مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اعلام کرد: آیین نامه ایجاد دوره های پسا دکترا تدوین می شود

۲۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۹ کد : ۱۹۱۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۱۴۵
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از تدوین آیین نامه ایجاد دوره های پسا دکترا در راستای حرکت در مرزهای دانش و رفع نیازهای اساسی کشور و تهیه نرم افزار شباهت یاب پایان نامه¬های دانشگاهی در راستای جلوگیری از تخلفات علمی خبر داد.
 مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اعلام کرد: آیین نامه ایجاد دوره های پسا دکترا تدوین می شود


مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از تدوین آیین نامه ایجاد دوره های پسا دکترا در راستای حرکت در مرزهای دانش و رفع نیازهای اساسی کشور  و تهیه نرم افزار شباهت یاب پایان نامه¬های دانشگاهی در راستای جلوگیری از تخلفات علمی خبر داد.​


به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مظفر شریفی در نشست خبری مسئولان معاونت پژوهش و فناوری این وزارتخانه گفت :  دستورالعمل  و معیارهای شناخت تخلفات علمی در حال تدوین است  و در این راستا و برای شناسایی پژوهش هایی که از مسیر صحیح منحرف شده اند، نرم افزار شباهت یاب متون علمی تهیه شده است .
وی افزود: این نرم افزار برای بررسی تعدادی از مجلات علوم انسانی استفاده شده و در آینده نزدیک برای بررسی پایان نامه های دانشگاهی کشور که در پایگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم ثبت شده اند به کار خواهد رفت.
 دکتر شریفی افزود :با همکاری بنیاد ملی نخبگان ،دفترامورنخبگان در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ایجاد شده است که ماموریت آن حمایت از اعضای هیئت علمی و دانشجویان نخبه و  هدایت آنان برای انجام پژوهش در جهت رفع نیازهای مهم کشور است.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: آیین نامه دوره های دکترای پژوهش محور نیز در حال بازنگری است و نکته محوری آیین نامه جدید این است که برای ایجاد این دوره حتما دانشگاهها بابد با دستگاههای اجرایی و صنایع در جهت رفع یک نیاز یا حل مشکل قرارداد همکاری داشته باشند.
دکتر جلال بختیاری مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم نیز گفت: تجهیزات جدید آزمایشگاهی خریداری شده در اختیار دانشگاهها و مراکز پژوهشی قرار گرفته و آخرین کانتینر آن نیز تا مهرماه 1393در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی با اشاره به تلاش هایی که در جهت برقراری اتصال دانشگاهها به پایگاههای علمی صورت گرفته است گفت: تا قبل از آغاز سال2015میلادی تمام مشکلات این حوزه رفع شده و  دانشگاهها به پایگاههای علمی معتبر دنیا دسترسی کامل خواهند داشت.
در ادامه این نشست دکتر خیاطیان معاون اداره کل دفتر برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم نیز ، افزایش بهره وری پارک های علم و فناوری در راستای ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان و تجاری سازی ، ایجاد پارک های تخصصی علم و فناوری  و ایجاد کرویدر های علم و فناوری را از برنامه های این دفتر در دوره جدید دانست.
وی گفت : با همکاری وزارت نیرو بزودی پارک علم و فناوری تخصصی "انرژی" ایجاد می شود ، همچنین کرویدور علم و فناوری نیز با همکاری شهرداری در تهران ایجاد خواهد شد.


( ۳ )