ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار وابسته به پارک علم و فناوری استان سمنان افتتاح شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۳ کد : ۱۷۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۱۳
ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار با حضور رییس پارک  علم و فناوری استان سمنان، مدیر مراکز رشد این پارک، مدیرعامل و خزانه‌دار مجمع خیران حامی فناوری کشور، امام جمعه گرمسار، فرماندار گرمسار، ری...
 ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار وابسته به پارک علم و فناوری استان سمنان افتتاح شد
ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار با حضور رییس پارک  علم و فناوری استان سمنان، مدیر مراکز رشد این پارک، مدیرعامل و خزانه‌دار مجمع خیران حامی فناوری کشور، امام جمعه گرمسار، فرماندار گرمسار، رییس شورای شهر گرمسار، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، معاون پژوهشی دانشگاه عالی ایوانکی و جمعی از صنعتگران، فناوران و مسئولان استانی افتتاح شد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،در ابتدای این مراسم دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی رییس پارک علم و فناوری استان سمنان در سخنانی راه رسیدن به توفیق در جامعه‌ امروز ایران را توجه به حوزه‌ علم و فناوری دانست و گفت: نفت، معادن و منابع طبیعی تاکنون خیلی کمک نکرده‌اند و امیدواریم از این پس مسیر درستی را انتخاب کنیم.
دکتر جلالی توجه به بخش خصوصی را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: بیشتر مجموعه‌هایی که در کشور فعال هستند با بودجه‌دولت اداره می‌شوند و 85 درصد بودجه کشور صرف فعالیت‌های جاری دولت می‌شود. در مراکز رشد یک مشارکت خوب بین دولت و بخش خصوصی برقرار خواهد شد. در این مراکز سرمایه از دولت و کار از بخش خصوصی است. آن‌هم کارفناورانه با ارزش افزوده‌بالا و به گونه‌ای که بتوان از آن ثروت تولید کرد. با همین هدف و همچنین با هدف توسعه‌ متوازن در همه‌ شهرهای استان مرکز رشد گرمسار را ایجاد کرده‌ایم.
وی  همچنین از ادارات کل استان سمنان در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان درخواست مساعدت کرد و گفت: طبق قانون نباید از شرکت‌های دانش‌بنیان مالیات گرفته شود و همچنین تسهیلاتی در خصوص صادرات و گمرک برای آن‌ها درنظر گرفته شده است .
دکتر جلالی در ادامه‌ سخنانش مساحت زمین مرکز رشد گرمسار را 2 هزار مترمربع و زیربنای آن را 830 مترمربع اعلام کرد و گفت: این ساختمان ظرفیت استقرار 21 واحد فناور را دارد و برای احداث آن بیش از 12 میلیارد ریال و برای تجهیز اداری آن یک میلیارد و هفتصد میلیون ریال هزینه شده است. این هزینه از محل درآمدهای اختصاصی پارک و اعتبارات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور تامین شده است.
رییس پارک علم و فناوری استان سمنان بیشترین تعداد واحد فناور مستقر در مرکز رشد گرمسار را در حوزه‌ مکانیک (31 درصد) ذکر کرد و ادامه داد: حوزه‌های مکاترونیک با 25 درصد، کشاورزی 13 درصد، صنایع غذایی 13 درصد، فناوری اطلاعات 12 درصد و معدن با 6 درصد در رده‌های بعدی از این حیث قرار دارند.
وی تعداد مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان در استان را 8 مرکز عنوان کرد و افزود: ساختمان مراکز رشد شاهرود، دامغان و گرمسار تملیکی است و ساختمان مراکز رشد مهدیشهر، سرخه، سمنان و دکترحسابی (سمنان) استیجاری است. ساختمان مرکز رشد مهدیشهر نیز توسط حاج محمد علی کیانی (خیر مهدیشهری) درحال ساخت است که پیشرفت خوبی داشته است.
دکتر جلالی ادامه داد: زمین مرکز رشد واحدهای فناور مهدیشهر به مساحت 671 مترمربع توسط سازمان مسکن و شهرسازی واگذار شده است که در حال اخذ پروانه ساختمانی هستیم. برای ساخت ساختمان مرکز رشد سرخه نیز 3 هزار مترمربع زمین مورد نیاز است که تاکنون به پارک اختصاص داده نشده است.
وی  درخصوص ساختمان مرکز رشد سمنان گفت: برای احداث این مرکز 5 هزار متر زمین نیاز است تا 3 هزار و 435 متر بنای مرکز در آن ساخته شود که متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های مستمر انجام شده، تاکنون برای احداث این مرکز زمینی به پارک اختصاص داده نشده است.
رییس پارک علم و فناوری استان سمنان در پایان سخنانش تعداد کل واحدهای فناور مستقر و خروج‌یافته مراکز رشد این پارک را 281 واحد فناور ذکر کرد و اضافه کرد: از این تعداد 135 واحد فناور متعلق به مرکز رشد شاهرود، 42 واحد فناور متعلق به مرکز رشد دامغان، 52 واحد فناور متعلق به مرکز رشد سمنان، 32 واحد فناور متعلق به مرکز رشد گرمسار و 20 واحد فناور متعلق به مرکز رشد مهدیشهر است.ن قانون در استان ما به خوبی اجرایی نشده است.
در ادامه‌ مراسم دکتر سیدعلی نجومی عضو هیئت امنا و خزانه‌دار مجمع خیران حامی فناوری کشور در سخنانی به شیوه‌ ارزش‌گذاری شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: زمانی شرکت‌های بزرگ نفتی، زمین و خودرو در جهان معروف بودند اما امروز که می‌بینیم گوگل یا مایکروسافت در ارزش‌گذاری شرکت‌ها اول می‌شوند. پس شیوه‌ ارزش‌گذاری تغییر کرده است.
دکتر سیدعلی نجومی افزود: فناوری به شرطی که به فروش برسد بیشترین ارزش را دارد. محصول تولیدی شرکت‌‎هایی مانند گوگل و مایکروسافت به صورت آنلاین و دیجیتال است. امروز ساختمان مرکز رشد گرمسار در اختیار شما است اما جهان ما بیرون از این ساختمان است. ثروت خارج از این ساختمان است و واحدهای فناور باید آن را در استان یا کشور پیدا کنند. همچنین متخصصین و سرمایه‌گذاران نیز بیرون این ساختمان هستند.
وی  استفاده از خیرین را پتانسیل مناسبی برای واحدهای فناور دانست و گفت: حدود یازده هزار مدرسه توسط خیرین در ایران ساخته شده و همچنین خیرین حدود 5 هزار میلیارد تومان در حوزه‌ سلامت هزینه کرده‌اند. این پتانسیل می‌تواند در حوزه‌ علم و فناوری نیز استفاده شود. فقط نیاز است فناوران خود را به خیرین معرفی کنند.
گفتنی است در پایان  این مراسم حاضران از شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار بازدید کردند.


( ۲ )