کسب مدال طلا توسط کارمند دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۷ کد : ۱۶۸۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۷۳
دکترمیرحیدر هاشمی با طرح ساخت "پیانوی بو" که می توانند بو را بصورت موسقیایی درفضا پخش کند درچهل و سومین دوره نمایشگاه بین المللی اختراعات سوئیس (ژنو 2015) حضور و موفق به کسب مدال طلای این نمایشگ...
دکترمیرحیدر هاشمی با طرح ساخت "پیانوی بو" که می توانند بو را بصورت موسقیایی درفضا پخش کند درچهل و سومین دوره نمایشگاه بین المللی اختراعات سوئیس  (ژنو 2015) حضور و موفق به کسب مدال طلای این نمایشگاه بین المللی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترهاشمی درخصوص این طرح گفت: با ابداع  "نت بو" موفق به اجرای سیستماتیک موسیقی بو شده است و این دستگاه با ترکیب موسیقی با بو می تواند  در "حس آمیزی" تأثیر شگرفی داشته باشد به طورمثال ابتدا یک فیلم سینمایی ساخته می شود سپس یک موزیسین بر روی فیلم، موسیقی متن تنظیم می کند که با استفاده از این طرح می توان بر روی یک قطعه موسیقی و یا یک فیلم موسیقی بو اجرا کرد.
وی افزود: با توجه به این که بوهای اصلی همانند رنگ ها و صدا های اصلی قابل شناسایی نمی باشند و مواد آروماتیک از ترکیب مواد بی بو تشکیل شده اند، لذا برای طبقه بندی بوها دراین طرح از چاکراها (منابع انرژی بدن ) استفاده شده است که تقریبأ به ازای هزار نت موسیقی یک نت بویایی اجرا می شود و همین امر از مخلوط شدن بو ها جلوگیری می کند.
دکترهاشمی آموزش موسیقی به ویژه برای کودکان با استفاده از معادل سازی هر نت موسیقی با یک رنگ معادل و سپس هر رنگ معادل به بوی معادل آن را از دیگر کاربردهای این طرح عنوان داشته و گفت: می توان با استفاده از این طرح به احداث اتاق های مخصوص بوهای خاص مثلأ اتاق شکوفه های گیلاس درهتل ها اقدام کرد.
وی مهم ترین مشکل این اختراع را برای صنعتی کردن آن، ضبط و پخش بو به صورت صفر و یک ذکر کرد.