یونسکو با تاسیس مرکزمنطقه ای مدیریت آبخیزداری درمناطق خشک ونیمه خشک ایران موافقت کرد

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۵ کد : ۱۶۹۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۳
شورای اجرایی یونسکو با تاسیس «مرکز منطقه ای مدیریت آبخیزداری در مناطق خشک و نیمه خشک» درایران موافقت کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست با تمدید فعالیت «مرکز منطقه ای توسعه مراکز رشد و پا...
شورای اجرایی یونسکو با تاسیس «مرکز منطقه ای مدیریت آبخیزداری در مناطق خشک و نیمه خشک» درایران موافقت کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست با تمدید فعالیت «مرکز منطقه ای توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری اصفهان» به عنوان مراکز درجه دوم یونسکو درایران موافقت شد.
دکتراحمد جلالی سفیرجمهوری اسلامی ایران دریونسکو در شورای اجرایی یونسکو درپاریس گفت : این دو موضوع از سال گذشته در دستور کار ایران و یونسکو قرارداشت و با همکاری دستگاه های ذیربط و تمهیدات انجام شده و باتوجه به گزارش های مثبت هیئت های ارزیابی بین المللی، درنشست شورای اجرایی یونسکو با اجماع کشورهای عضو به تصویب رسید.
سفیرایران دریونسکو با یادآوری همکاری های منطقه ای ایران در زمینه آب و هوا گفت: مرکزمنطقه ای مدیریت آبخیزداری درمناطق خشک و نیمه خشک گستره غرب آسیا را دربرمی گیرد و با همکاری یونسکو در تهران ایجاد می شود.
وی افزود: با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، هیئت ارزیابی بین المللی یونسکو در اردیبهشت ماه سال جاری به تهران سفر کرد و با توجه به توانمندی کشورمان برای تاسیس چنین مرکزی بر پایه ملاک های مصوب این سازمان، هیئت ارزیابی یونسکو نظر مثبت خود را به دبیرخانه اعلام کرد.
دکترجلالی درخصوص اهمیت راه اندازی چنین مرکزی درایران گفت: ایران درمنطقه ای خشک و نیمه خشک واقع شده است و مطالعه های علمی و همکاری های منطقه ای با توجه به تغییرات آب و هوایی می تواند به نیازهای علمی کشورمان دراین زمینه کمک کند.
وی درادامه با بیان این که مرکز منطقه ای مدیریت آبخیزداری در مناطق خشک و نیمه خشک با محوریت وزارت جهادکشاورزی کشورمان فعالیت خواهد کرد، افزود: در سند شورای اجرایی یونسکو آمده است که باتوجه به تجربه غنی و متنوع ایران در زمینه آبخیزداری و توانمندی های مرتبط، این مرکز می تواند زمینه لازم را برای انتقال مهارت های علمی و فنی و نیز افزایش توانمندی مورد نیاز برای مقابله با عواقب تغییرات آب و هوایی فراهم سازد.
سفیر ایران دریونسکو درخصوص پارک علم و فناوری اصفهان گفت: این مرکز به عنوان نخستین پارک درمنطقه غرب آسیا به عنوان مرکز نوع دوم یونسکو برای فعالیت منطقه ای و بین المللی ازسوی یونسکو انتخاب شده است و براساس مصوبه یونسکو، مرکز اصفهان در حوزه کشورهای ایران، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، پاکستان، تاجیکستان و ترکیه فعالیت خواهد داشت.
پرویز گرشاسبی معاون مناطق خشک و نیمه خشک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ایران از راه اندازی مرکز بین المللی مدیریت جامع آبخیزداری یونسکو درایران خبر داد و گفت: در صورت تامین اعتبارات مالی ازسوی جمهوری اسلامی ایران این مرکز به زودی در ایران آغاز به کار خواهد کرد.
وی افزود: این مرکز یکی از مراکز درجه دو یونسکو است که پس از گذشت هفت سال ایران توانست امتیاز ایجاد این مرکز در کشور را بگیرد.
گرشاسبی گفت: ایران به عنوان یک کشور پیشرو در بحث آبخیزداری و منابع آب درشمال افریقا و خاورمیانه نقش به سزایی دارد و قرار است با راه اندازی این مرکز بین المللی آموزش، تحقیقات و ارتباط با دیگر کشورها را برقرارکند.
معاون مناطق خشک و نیمه خشک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ایران گفت: سازمان یونسکو مرکز بین المللی علمی و فرهنگی است که درسطح جهان خدمات و سرویس آموزشی ارائه می دهد اما ایران باید بتواند با تامین نیروی انسانی و منابع مالی این مرکز را پشتیبانی کند.
وی افزود: درصورت تاییدیه سازمان یونسکو، این مرکز بین المللی درتهران یا استان البرز راه اندازی می شود. تاکنون وزارت جهاد کشاورزی دارای چنین مرکز بین المللی نبوده و این فرصت و امتیاز نادری برای این وزارتخانه به شمار می رود زیرا وزارت نیرو نیز تنها دارای چند مرکز منطقه ای است.
گرشاسبی با بیان آنکه این مرکز مسائل و مشکلات آبخیزداری و منابع آبی تمام کشورها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد، تاکید کرد: با توجه به وضعیت منابع آبی کشور، خشکسالی های پی درپی انتقال دانش مدیریت آبخیزداری توسط کمیته آب شناسی یونسکو می تواند فرصت خوبی برای ایران و دیگر کشورهای منطقه محسوب شود.