ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور شهمیرزاد تحویل پارک علم و فناوری استان سمنان شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۸ کد : ۱۷۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۱۹
با حضور استاتدار سمنان، مراسم اهدای ساختمان مرکز رشد واحدهای فنارو شهمیرزاد که توسط یک خیر این شهر ساخته شده است به پارک علم و فناوری استان سمنان ،با حضور رئیس این  پارک، نماینده منتخب سمنا...
 ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور شهمیرزاد تحویل پارک علم و فناوری استان سمنان شد
 با حضور استاتدار سمنان، مراسم اهدای ساختمان مرکز رشد واحدهای فنارو شهمیرزاد که توسط یک خیر این شهر ساخته شده است به پارک علم و فناوری استان سمنان ،با حضور رئیس این  پارک، نماینده منتخب سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل و خزانه‌دار مجمع خیران حامی فناوری، شهردار و اعضای شورای شهر شهمیرزاد و برخی از فناوران شهمیرزاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا خباز استاندار سمنان در این مراسم، کار حاج محمدعلی کیانی، خیر شهمیرزادی را بسیار با ارزش برشمرد و گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید اگر می‌خواهید خودتان و نامتان ماندنی باشد، به باقیات و صالحات توجه کنید. آقای کیانی نیز به همین مسئله فکر کردند. به ویژه این‌که در امور فناوری قدم برداشته‌اند. که البته این برای کشور ضروری است. چرا که از لحاظ فناوری از دنیا بسیار عقب هستیم.
 دکتر خباز راه میانبر کم کردن این عقب‌ماندگی را علم و فناوری دانست و افزود: پارک‌ها و مراکز رشد به ما جهش می‌دهند، تولید ما را بالا می‌برد و کیفیت کالای ما را رقابتی می‌کند. به همین خاطر یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب اعلام شد توجه به کارهای دانش‌بنیان بود. دنیا نیز به همین صورت رشد کرده است.
وی با تایید صحبت‌های دکتر جلالی گفت: نباید فرزندانمان را به قصد کارمند دولت شدن به دانشگاه بفرستیم. آن‌ها باید دنبال تحصیلاتی باشند که بازار اشتغال آن فراهم باشد. 
در ادامه ، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان با تقدیر و قدردانی از حاج محمدعلی کیانی، خیر شهمیرزادی برای ساخت این مرکز گفت: مساحت زمین ساختمان مرکز رشد شهمیرزاد 806 مترمربع و ارزش این زمین حدود 15 میلیارد ریال است که مساحت ساختمان در دست احداث در آن 2050 مترمربع است. تاکنون بیش از 17 میلیارد ریال توسط آقای کیانی برای ساخت این بنا هزینه شده و بیش از 55 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 13 میلیارد ریال دیگر اعتبار (از طرف پارک) نیاز است تا پروژه به اتمام برسد و پیش‌بینی می‌شود تا اسفند 1395 کار ساخت ساختمان مرکز رشد شهمیرزاد تمام شود.
سیدمحمد اسماعیل جلالی در ادامه به پردیس مرکزی شاهرود اشاره کرد و توضیح داد: پردیس مرکزی این پارک در شاهرود در زمینی به مساحت حدود 32 هکتار واقع شده که تاکنون 6 هزار و 500 مترمربع بنای قابل بهره‌برداری در آن ساخته شده و 15 هزار و 500 مترمربع نیز دردست احداث است.
دکتر جلالی بخش دوم سخنانشان به ضرورت جهت‌دهی خیریه برای حمایت از فناوری اختصاص دادند و گفتند: در رتبه‌بندی کشورهای جهان بر اساس کمک‌های خیریه میانمار، آمریکا، نیوزلند، کانادا، استرالیا، انگلیس، هلند، سریلانکا و ایرلند در رده‌های اول تا نهم قرار دارند و ایران در رده‌ی سی و دوم این رده‌بندی قرار گرفته است.
