یادمان پدر صنعت نساجی ایران در دانشگاه کاشان برگزار شد

۱۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۶ کد : ۱۶۹۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۸
مراسم یادمان "ارباب حسن تفضلی" پدر صنعت نساجی ایران همزمان با بیست و هفتمین سال درگذشت این کارآفرین و صنعتگر نمونه با حضور خانواده وی و جمعی از خیران و صنعتگران در دانشگاه کاشان برگزار شد. به گزارش ر...
مراسم یادمان "ارباب حسن تفضلی" پدر صنعت نساجی ایران همزمان با بیست و هفتمین سال درگذشت این کارآفرین و صنعتگر نمونه با حضور خانواده وی و جمعی از خیران و صنعتگران در دانشگاه کاشان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان در این مراسم ارباب تفضلی را یکی از اسوه های نیکی و خیرخواهی برشمرد و گفت: جامعه کاشان مدیون خدمات ارزنده مرحوم ارباب تفضلی در زمینه های مختلف به خصوص صنعت نساجی است.
وی خاندان ارباب حسن تفضلی را از اعضای مؤثر ستاد توسعه دانشگاه کاشان نام برد و اظهار داشت: ایجاد دانشکده نساجی که به همت خاندان ارباب تفضلی و به یاد این مرحوم  در دانشگاه ساخته می شود باقی الصالحات است که نام و یاد آن مرد بزرگ را در اذهان ماندگار خواهد ساخت.
دکتر زراعت به آثار و برکات کار خیر در آیات و روایات اشاره کرد و افزود: در آیه 20 سوره مزمل آمده است: مصداق کار خیر و نیک"ماتقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله..." است (و بدانید آنچه را از کارهای نیک برای خود از پیش می فرستید، نزد خدا به بهترین وجه و بزرگترین پاداش خواهید یافت).
وی با بیان اینکه اگر شما کار خیری انجام دهید برای خود شما ثبت می شود تصریح کرد: کار خیر معامله و تجارتی است که هیچ وقت زیان ندارد.
رئیس دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه خداوند است که به هرکس بخواهد می دهد و از هر کس بخواهد می گیرد افزود: مالی که شما در راه خدا می دهید به مانند یک دانه گندم است و چند بر ابر اجر و پاداش می دهد.
وی به آیه 148 سوره بقره"  اشاره کرد و گفت: با توجه به این آیه و برای هر کسی قبله‏ ای است که وی روی خود را به آن [سوی] می‏گرداند، پس در کارهای نیک بر یکدیگر پیشی گیرید. هر کجا که باشید، خداوند همگی شما را [به سوی خود باز] می‏آورد. در حقیقت، خدا بر همه چیز توانا است".
وی اظهار داشت: نیکی اختصاص به زمان و مکان و ادیان خاص ندارد و در هر دین و هر موقعیتی که قرار دارید، کار نیک انجام دهید.
دکتر زراعت از برگزاری مراسم سالانه جایزه ارباب تفضلی خبر داد و افزود: این مراسم همزمان با سالروز تولد پدر صنعت نساجی ایران  اردیبهشت سال آینده در این دانشگاه برگزار می شود.
همچنین دختر مرحوم ارباب حسن تفضلی نیز در این مراسم با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم افزود: حسن تفضلی یکی از بزرگ مردان و نام آوران صنعت ایران بود و علاوه بر آن در ایجاد و استمرار و کوشش ها و فعالیت های مدیران این صنایع نقش مؤثری را ایفا می کرد.
این بانوی خیر و نیکوکار، مشارکت در تامین خدمات پزشکی و درمانی، تامین برق در کاشان، ایجاد دانشگاه و تامین نیازهای مدارس را از از جمله موارد همت، عشق و علاقه مرحوم تفضلی برای نوآوری و فناوری بیان کرد و افزود: آثار و برکات خیر ایشان برای فردای ما و جامعه جوان این سرزمین ماندگار است.