کارگاه همکاری های دوجانبه ایران و آلمان در زمینه حفظ و مدیریت جنگل های بلوط زاگرس در دانشگاه یاسوج برگزار شد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۳ کد : ۱۶۷۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۷
به همت حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج کارگاه همکاری های دوجانبه ایران و آلمان در زمینه حفظ و مدیریت جنگل های بلوط زاگرس در این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکت...
کارگاه همکاری های دوجانبه ایران و آلمان در زمینه حفظ و مدیریت جنگل های بلوط زاگرس در دانشگاه یاسوج برگزار شد
به همت حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج کارگاه همکاری های دوجانبه ایران و آلمان در زمینه حفظ و مدیریت جنگل های بلوط زاگرس در این دانشگاه برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمودرضا رحیمی سرپرست دانشگاه یاسوج در این کارگاه گفت: نگهداری جنگل‌ها یک وظیفه جهانی است و شروع مطالعه روند توسعه و پایداری اکوسیستم‌های جنگلی زاگرس را قدمی اساسی در این زمینه است.
وی  افزود: دانشگاه یاسوج آماده تداوم همکاری در زمینه تحقیقات جنگل و مرتع، ارتباط علمی بیشتر با بنیاد سوکو، تعریف طرح های پژوهشی و فرصت های مطالعاتی و همچنین تبادل استاد و دانشجو می باشد.
 دکتر رحیمی با ابراز خرسندی از همکاری دانشگاه یاسوج با بنیاد میشائیل سوکو و گروه علمی و زیست محیطی آلمانی اظهار داشت: تداوم این نشست ها و همایش های علمی در جهت حفظ و صیانت از جنگل ها و مراتع کشور بسیار مفید خواهد بود.
وی تصریح کرد: دانشگاه یاسوج آماده همکاری در زمینه های مختلف برای حفظ و صیانت از جنگل های زاگرس با موسسات پژوهشی و دانشگاهی درون کشور نیز می باشد.
سرپرست دانشگاه یاسوج در پایان از برگزارکنندگان این نشست و کارگاه علمی و آموزشی، سازمان حفاظت محیط زیست ایران، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، تمامی موسسات تحقیقاتی و علمی و موسسه میشائیل سوکو تقدیر کرد.
در ادامه «کین هورتس» مدیرکل همکاری‌های وزارت محیط زیست آلمان با کشورهای اروپای شرقی و آسیای میانه گفت: دولت ها به تنهایی قادر به حفظ محیط زیست نیستند و همکاری های مردم، نهادهای غیردولتی و سایر ذینفعان را نیاز دارد.
 وی افزود: برای حفاظت از محیط زیست باید نگاه همه جانبه ای داشت و جنبه های اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی منطقه را بررسی کرد.
 مدیرکل همکاری‌های وزارت محیط زیست آلمان با کشورهای اروپای شرقی و آسیای میانه تصریح کرد: باید مدیریت یکپارچه یک حوزه آبریز را مشاهده و براساس آن برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.
هورتس که به منظور بررسی همکاری های دوجانبه با دولت ایران برای حفظ جنگل های زاگرس به یاسوج سفر کرده است بیان کرد: جنگل ها نه تنها بر مناطقی که واقع شده اند تاثیر دارند بلکه برکل یک کشور و حتی جهان تاثیرگذارند.
 وی به خطرات زیست محیطی در برخی نقاط ایران از جمله تالاب گاوخونی اشاره کرد و گفت: اگر این تالاب به طور کامل خشک شود گرد و غبار و ریزگردهای حاصل از آن، بخش مرکزی ایران را فرا می گیرد.
 هورتس عنوان کرد: محیط زیست زاگرس اهمیت بسیار زیادی برای ایران دارد و هرگونه تغییرات در آن باعث تغییرات اقلیمی در همه این کشور می شود.
 وی بیان کرد: برخی کارشناسان وزارت محیط زیست آلمان به همراه دانشمندان این کشور برای بررسی چگونگی همکاری با ایران برای حفظ محیط زیست زاگرس به این کشور سفر کرده اند.
 هورتس عنوان کرد: براساس بررسی های صورت گرفته، مناطق در معرض خطر حوزه زاگرس در حال گسترش هستند که باید بررسی های همه جانبه ای پیرامون گستره و میزان این چالش ها صورت گیرد و پس از آن عملی ترین راهکارها را به اجرا گذاشت.
 وی گفت: تنها با تغییر قوانین و مقررات، مشکلات زیست محیطی قابل حل نیست و مشارکت مردم و همه ذینفعان و زاگرس نشینان را لازم دارد.
 گفتنی است  این نشست با ارائه سمینار هانس کنپ از اکولوژیست های مطرح آلمان ادامه یافت.