاری کنگره، کمیته های علمی، اجرایی، هنری، تشریفات و همه همکاران کنگره که فضایی علمی، امن برای حضور محققان پدید آوردند، صمیمانه تقدیر و سپاسگزاری کردند.
در ادامه این مراسم خالد کریم، استاد سنی مذهب دانشگاه اردن با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران مانند انقلاب های ساختگی غربی ها نیست، اظهارداشت: مردم ایران فرزندان انقلاب واقعی هستند که پیام اهل بیت را با خود همراه دارد.
در ادامه آیین اختتامیه کنگره سربداران استاد محمد علی نجفی، کارگردان سریال سربداران در سخنانی با تشکر از برگزار کنندگان این برنامه از دکتر شریعتی، کیهان رهگذار، نویسنده سناریو سریال و فرهاد فخرالدینی آهنگساز سریال سربداران به عنوان سه شخصیتی یاد کرد که نقش بزرگی در شکل گیری و ساخت این سریال تاریخی داشتند.
دکترحدادنیا در این برنامه گفت: از ساخت سردیس استاد محمد علی نجفی، کارگردان سریال سربداران به همت دانشگاه، فرمانداری شهرستان، شهرداری، شورای شهر و به دست هنرمند گرانقدر استاد ماستیانی خبرداد.
گفتنی است مراسم تجلیل از بازیگر و کارگردان سریال سربداران و اهدای نشان عالی سربداران به محمد علی نجفی کارگردان سریال سربداران از جمله برنامه های پایانی این مراسم بود.