کارگاه استخراج پارامترهای جوی از داده‌های جی.پی.اس در دانشگاه یزد برگزار شد

۰۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۸ کد : ۱۶۶۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۱
با همکاری دانشکده فیزیک دانشگاه یزد و انجمن علمی هواشناسی ایران، کارگاه دوروزه استخراج پارامترهای جوی از داده‌های جی.پی.اس، در دانشگاه یزد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد جغتایی ع...
با همکاری دانشکده فیزیک دانشگاه یزد و انجمن علمی هواشناسی ایران، کارگاه دوروزه استخراج پارامترهای جوی از داده‌های جی.پی.اس، در دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد جغتایی عضو هیئت علمی گروه اتمی و مولکولی دانشکده فیزیک دانشگاه یزد گفت: امروزه سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای با توجه دردسترس بودن در تمام نقاط زمین، در تمام ساعات شبانه‌روز و کاربری ساده و کم هزینه از اهمیت بالایی برخوردارند. از جمله این سامانه‌ها می‌توان GPS، GLONASS، Galileo (سامانه‌های موقعیت‌یاب ماهواره‌ای به‌ترتیب ایالات متحده آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا) را نام برد.
وی افزود: ایجاد شبکه‌های مرجع زمینی (GNSS) این سامانه‌های موقعیت‌یاب کاربردهای گسترده‌ای در امور حمل و نقل بین جاده‌ای، افزایش دقت لوله‌کشی‌های آب و گاز درون و برون شهری، تسهیل پروژه‌های اکتشافی، هدایت و مدیریت ناوگان ایمنی و حفاظت، افزایش دقت پروژه‌های کشاورزی شامل تسطیح اراضی و مرزبندی زمین‌های کشاورزی و نقشه‌برداری‌های مربوطه را دارد.
به گفته دکتر جغتایی از کاربردهای علمی و پژوهشی داده‌های آن مطالعات تکتونیک زمین، مطالعات گسل‌ها و آشکارسازی فعالیت آنها، پیش‌نشانگری در وقوع رخداد زلزله، مطالعات هواشناسی مثل برآورد آب قابل بارش و مطالعات جوی مثل برآورد مقدار الکترون در یون‌سپهر است.
وی با بیان اینکه امروزه تخصص‌گرایی در علم و ایجاد فناوری‌های جدید منجر به ظهور شاخه‌های علمی بین رشته‌ای شده است افزود: در این میان، اثر جو بر سیگنال‌های ماهواره‌های تعیین موقعیت، منجر به ایجاد شاخۀ جدیدی در علوم جوی به نام هواشناسی GPS شده است. در این شاخه با توجه به اصلاحات انجام شده روی اطلاعات ماهواره‌های تعیین موقعیت، اطلاعات ارزشمندی از لایه‌های جوی در اختیار قرار می‌گیرد.
دکتر جغتایی تصریح کرد: این اطلاعات شامل داده‌های جو بالا (بالای ۱۰۰ کیلومتر) و جو پایین است. اثر تصحیحات ناشی از جو بالا، منجر به برآورد اطلاعات ارزشمندی از محتوای الکترون در یون‌سپهر می‌شود. از مقدار پریشیدگی‌ها و توزیع مکانی این پارامتر می‌توان پدیده‌های گوناگونی در جو بالا را مطالعه کرد.
وی ادامه داد: در جو پایین مقدار رطوبت در جو باعث تاخیر روی سیگنال‌های ماهواره‌های موقعیت‌یاب می‌شود. در اثر اعمال تصحیحات لازم پارامتر آب قابل بارش در جو استخراج می‌شود. تغییرات مقدار آب قابل بارش در جو، پارامتر بسیار مهمی در سامانه‌های تغییر وضع هوا است. برآورد دقیق آن به شناخت ناپایداری‌های جوی و سامانه‌های بارشی و تغییرات محتوای آب قابل بارش آن کمک خواهد کرد.
به گفته وی هدف از تشکیل این کارگاه استخراج پارامترهای جوی از داده‌های خام و پردازش شده سامانه‌های GPS  و در نهایت گسترش شاخۀ علمی هواشناسی GPS در کشور است.