کارگاه تخصصی شناسایی مواد مخدر و روان گردان های جدید در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۶ کد : ۱۶۶۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۶۵
با توجه به فرا رسیدن هفته پژوهش و فناوری، کارگاه تخصصی شناسایی مواد مخدر و روان گردان های جدید با حضور دکتر تهمینه باهری اسلامی رئیس دفتر تحقیقات کاربردی پلیس مبارزه با مواد مخدر، معاونان دانشگاه، مسئ...
با توجه به فرا رسیدن هفته پژوهش و فناوری، کارگاه تخصصی شناسایی مواد مخدر و روان گردان های جدید با حضور دکتر تهمینه باهری اسلامی رئیس دفتر تحقیقات کاربردی پلیس مبارزه با مواد مخدر، معاونان دانشگاه، مسئولان دانشکده علوم زیستی و جمع کثیری از دانشجویان در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای مراسم دکتر عریان رئیس دانشکده علوم زیستی ضمن خیر مقدم به حاضران، از ارائه چندین عنوان طرح در این حوزه خبر داد و  ابراز امیدواری کرد: برگزاری چنین کارگاه هایی بتواند انگیزه ای برای طرح های تحقیقاتی بیشتر، اساتید و دانشجویان در این حوزه شود و خواهان حمایت بیشتر ستاد مبارزه با مواد مخدر از طرح ها و پایان نامه ها در این زمینه شد.
در ادامه دکتر تهمینه باهری اسلامی رئیس دفتر تحقیقات کاربردی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و مدیر گروه مواد مخدر دانشگاه علوم انتظامی، ضمن بیان مقدمه ای کوتاه در مورد علل گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، گفت: علی رغم وجود عوامل زیادی چون فقر، بیکاری و ژنتیک در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، نتایج تحقیقات نشان می دهد مهم‌ترین عامل در گرایش افراد به مصرف، نداشتن روابط عاطفی سالم است.
وی افزود: با توجه به اینکه انسان به طور ذاتی تمایل به وابسته شدن دارد و سالم ترین نوع وابستگی درون خانواده و بین افراد یک خانواده دیده می شود، چنانچه در این روابط عاطفی خللی وارد شود می تواند موجب گرایش فرد به مصرف مواد مخدر شود. هم چنین داشتن روابط عاطفی سالم در گرایش افراد به سمت درمان اعتیاد و ادامه دادن روند درمان، نقش بسیار اساسی و مهمی را ایفا می کند.
دکتر باهری اسلامی تصریح کرد: بر اساس منشاء مواد مخدر شامل 4 دسته بندی می‌شود: دسته اول مواد اعتیادی طبیعی هستند که منشا آن گیاهان است و فرآوری خاصی بر روی این دسته از مواد انجام نمی شود و استفاده آن ها مستقیم است. ساده ترین مثال این دسته از مواد، برگ گیاه شاهدانه است، دسته دوم مواد طبیعی که از گیاهان استخراج می شود و خالص سازی و فرآوری بر روی آن انجام می شود مانند تریاک که از خشخاش بدست می آید، دسته سوم مواد نیمه صنعتی که منشا اولیه آن مواد طبیعی است ولی فرآیند های شیمیایی خاصی برروی آن ها انجام می شود مانند هروئین و دسته چهارم مواد اعتیادی شیمیایی که بدون منشا طبیعی درون لابراتورهایی تولید می شوند که مت آمفتامین یا شیشه بارز ترین آن هاست.
در ادامه  وی به بیان نتایج حاصل از یک تحقیق که در بیمارستان امام خمینی بر مصرف کنندگان مواد مخدر کراک و هروئین انجام شده بود اشاره کرد و گفت:  مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری که در این افراد دیده می شود عارضه پوستی است. هم چنین این افراد دارای بیماری های مختلفی از جمله بیماری های قلبی ـ عروقی، هپاتیت C (45%)، اختلال عملکرد کبدی (50%)، بیماری های کلیوی (57%)، بیماری های عصبی، بیماری تنفسی (64%) و ایدز بودند.
رئیس دفتر تحقیقات کاربردی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و مدیر گروه مواد مخدر دانشگاه علوم انتظامی خاطر نشان کرد: علت اصلی بروز این عوارض را عدم شرایط استاندارد تولید این مواد دانست.
وی افزود: بر اساس تأئیر فارماکولوژیک مواد مخدر بر روی بدن، مواد به سه دسته تقسیم می شود:  مواد مخدر سستی زا: این دسته از مواد، سست کننده سیستم عصبی مرکزی هستند مانند هروئین، مورفین، تریاک، انواع داروها، مواد مخدر محرک یا توان افزا که مهم‌ترین مشخصه فرد بعد از مصرف، چشم برآمده، قرمز و برافروخته است. آمفتامین ها که مت آمفتامین، شیشه یا کریستال مهم‌ترین آن ها است، در این دسته از مواد قرار دارند. هر چند که آمارها حکایت از کاهش مصرف شیشه در چند سال را اخیر دارد ولی متأسفانه مصرف این ماده در کشور هنوز بالاست.
