یازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران در دانشگاه یاسوج برگزار می‌شود

۱۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۶ کد : ۱۶۹۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۹
یازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری با محوریت توسعه مشارکتی در مدیریت حوزه‌های آبخیز با همکاری انجمن آبخیزداری ایران در  فروردین 1395 در دانشگاه یاسوج برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی وز...
یازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران در دانشگاه یاسوج برگزار می‌شود
یازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری با محوریت توسعه مشارکتی در مدیریت حوزه‌های آبخیز با همکاری انجمن آبخیزداری ایران در  فروردین 1395 در دانشگاه یاسوج برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محسن آرمین دبیر اجرایی این همایش گفت: مدیریت بهینه منابع آب و خاک در حوزه‌های آبخیز و در راستای حفظ یکپارچگی اکولوژیکی همیشه به عنوان یک بحث جدی و چالش برانگیز بین جوامع مدنی، بخش خصوصی و دولت مطرح بوده است و درک واقعی و درست از آبخیزداری و مدیریت حوزه‌های آبخیز در گرو شناخت ذینفعان متعدد در داخل حوضه‌ها می‌باشد که متضمن ترکیب اجرایی سیاست‌های دولتی بالا به پایین ( Top -Down) وفرایندهای مشارکت مردمی پایین به بالا (Bottom – Up) می‌باشد.
استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یاسوج در ادامه گفت: این امر باعث تقویت روابط نهادهای فرابخشی و بین‌بخشی خواهد شد. همچنین درک تفاوت دیدگاه‌ها و نقاط مطلوب هر یک از این بخش‌ها می‌تواند به عنوان یک فرصت مناسب برای شروع بحث ها و نشست‌های جدی برای مدیریت منابع و نیز شناخت نقاط تفرق و مورد چالش در خصوص نحوه و میزان دسترسی به منابع طبیعی موجود در ساختارهای اجتماعی و اقتصادی بدل گردد. این نوع نگاه و درک از آبخیزداری در سراسر جهان به منصه ظهور رسیده است.
دکتر آرمین به نقش مشارکت در مدیریت حوزه‌های آبخیز اشاره کرد و گفت: در کشور ایران نیز تفکر مدیریت یکپارچه حوزه‌های آبخیز و تلفیق سیاست‌های دولتی و راهکارهای مشارکت مردمی در حال رشد و گسترش است. هر چند در مقام عمل هنوز جایگاه واقعی آبخیزداری تبیین و روشن نگردیده است معهذا نفس اقدامات صورت گرفته را می‌توان مثبت و در راستای مدیریت جامع و یکپارچه حوزه‌های آبخیز قلمداد کرد.
گفتنی است مهلت ارسال مقاله کامل به این همایش 20 بهمن 1394 و اعلام نتایج داوری مقالات 10 اسفند می‌باشد.‌