یازدهمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۰ کد : ۱۶۹۷۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۹۸
یازدهمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو،به‌ریاست دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایرا...
یازدهمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد
یازدهمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو،به‌ریاست دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و دکترمحدثه محب حسینی، رئیس بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو ودبیرجلسه برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این جلسه ابتدا دکتر نصیری با تاکید بر اهمیت چارچوب عمل جهانی آموزش ۲۰۳۰ و نقش آن در تحقق اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد، در خصوص دستورکار اول جلسه اظهار داشت: با توجه به ماهیت بین بخشی تدوین و اجرای سند ملی آموزش ۲۰۳۰ که مستلزم مشارکت کلیه وزارت‌ خانه های مرتبط با بحث آموزش و سیاستگذاری است، جلساتی درکمیسیون علمی و تحقیقاتی هیئت دولت برگزار و در این جلسات تبیین شد که در تدوین و اجرای سند ملی آموزش ۲۰۳۰، لازم است کلیه نهادهای آموزشی مشارکت داده شوند؛ زیرا تجربه جهانی در خصوص عدم موفقیت کامل برنامۀ آموزش برای همه نشان داده است که آموزش، بحثی بین بخشی است و مشارکت کلیه وزارتخانه‌ها و نهادهای آموزشی را می‌طلبد. وی افزود : علاوه بر این، یونسکو برای اجرای سند ملی آموزش کشورها تا سال ۲۰۳۰، چهار خلاصه بروشور اطلاعاتی ارائه داده و در آن‌ها تاکید کرده است که در تدوین و اجرای سند ملی آموزش ۲۰۳۰ باید کلیه نهادهای آموزشی مشارکت داده شوند و بر این اساس، طی برگزاری جلسات کمیسیون علمی و تحقیقاتی هیئت دولت و جلسات فرعی با حضور مقامات بلندپایه دولتی، لزوم مشارکت کلیه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان‌های ذیربط آموزشی در تدوین و اجرای سند مذکور به تصویب رسید و وزیر آموزش و پرورش به‌عنوان رئیس کمیته اجرای سند ملی آموزش ۲۰۳۰ و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به عنوان دبیر این کمیته انتخاب شدند.
سپس دکتر محب حسینی در خصوص بند دوم دستورکار جلسه، گزارش دکتر ظهور در زمینه چهاردهمین نشست کمیته منطقه‌ای کنوانسیون تائید و به‌رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را ارائه داد و گفت: نشست مذکور در تاریخ ۲۷ و ۲۸ مرداد در استرالیا تشکیل شد و در آن موضوعات: کنوانسیون منطقه‌ای تائید و به‌رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی و اشتغال‌پذیری فارغ‌التحصیلان مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. مباحث این جلسات بیشتر بر روی اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار متمرکز بود و بر آموزش ۲۰۳۰ به عنوان مهم ترین این اهداف تاکید شد.
 درادامه، موضوع الحاق به کنوانسیون تائید و به رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی در منطقه آسیا و اقیانوسیه مطرح و مقرر شد در مکاتبه با دفتر حقوقی وزارت امور خارجه، درخصوص روند قانونی الحاق به کنوانسیون استعلام شود و در صورت موافقت وزارت امورخارجه، تمایل جمهوری اسلامی ایران برای الحاق به این کنوانسیون با شرط پذیرش آن درآینده توسط نهادهای قانونی ذیربط ازجمله مجلس شورای اسلامی، به سازمان یونسکو اعلام شود.
همچنین دکتر محب حسینی درخصوص دستورکار سوم، راهنمای گزارش کارگروه‌های تخصصی کمیته آموزش عالی را ارائه داد و گفت : این محورها و زیرمحورها بر اساس فعالیت‌های یونسکو در زمینه موضوعات مرتبط با هر یک از گارگروه‌های هشت‌گانه کمیته آموزش عالی تنظیم شده است.
 در این زمینه، اعضای جلسه پیشنهاداتی از قبیل همگام‌کردن گزارش‌ها با فعالیت‌های یونسکو ، مستندسازی گزارش‌ها و ارسال آنها به دانشگاه‌ها راارائه کردند.
در ادامه این جلسه مقرر شد گزارش کارگروه‌های بین المللی‌‌کردن آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی و کارگروه فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور در آموزش عالی، به‌ترتیب در جلسات بعدی کمیته ارائه شوند.
همچنین اعضای شرکت کننده در این نشست بر عملیاتی‌شدن مواردی از قبیل   اجرای کنوانسیون ۲۰۱۱ توکیو به منظور بهبود در تحرک و اشتغال‌پذیری در آسیا و اقیانوسیه و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای،  پشتیبانی از کنوانسیون جهانی آینده به منظور تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بهبود در تحرک، دسترسی، کیفیت و لحاظ‌کردن برابری ، پشتیبانی از کشورهای کمترتوسعه یافته و جزایر کوچک در حال توسعه در آسیا و اقیانوسیه از طریق توسعه برنامه‌های بورس تحصیلی به منظور مشارکت در بین‌المللی‌کردن آموزش عالی و پژوهش تاکید کردند.
گفتنی است دکتر حسین سالارآملی، قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‌الملل ونایب رئیس کمیته، دکترمحمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر علی وطنی، معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مسعودشفیعی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، ، دکتر حسین‌زاده لطفی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه حضور داشتند .