وی  ادامه داد: اگر کمک‌های خیریه کشورهای جهان را نسبت به تولید ناخالص ملی بررسی کنیم درمی‌یابیم آمریکا، نیوزلند، کانادا، انگلیس در رده‌های اول تا چهارم قرار دارند و ایران در بین 26 کشور اول از این حیث نیست.
 رییس پارک علم و فناوری استان سمنان اشاره‌ای به رتبه‌ی کشور‌های جهان بر اساس سرانه‌ی کمک‌های خیریه‌ی در بخش خصوصی کرد و توضیح داد: از این حیث و در بخش «آموزش» رژیم صهیونیستی (با سرانه‌ی 87 دلار)، آمریکا (با سرانه‌ی 64 دلار) و سوئد (با سرانه‌ی 32 دلار) در رتبه‌ی اول تا سوم، در بخش «سلامت» آمریکا (با سرانه‌ی 59 دلار)، رژیم صهیونیستی (با سرانه‌ی 30 دلار) و ایرلند (با سرانه‌ی 27 دلار) در رتبه‌‎ی اول تا سوم، در بخش «فرهنگی» آمریکا (با سرانه‌ی 50 دلار)، اسپانیا (با سرانه‌ی 41 دلار) و سوئد (با سرانه‌ی 32 دلار) در رتبه‌ی اول تا سوم قرار دارند. متاسفانه ایران در این حوزه نیز سهم بسیار کمی دارد.
وی درخصوص نسبت دانشجو به جمعیت در کشور و به عنوان مثال در شاهرود بیان داشت: در شاهرود حدود 35 هزار نفر جمعیت دانشجویی وجود دارد و جمعیت این شهر تقریبا 140 هزار نفر است. یعنی از هر 4 نفر یک نفر دانشجو است. بنابراین لازم است برای خیل کثیر فارغ‌التحصیلان فکری کرد.

وی  سرانه دانش‌آموز به کلاس درس را 24 نفر به ازای هر کلاس درس اعلام کرد و افزود: به گفته‌ی رییس مرکز برنامه‌ریزی، نیروی انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش این تعداد کلاس درس کافی است. مجمع خیرین مدرسه ساز نیز به این نتیجه رسیده است که سرمایه‌های این مجمع برای مدرسه‌سازی زیادتر از نیاز جامعه است. به همین خاطر سرمایه مازاد را در طرح‌های نیمه کاره دولت هزینه کردند که از سال 1386 بیش از 800 طرح نیمه کاره از این طریق به بهره‌برداری رسیده است. در این خصوص ایشان اشاره کرد با این تفاصیل باید فرهنگ‌سازی کنیم هزینه‌هایی که خیرین بیش از حد نیاز در امور دیگر هزینه می‌‎کنند به سمت اشتغال ببریم.
دکتر جلالی در بخش پایانی سخنانش تاسیس موسسه گسترش زیرساخت‌های فناوری در پارک علم و فناوری استان سمنان را در همین راستا اعلام کرد و بیان داشت: امیدواریم از این طریق بتوانیم به امور تامین زیرساخت فناوری، اشتغال‌زایی و کارآفرینی بیشتر بپردازیم.
در ادامه مدیرعامل مجمع خیران حامی فناوری کار این مجمع را حمایت از فناوری و ایجاد اشتغال برشمرد و گفت: برای ایجاد اشتغال از فناوری‌محمد جواد قاسمی معرفی حاج محمدعلی کیانی، خیر شهمیرزادی به همه‌ی کشور ضروری دانست و اضافه کرد: این جزء اولین موردها است که امور خیر به سمت فناوری می‌آید. ما از این نوع کمک‌ها در کشور زیاد انجام می‌دهیم اما همه مخفی است و آمار صحیحی نداریم.
در انتهای مراسم از آقای حاج محمدعلی کیانی، خیر شهمیرزادی با اهدای لوح تقدیر از طرف استاندار سمنان و رییس پارک علم و فناوری استان سمنان قدردانی شد و حاضرین از پیشرفت ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور شهمیرزاد بازدید کردند.های نوین کمک می‌گیریم. رویکرد ما نیز نگاه به ایرانیان خارج از ایران است.( ۱ )