گام های عملی دانشگاه زابل برای تحقق اقتصاد مقاومتی با پرورش زنبور عسل در مجموعه تحقیقاتی

۲۰ تیر ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۱ کد : ۱۸۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۳۲
عسل تهیه شده در دانشگاه زابل، به اذعان کارشناسان و پژوهشگران با وجود وضعیت خاص جغرافیایی و مشکلات آبی منطقه از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. عسل برداشت شده علاوه بر خاصیت‌های بی نظیر در درمان بیماری‌...
 گام های عملی دانشگاه زابل برای تحقق اقتصاد مقاومتی با پرورش زنبور عسل در مجموعه تحقیقاتی
عسل تهیه شده در دانشگاه زابل، به اذعان کارشناسان و پژوهشگران با وجود وضعیت خاص جغرافیایی و مشکلات آبی منطقه از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. عسل برداشت شده علاوه بر خاصیت‌های بی نظیر در درمان بیماری‌ها و هزینه کم نگهداری کندوها، سرمایه و امکانات چندانی نیاز نداشته و گامی در راستای تولیدات داخلی و رشد اقتصاد بومی است که امکان کسب درآمد مناسب را فراهم می آورد.
 به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم،  دانشگاه زابل به عنوان یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین، در راستای ترویج و تحقق بخشیدن به «اقتصاد مقاومتی» بخشی از مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک را در مقوله بهبود وضعیت کسب و کار و اشتغال زایی، در منطقه عهده دار می باشد. این رسالت از آنجا در کانون توجه دست اندرکاران دانشگاه قرار گرفته است که با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی از راه های رفع مشکلات اقتصادی کشور، محقق کردن اقتصاد درون گرا و مبتنی بر توانمندی های داخلی می باشد.
در راستای ضرورت فوق، یکی از طرح های اجرایی مدنظر، پرورش زنبور عسل در مجموعه تحقیقاتی دانشگاه زابل به صورت پایلوت می باشد. این طرح که با استفاده از برنامه ریزی های دقیق و به کارگیری راهکارهای علمی منطبق با کم آبی در منطقه پیاده شده است، تولیدات و نتایج بسیار مقرون به صرفه ای را در پی داشته است.
گفتنی است از آنجایی که عسل برداشت شده طبیعی موجود، دارای خواص بی نظیر تغذیه ای و دارویی می باشد و از طرفی به دلیل هزینه کم نگهداری کندوها، سرمایه و امکانات چندانی برای راه اندازی و گسترش حرفه زنبورداری مورد نیاز نبوده و توسعه آن می تواند گامی مهم در راستای تولیدات داخلی و رشد اقتصاد بومی باشد که زمینه کسب درآمد مناسب را فراهم می آورد.
این گزارش می افزاید: با توجه به سرمایه اندکی که برای پرورش زنبور نیاز است و همچنین سود قابل توجه آن، این حرفه می‌تواند برای کشاورزان و افراد جویای کار که توان مالی کافی برای سرمایه گذاری در سایر صنایع و مشاغل را ندارند، به عنوان شغل جذاب و درآمدزایی محسوب شود.
بر اساس این گزارش، طرح پرورش زنبور عسل در منطقه سیستان، یکی دیگر از الگوهای موفق پیاده شده توسط دانشگاه می باشد که می تواند جهت بهبود معیشت و کسب و کار مردم منطقه مورد بهره برداری و تولید و تکثیر قرار گیرد.