یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری ایران در دانشگاه محقق اردبیلی افتتاح شد

۲۰ مهر ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۲ کد : ۱۶۹۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۷۵
به همت معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی وموزه تاریخ علوم اردبیل ، یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری ایران  از 21الی 23مهرماه در در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.به گزارش ر...
یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری ایران در دانشگاه محقق اردبیلی افتتاح شد
به همت معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی وموزه تاریخ علوم اردبیل ، یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری ایران  از 21الی 23مهرماه در در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر گودرز صادقی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم افتتاح این نمایشگاه با بیان اینکه در دانشگاه محقق اردبیلی تلاش می کنیم فعالیت های همه جانبه ای در زمینه های مختلف داشته باشیم، گفت: دانشگاه محقق اردبیلی به خودش می بالد که با سایر مراکز علمی ایران و جهان در ارتباط است و تبلور فعالیت های دینی و فرهنگی در همه عرصه هاست.
دکتر صادقی حضور در این نمایشگاه و دعوت از موزه علوم و فناوری ایران را بخشی از رسالت این دانشگاه دانست و تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه یک حرکت بدیع است تا جوانان ما با تاریخ گذشته و فعالیت های علمی دانشمندان این مرز و بوم آشنا شوند.
سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی، ایرانیان را سرآمد دنیا در علوم پایه و علوم مهندسی دانست و خاطرنشان کرد: مشاهده تجهیزات و دستگاه های گذشته در این نمایشگاه که در دوره های اسلامی ساخته شده است، مایه غرور است که بدانیم ایرانیان و بالاخص مسلمانان بصورت خاص چه نقشی در پیشرفت علوم داشته اند.
دکتر نعمت الله ارشدی قائم مقام رئیس موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران نیز با بیان اینکه تشکیل موزه علوم و فناوری نماد اندیشه های بلند و نظر مدیران ارشد استان اردبیل است ، افزود: امید می رود این الگو برای استان های دیگر نیز استفاده  شود.
وی با بیان اینکه  موزه علوم و فناوری به مدت چهار سال است که راه‌اندازی شده ، گفت: در این موزه تلاش می‌کنیم دانشمندان آینده کشور را با ارائه مفاهیم درست و با رو به رو کردن با مصداق های علوم و فناوری تربیت کنیم.
دکترارشدی یکی از وظایف بخش آموزشی کشور را همراه کردن اقشار مختلف مردم و جامعه با خود دانست و افزود: با این کار افراد می توانند درک بهتر و روشن‌تری از مباحث علمی داشته باشند.
معاون پژوهشی و فناوری موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در این رابطه وظیفه موزه علوم و فناوری آموزش غیردرسی و آموزش در یک فضای مفرح است، افزود: یکی از وظایف ما این است که دستاوردهای گذشته را بازسازی کرده و در معرض نمایش قرار دهیم.
قائم مقام رئیس موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران خواستار تشکیل موزه های علوم و فناوری در استان های مختلف کشور متناسب با پتانسیل و فناوری های بومی آن استان شد و گفت: در این موزه ها می توان دستاوردهای گذشته را از فراموشی بیرون آورده و بازسازی کرده و در معرض دید عموم قرار داد.
وی کمک به راه اندازی، توسعه و تجهیز موزه های استانی را یکی از رسالت های موزه علوم و فناوری ایران دانست وگفت: موزه علوم و فناوری حلقه مفقوده بین دانشگاه و صنعت است.
 دکترارشدی خواستار مشارکت و همت دانشگاه های کشور در برگزاری نمایشگاه های سیار موزه علوم و فناوری شد و افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه، نمایش ابزار و اندیشه‌های دانشمندان گذشته در زمینه‌های علمی است که این کار یک گام بزرگ در تحقق اهداف آموزشی است.
گفتنی است این نمایشگاه تا مورخ 23 مهرماه جهت بازدید عموم دایر است.