رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان: توان پالایش آلودگی در آب های ساحلی بندرعباس کاهش یافته است

۱۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۳ کد : ۱۶۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۶
دکتر حمزه ئی در نشست تخصصی بررسی آلودگی زیست محیطی دریا گفت: با ساخت بندر گاه های متعدد جریان کرانه ای در آبهای ساحلی بندرعباس تضعیف شده و توان پالایش آلودگی در آب های ساحلی بندرعباس کاهش یافته است.به...
دکتر حمزه ئی در نشست تخصصی بررسی آلودگی زیست محیطی دریا گفت: با ساخت بندر گاه های متعدد جریان کرانه ای در آبهای ساحلی بندرعباس تضعیف شده و توان پالایش آلودگی در آب های ساحلی بندرعباس کاهش یافته است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر صمد حمزه ئی رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان به عنوان سخنران در اولین نشست تخصصی بررسی آلودگی های زیست محیطی دریا در بندرعباس گفت: عمده ترین منابع تهدیدات محیط زیستی در بندرعباس ورود پساب فاضلاب شهری و صنعتی به دریا، عدم ساماندهی خورها، پیشروی نامناسب خشکی در دریا، تخلیه سوخت قاچاق به دریا، تخلیه آب توازن کشتی ها در دریا، ساخت موج شکن ها و بندرگاه های متعدد و بدون ضابطه های زیست محیطی در ساحل بندرعباس می باشد.
دکتر حمزه ئی تصریح کرد:60 درصد فاضلاب بندرعباس بدون تصفیه وارد دریا می شود که در هر ثانیه بیش از 800 لیتر پساب شهری و صنعتی می باشد.
وی افزود: ساخت موج شکن ها و بندرگاه های متعدد در بندرعباس باعث تضعیف جریان کرانه ای آب شده که نقش آن اختلاط آب های کم عمق ساحلی با آب های عمیق دور از ساحل است.
 دکترحمزه ئی این پدیده را باعث ماندگاری آلودگی و پائین آمدن توان پالایش آلودگی در ساحل دریا عنوان کرد.
رئیس دانشگاه پیام نور استان هرمزگان تصریح کرد: تغییر الگوهای جریان، موج و جزر و مد و تغییر شکل فرمایش و نشت رسوبات، عدم توجه به شیب ساحلی و استفاده از مصالح نامرغوب بدون توجه به دانه بندی رسوبات ساحلی و تشکیل پشته های جدید از عمده مشکلات پش آمده در پیشروی های اخیر در دریا و ساخت موج شکن های متعدد در ساحل بندرعباس می باشد.