وی یکی از علل گرایش جوانان بویژه خانم ها به این ماده را، تبلیغاتی که در مورد خاصیت لاغری این ماده، فعال کردن حافظة کوتاه مدت به خصوص در ایام امتحانات و عدم ایجاد اعتیاد بیان می شود، عنوان کرد. این مواد در بار اول استفاده حس سرخوشی کاذبی را ایجاد می کنند که فرد برای دسترسی به این سرخوشی اولیه و تجربه مجدد آن مجبور است مدام دوز مصرفی را بالا ببرد تا به آن حس دست یابد و همین خود موجب وابستگی بیشتر فرد به این ماده می شود. متأسفانه در حال حاضر هیچ پروتکل درمانی برای ترک شیشه وجود ندارد و تنها درمان آن، درمان روانی است. مت آمفتامین ها باعث تأثیرات زیادی بر روی چهره افرا می شود و بیشترین تاثیر آن بر روی دندان و لثه است به طوری که این  مواد باعث تخریب شدید لثه می شوند و مواد مخدر توهم زا: فرد تخیلاتی که می بیند واقعی نیست و قدرت درک مکان و زمان را ندارد. این افراد قدرت تشخیص ارتفاع و فاصله را نیز ندارند. مانند اکستازی و گُل و ال اس دی.
 دکتر باهری در ادامه افزود: ال اس دی (LSD) نام ماده مخدری صنعتی و توهم زاست که حدود ۷۴ سال پیش از سوی دکتر آلبرت هوفمان، شیمیدان سوئیسی کشف شد. ال اس دی را به دلیل وجود اسید در ترکیب شیمیایی اش «اسید» و مصرف کنندگانش برای سادگی تلفظ به آن «ال» یا «آ» نیز می گویند. وی گفت: در حال حاضر "ال اس دی" قوی‌ترین ماده توهم زای دنیاست. علاوه بر مصرف خوراکی، قابلیت جذب پوستی نیز دارد. متأسفانه این ماده مخدر در حال حاضر به منظور معرفی و گسترش به صورت رایگان وارد کشور می شود. این ماده گاهی روی ورقه هایی رنگی شبیه به عکس برگردان یا تمبر، جاسازی می شود که عکس هایی از کارتون ها یا چهره های سرشناس را هم دارند به همین دلیل گاهی به آن تمبر، قاب، اسید کاغذی، تکه، نقطه، ریز نقطه، حیوان، بشکه، گنبد، قورباغه، ستاره سیاه، ماه آبی و آفتاب هم می گویند و وقتی آن را با توهم زاهای دیگر مانند اکستازی مصرف می کنند، آن را «گند شیرین» نیز می نامند.
وی افزود: در مورد تقسیم بندی مواد مخدر نمی توان گفت که موادی که در یک گروه اند فقط دارای یک خاصیت می باشد بلکه اثرات این مواد حالت هم پوشانی دارد و آنچه که اینجا بیان می شود منظور خاصیت غالب است.
وی خاطر نشان کرد: متأسفانه اسامی که بر روی مواد مخدر گذاشته می شود بسیار فریبنده است مانند میستوبیشی، قرص شادی، اکس، گل. بدین جهت خواستار هوشیاری بیشتر افراد بویژه جوانان در این زمینه شد.
دکتر باهری گفت: ناخالصی هایی به مواد مخدر افزوده می شود در دو دسته می توان طبقه بندی کرد: دسته اول ناخالصی هایی که منظور افزایش وزن اضافه می شود مانند آرد و خاک و دسته دوم ناخالصی هایی که به منظور ایجاد تأثیرات جدید به این مواد اضافه می شوند مانند استامینوفن و کدئین و کافئین. بررسی ها در آزمایشگاه های پلیس مبارزه با مواد مخدر نشان می دهد افزودن این ناخالصی ها به مواد مخدر به صورت کاملاً هدفدار صورت می گیرد. به طور مثال افزودن کافئین به هروئین موجب کاهش نقطه جوش هروئین و آسان تر شدن طریقه مصرف آن می شود. هم چنین افزودن فنوباربیتال به هروئین باعث افزایش سرعت متابولیزه شدن آن در بدن می شود که موجب مصرف مجدد فرد در فاصله زمانی کوتاه تر می شود، که این خود وابستگی بیشتر و خرید بیشتر مواد را در پی خواهد داشت.
دکتر باهری، اساتید و جامعه دانشگاهی کشور را پشتوانه موفقیت ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و خواهان همکاری بیشتر در این زمینه شد.
گفتنی است این کارگاه با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان خاتمه یافت.


( ۵ )