رئیس دانشگاه تفرش: پاسخگویی مسئولان به مردم از مظاهر دموکراسی و مردم سالاری دینی است

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۷۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۵
رئیس دانشگاه تفرش شفاف عمل کردن و پاسخگویی مسئولین به مردم را یکی از اصول مهم تعهد مدیران در نظام جمهوری اسلامی و از مظاهر دموکراسی و مردم سالاری دینی برشمرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکت...
رئیس دانشگاه تفرش شفاف عمل کردن و پاسخگویی مسئولین به مردم را یکی از اصول مهم تعهد مدیران در نظام جمهوری اسلامی و از مظاهر دموکراسی و مردم سالاری دینی برشمرد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکتر"محمد قاسم سحاب" در نشستی خبری با اصحاب رسانه ،  تهیه برنامه توسعه استراتژیک پنج ساله و افق دور دانشگاه را به عنوان اساس حرکت های  آتی توسعه دانشگاه در همه زمینه ها، ارتباط نزدیک با  اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان و فراهم کردن بستر مشارکت آنان در مدیریت و اداره دانشگاه و ساماندهی ساختار  نظام تشکیلاتی و مدیریتی دانشگاه بر اساس چارت تشکیلاتی مصوب را از مهم ترین محورها و ارکان اصلی سیاست های مدیریتی و ضروریات اداره دانشگاه  تفرش عنوان کرد.
رئیس دانشگاه تفرش با بیان اینکه مقدمات ارتباط مرکز رشد دانشگاه و کلینیک صنعت استان مرکزی که مدیریت آن به مدت دوسال به دانشگاه تفرش واگذار شده است با صنایع استان و کشور فراهم شده است افزود:در مدیریت دانشگاه تلاش شده است که از مرکز رشد و کلینیک صنعت  استان مرکزی به عنوان ویزگی ممتاز دانشگاه تفرش در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور در زمینه ارتباط با صنعت و بستری برای بازار کار برای دانشجویان بهره برداری شود و در این راستا در نه ماه گذشته جلساتی با مدیر عامل شرکت های صنعتی استان انجام گرفته است.
دکتر سحاب ادامه داد: بر اساس برنامه توسعه استراتژیک پنج ساله و افق دور دانشگاه تفرش، نسبت هیئت علمی به دانشجو 1 به 25  در نظر گرفته شده است که حرکت در این راستا نیازمند 140 عضو هیئت علمی است که باید به تدریج در طی  5 سال آینده این هدف محقق گردد.
وی تصریح کرد:  با توجه به وضعیت بودجه دانشگاه و سیاست های ابلاغ شده از سوی وزارت علوم در سال تحصیلی جدید این دانشگاه برنامه ای برای جذب هیئت علمی نداشته  و علی رغم  دعوت افراد برای همکاری با دانشگاه از طریق فرا خوان در سال جاری عملا افراد جذب شده صرفا مراحل تکمیل پرونده جذب خود را طی خواهند کرد و به صورت مدعو با دانشگاه همکاری خواهند داشت.
رئیس دانشگاه تفرش با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید نیز دانشگاه تفرش در دو رشته جدید مهندسی مکانیک (تبدیل انرژی) و فیزیک (حالت جامد) در مقطع کارشناسی ارشد برای اولین بار اقدام به پذیرش دانشجو نموده است اظهار داشت: ایجاد رشته های جدید که این دانشگاه را نسبت به دانشگاه های دیگر شاخص می نماید از جمله مهندسی معماری بناهای تاریخی و اسلامی و تاسیس پژوهشکده پدافند غیر عامل راهبرد و ماموریت مدیریت دانشگاه برای برتر و شاخص نگه داشتن دانشگاه تفرش در بین دانشگاه های کشور است.
رئیس دانشگاه تفرش با اشاره به اینکه روند تبدیل وضعیت برخی از کارکنان شرکتی دانشگاه به قراردادی  در صورتی که مشکل قانونی وجود نداشته باشد صورت می پذیرد اما در هیچ مورد برخلاف قانون امکان انجام اقدامی وجود ندارد.
وی افزود: 40 نفر از کارکنان شرکتی دانشگاه تفرش بر اساس قانون و به دلیل داشتن پست حاکمیتی و مدرک دانشگاهی  قبل از تصدی ایشان تبدیل وضعیت شده اند و در سایر موارد نیز در صورتی که مشکل قانونی وجود نداشته باشد اقدام خواهد شد.
دکتر سحاب در ادامه با بیان اینکه  تاکنون از ابر رایانه دانشگاه تفرش استفاده عملی نشده است افزود: در مدت مدیریت جدید دانشگاه جلساتی با تیم سازنده ابررایانه برگزار گردیده تا مقدمات استفاده تخصصی و عملی پژوهشگران از این سیستم  مهیا گردد.
معاون اداری مالی دانشگاه تفرش نیز در این نشست افزود: بدهی کنونی دانشگاه تفرش حدود دو میلیارد  تومان می باشد که پرداخت این بدهی نیازمند نگاه ویژه مسئولین استان و وزارت علوم به دانشگاه تفرش است.
دکتر "احمد عبدالهی"  با بیان این که وب سایت و پورتال دانشگاه ها در رتبه بندی دانشگاه ها تاثیرگذار است افزود: در این راستا به منظور بهبود کارایی پورتال دانشگاه در رتبه بندی های مختلف سایت دانشگاه مجهز شده است.
معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تفرش نیز در این نشست گفت: هم اکنون یک تشکل دانشجویی ، 10 کانون  و 21 نشریه دارای مجوز نشر در این دانشگاه  فعال می باشند.
دکتر "محمد حبیبی" ادامه داد: ایجاد باشگاه کرسی های آزاد اندیشی به منظور ایجاد ساختاری برای مبارزه با هجمه فرهنگی دشمن و بستری برای آزاد اندیشی با همکاری تمامی انجمن ها،تشکل ها و شورا صنفی دانشجویی از پاییز سال گذشته در دانشگاه تفرش ایجاد گردیده است.
وی تصریح کرد: اساس و اولویت فعالیت متولیان فرهنگی دانشگاه تفرش پیگیری امور فرهنگی از مجرای قانونی و پرهیز از سلیقه گرایی و انجام به صورت ستادی می باشد.
معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تفرش افتتاح یادمان شهدای گمنام در هفته دفاع مقدس، برگزاری جشن استقبال از ورودی های جدید ،انجام مسابقات ورزشی و برگزاری جشن فارغ التحصیلی را از مهمترین برنامه های فرهنگی این معاونت در سال تحصیلی جدید عنوان کرد .