کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی دردانشگاه تبریز تشکیل شد

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۹ کد : ۱۶۹۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۶
کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی برای تبیین راهکارهای اجرایی و عملیاتی در حوزه اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تبریز تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز با اش...
کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی برای تبیین راهکارهای اجرایی و عملیاتی در حوزه  اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تبریز تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و مسائل روان شناختی و جامعه شناختی برای تحقق هر موضوعی، از جمله  تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: جهت دست یابی به هدف اصلی دراین زمینه، باید گفتمان اقتصاد مقاومتی به گفتمان غالب جامعه، بنگاه ها و دستگاه های اقتصادی کشور تبدیل شود و نقش دانشگاه دراین میان مهم و تاثیرگزار است.
وی با اشاره به وظایف دیگر دانشگاه ها دراقتصاد مقاومتی (Resistive economy) افزود: مقاوم سازی اقتصاد حوزه آموزش عالی،  همچنین مشارکت در مقاوم سازی اقتصاد ملی از رهگذر فعال سازی سامانه های خلاقیت و نوآوری و تکیه بر محصولات دانش بنیان از کارکردهای مهم دانشگاه ها در اقتصاد مقاومتی است.
دکترپورمحمدی گفت: در همین راستا و با توجه به نام گذاری سال 95 از سوی مقام معظم رهبری  به سال " اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" و دغدغه های ایشان، کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی با کارگروه های تخصصی در دانشگاه تبریز تشکیل شده تا با ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی، اقتصاد مقاومتی را ارائه و برای ایفای نقش در این زمینه فعالیت نماید.
رئیس دانشگاه تبریز ضمن تبیین راهکارهای اجرایی و عملیاتی اقتصاد مقاومتی گفت: توسعه مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان با محوریت اقتصاد دانش بنیان، بهره گیری از ظرفیت های جوان نیروی انسانی، راه اندازی دفاتر ارتباط با دانشگاه درمراکز صنعتی و اقتصادی استان و  فعال کردن مرکز آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه با محوریت کارآفرینی و مدیریت کسب و کار ازجمله دیگر راهکارهای اجرایی و عملیاتی اقتصاد مقاومتی دانشگاه تبریز درسال 95 است.
دکترپورمحمدی ضرورت درآمدزایی دانشکده ها و واحدهای زیر مجموعه و کاهش وابستگی بودجه ای دانشکده ها به دانشگاه و مهندسی فرایندها و استقرار سیستم های مکانیزه در کلیه بخش ها را از دیگر راهکارهای اجرایی و عملیاتی " اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" برشمرد.
وی همچنین متذکر شد: مدیریت هزینه ها و کاهش بهای تمام شده به ازای تحصیل هر دانشجو، انجام مهندسی معکوس در کاهش وابستگی دانشگاه به بودجه دولتی، ایجاد رشته های جدید براساس آمایش سرزمینی و متناسب با نیازهای منطقه ای و بومی، تغییر سمت و سوی دانشگاه از عرضه محوری به تقاضا محوری و  تشکیل کنسرسیوم با همکاری دانشگاه های بزرگ کشور درجهت انجام پروژه های کلان و ملی از جمله راهکارهایی است که سعی خواهد شد تا در سال 1395 در دانشگاه تبریز اجرایی و عملیاتی شود.
دکتر پورمحمدی عنوان کرد: تبیین راهکارهای عملیاتی اقتصاد مقاومتی، توسط مقام معظم رهبری برای مقابله با تحریم های دنیای استکبار مطرح شده است و اقدامات دانشگاه‌ها دراین زمینه می تواند بسیار راهگشا باشد.