کارگروه شبکه آزمایشگاه های علمی خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شد

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۳ کد : ۱۶۷۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۹
نخستین جلسه کارگروه شبکه آزمایشگاه های علمی خوزستان با حضور اعضا به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مدیر کل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت...
نخستین جلسه کارگروه شبکه آزمایشگاه های علمی خوزستان با حضور اعضا به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مدیر کل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم در این نشست اظهار داشت: سیاست های ما در سال جاری و آینده، تقویت آزمایشگاه های مرکزی و عضو شبکه شاعا در کشور است.
دکتر جلال بختیاری افزود: قطعا توزیع بودجه در وزارت علوم مانند سابق نخواهد بود و برنامه ریزی و تفکرات به سمت این است که به شکل شبکه آزمایشگاهی قضیه حل شود و در همین راستا 30 شبکه در 30 استان تشکیل شده که از آنها حمایت می کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت تقویت نرم افزار شاعا با هدف تامین نیازهای آزمایشگاهی کشور برای آینده، افزود: با همه احترامی که برای اساتید قائلیم اما نباید آزمایشگاه ها به عنوان یک پتانسیل مهم در دسترس عده ای خاص قرار گیرد و مالکیت شخصی پیدا کند.
مدیر کل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه شبکه شاعا در هفته پژوهش امسال رونمایی شد، ادامه داد: برای تقویت این شبکه، تمام بودجه وزارت علوم را در قالب شبکه توزیع می کنیم. و اگر این کار دو سال ادامه یابد، آزمایشگاه ها به سطحی از درآمدزایی می رسند که از شاعا جدا شده و مستقلا به درآمدزایی بپردازند.
وی یکی از مهم ترین اقدامات شبکه شاعا را کمک به تعمیر، نصب و راه اندازی امکانات و آموزش نیروی انسانی متخصص تجهیزات آزمایشگاهی عنوان کرد و افزود: نیازی به مکاتبات اداری و کاغذی نیست و اگر نیاز تجهیزاتی و تعمیراتی دارید با پر کردن بخش های مورد نظر در نرم افزار برای ما مشخص و رسیدگی و تعمیر آن تسریع می شود.
دکتر ابراهیم حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران  اهواز نیز در این نشست به معرفی ظرفیت های تحقیقاتی و علمی این دانشگاه پرداخت و گفت: در حال حاضر 16 هزار و 300 دانشجو در مقاطع مختلف در حال تحصیل اند که از این تعداد بالغ بر 5 هزار نفر را دانشجویان کارشناسی ارشد تشکیل می دهند.
وی با اشاره به 550 عضو هیئت علمی دانشگاه، آمار قراردادهای تحقیقاتی فعال با سازمان ها و دستگاه های اجرایی را 125 فقره عنوان کرد که 130 عضو هیئت علمی در حال انجام آنها هستند.
دکتر حاجی دولو تولید 1259 مقاله و انتشارآنها در مجلات علمی در سال 1392، وجود آزمایشگاه مرکزی با تجهیزات به روز و پیشرفته، وجود 10 مرکز تحقیقاتی، 4 قطب علمی و 24 عنوان مجله علمی پژوهشی  را از دیگر ظرفیت ها و زیرساخت های پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز معرفی کرد.
وی با تاکید بر حمایت و فعال سازی آزمایشگاه های دانشگاه ها و شبکه آزمایشگاهی در کشور به طور جدی، افزود: انجام پروژه های تحقیقاتی اگر با پشتیبانی آزمایشگاه های فعال و قوی صورت گیرد رشد بسیار بیشتری خواهد داشت و مقالاتی که از طریق آزمایش های تجربی و با پشتوانه تست های تجربی ارسال می شود از شانس قبولی بیشتری برخوردار است.
حاجی دولو وجود آزمایشگاه های مرکزی را یک سرمایه بزرگ برای هر دانشگاه توصیف کرد و گفت: تجهیزات گرانقیمت آزمایشگاه ها حجم سرمایه گذاری زیادی را می طلبد و از سوی دیگر نبود سیستم تعمیرو نگهداری آنها شرایطی را به وجود آورده که این سرمایه های بسیار گرانبها بهره وروی بهینه را نداشته باشد.
در ادامه این نشست معاونان پژوهشی دانشکده های دانشگاه شهید چمران و معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های خوزستان سوالات و دیدگاه های خود را درباره حمایت های شبکه آزمایشگاه های علمی ایران مطرح کردند که توسط مدیر و معاون دفتر حمایت وپشتیانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم پاسخ داده شد.