وزیرعلوم: درسال 95، بودجه دانشگاه ها 15 درصد افزایش خواهدداشت

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۲ کد : ۱۶۵۵۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۶۸
دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش 15 درصدی بودجه دانشگاه‌ها درسال جدید، گفت: باید شاخص‌های دیگری علاوه بر تعداد دانشجویان درتخصیص بودجه دانشگاه‌ها مدنظر قرار گیرد. به گزارش...
دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش 15 درصدی بودجه دانشگاه‌ها درسال جدید، گفت: باید شاخص‌های دیگری علاوه بر تعداد دانشجویان درتخصیص بودجه دانشگاه‌ها مدنظر قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترفرهادی درآیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر که دراین دانشگاه برگزارشد، با تبریک روز ملی راهیان نور و بزرگداشت شهدا، به بیان خاطراتی از حضور خود در سال‌های دفاع مقدس دراین منطقه پرداخت و با قدردانی از زحمات و تلاش‌های دکترمسعود صدری‌نسب ریاست پیشین دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در دوره مسئولیت وی، اظهار کرد: قطعأ از تجارب دکترصدری‌نسب در بدنه وزارت و دیگر بخش‌ها استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینکه این دانشگاه درابتدا با نام دانشگاه علوم دریایی خرمشهر فعالیت می‌کرد و واژه "فنون" بعدها به اسم دانشگاه افزوده شد، گفت: تأکید ما بر کلمه "فنون" است زیرا این واژه مصداق کاربردی و کارآفرینی به این دانشگاه می‌دهد. دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر باید درحوزه تخصصی خود که علوم دریایی است، در زمینه‌های علم و فناوری و اقتصادی توسعه یابد.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه آمایش آموزش عالی در برنامه وزارت قرار دارد، تصریح کرد: از جمله موارد این طرح رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور در قالب 10 منطقه است. این رتبه‌بندی در چهار سطح بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و استانی انجام می‌شود.
دکترفرهادی یکی از اهداف وزارت را حرکت به سمت کارآفرینی و تولید فناوری‌های نو عنوان کرد و گفت: براین اساس، حوزه‌های آموزشی و مهارت‌آفرینی به‌جدّ مورد توجه خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به برخی کمبودها دردانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، علت آن را در سرانه‌ای بودن بودجه دانشگاه‌ها دانست و افزود: نباید بودجه دانشگاه‌ها تنها براساس سرانه دانشجویی تخصیص یابد، بلکه باید شاخص‌های دیگری نیز درتخصیص بودجه دانشگاه ها مدنظر قرار گیرد.
وزیرعلوم از افزایش بودجه دانشگاه‌ها در سال جدید خبر داد و تصریح کرد: درسال 95 شاهد افزایش 15 درصدی بودجه دانشگاه‌ها خواهیم بود، همچنین بخش قابل توجهی از بودجه و اعتبارات به حوزه پژوهش و فناوری، هم به صورت ارزی و هم به صورت ریالی اختصاص می‌یابد.
همچنین دراین مراسم، دکترصدری‌نسب رئیس سابق دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با ارائه گزارشی از روند اقدامات انجام‌شده در این دانشگاه در مدت تصدی خود، گفت: در مدت اخیر دانشگاه در حوزه پژوهش و تولید مقالات رشد بسیاری داشته و به چهار دانشکده توسعه یافته است.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های آموزشی در راستای توسعه فعالیت‌های دانشگاه، افزود: دانشگاه برای توسعه فعالیت‌های خود در زمینه امور تخصصی آب و دریا، نیازمند یک استخر تحقیقاتی است که کارها در محوطه پردیس دانشگاه انجام شود. این امر مستلزم توجه بیشتر مسئولان و تخصیص مطالبات است.
همچنین دراین مراسم دکتر لطف‌الله خواجه‌پور سرپرست جدید دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با ابراز قدردانی از حسن اعتماد وزیر علوم به وی در واگذاری این مسئولیت، به معرفی برنامه‌های خود پرداخت.
گفتنی است درپایان این مراسم حکم دکترخواجه‌پور سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ازسوی دکتر فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به وی اعطا و درحکمی دیگر از زحمات دکترمسعود صدری‌نسب رئیس سابق این دانشگاه قدردانی شد.