کارگاه آموزشی تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و صنایع کوچک برگزار شد

۱۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۴ کد : ۱۶۶۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۷
کارگاه آموزشی «تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاهها، موسسات تحقیقاتی و صنایع کوچک» توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و با حمایت سازمان‌های بین‌المللی ISESCO و COMSATS و همکار...
کارگاه آموزشی «تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاهها، موسسات تحقیقاتی و صنایع کوچک»  توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و با حمایت سازمان‌های بین‌المللی ISESCO و COMSATS و همکاری نهادهای ملی از جمله پژوهشگاه استاندارد، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و پردیس کشاورزی دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این کارگاه آموزشی با حضور دو مدرس برجسته بین‌المللی، 70 متخصص و کارشناس ملی  و ناظرین بین المللی از سازمان‌های بین المللی ISESCO و COMSATS برگزار شد.
 بر پایه این گزارش، به منظور توانمند کردن کشورهای اسلامی در امر دستیابی به استقلال فنی در استقرار تعمیرات و امکانات نگهداری و همچنین به منظور کاهش وابستگی فنی به متخصصان خارجی، این کارگاه آموزشی ملی با همکاری مشترک کمیسیون علوم و فناوری برای توسعه پایدار در جنوب (COMSATS)، سازمان اسلامی آموزشی، علمی و فرهنگی(ISESCO) و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران (IROST) به‌عنوان قطب علمی (COMSATS) در ایران برگزار شد.
 هدف از برگزاری این کارگاه تاکید بر مسائل و مشکلات مربوط به نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و صنایع کوچک بود.
 این سازمان‌ها تاکنون کارگاه‌های مشابهی را درکشورهای ‌‌غنا (2013)، سودان(2013و2004)، تونس(2012)، سنگال (2010)، مصر(2011) و سوریه (2005) برگزار کرده‌اند.
 به منظور سودمندتر نمودن این کارگاه برای شرکت کنندگان نیل به اهدافی همچون شرح و نشان دادن فرآیند تعمیر معایب تجهیزات توسط متخصصین ، فراهم نمودن آموزش علمی برای شرکت کنندگان در راستای بهبود مهارتهای ایشان برای نگهداری و تعمیر  تجهیزات آزمایشگاهی مستقل از کمک دیگران ، به روز نمودن دانش شرکت کنندگان در مورد آخرین تکنیک‌های مرتبط با عملکرد تجهیزات آزمایشگاهی ، آشنا نمودن شرکت کنندگان با عملکرد تجهیزات آزمایشگاهی از طریق آموزش مبتنی بر نیاز و همچنین مستندات فعالیتهای مربوط به تعمیر و نگهداری آنها ،به روز نمودن دانش فراگیران دوره در خصوص تغییرات و فناوری‌های جدید در تجهیزات آزمایشگاهی و تسهیل مبادله اطلاعات در میان متخصصین، محققین، مهندسین، کارشناسان فنی، مهندسین  بخش خدمات و صنعتگران در راستای افزایش ظرفیت  علمی موجود در این کارگاه مد نظر قرار گرفته‌است .
 در این کارگاه آموزشی 5 روزه، 2 متخصص از کشور پاکستان و 2 ناظر بین المللی از سازمان‌هایCOMSATS و ISESCOجهت بروز رسانی مهارت‌های شرکت کنندگان و افزایش توانمندی‌های آنان در بخش تعمیر، نگهداری و عیب یابی تجهیزات  مهم آزمایشگاهی در مراکز ذی‌ربط آموزش‌های لازم را  به‌طور عملی ارائه کردند.
 گفتنی است جلسات نظری این کارگاه در سازمان فنی و حرفه‌ای و جلسات عملی در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران برگزار شد و به شرکت‌کنندگانی که به صورت مستمر در جلسات کارگاه شرکت کردند، گواهینامه معتبر بین‌المللی ارائه شد.