وزیر کشور: نگاه برنامه ریزی به اقتصاد مقاومتی باید میان مدت و دراز مدت باشد

۱۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۲ کد : ۱۶۵۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۹
دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور گفت: نگاه برنامه ریزی به اقتصاد مقاومتی باید میان مدت و دراز مدت باشد؛ اگر همه انرژی خود را در اقدامات کوتاه مدت بگذاریم دچار مشکل می شویم. به گزارش روابط عمومی وزا ...
وزیر کشور: نگاه برنامه ریزی به اقتصاد مقاومتی باید میان مدت و دراز مدت باشد
دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور گفت: نگاه برنامه ریزی به اقتصاد مقاومتی باید میان مدت و دراز مدت باشد؛ اگر همه انرژی خود را در اقدامات کوتاه مدت بگذاریم دچار مشکل می شویم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رحمانی فضلی در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در فرهنگ سازی و مطالبه گری اقتصاد مقاومتی در دانشگاه قم گفت: در بحث ضرورت اقتصاد مقاومتی باید گفت که در کشور، با اقتصادی مواجه هستیم که وابسته و مبتنی بر نفت است که غیرفعال و غیر پویا و غیر قابل اطمینان در شرایط خاص است.
وی افزود: در حوزه های عدالت و توزیع عادلانه نعمات و سرمایه ها در سراسر کشور، علی رغم تاکید فراوان رهبری ومدیران کشور، هنوز به موفقیت کامل نرسیده ایم.
وزیرکشور خاطرنشان کرد: سال ها است که پس از جنگ همه به این مسئله دقت دارند که این اقتصاد، اقتصاد صحیحی نیست ولی هنوز توفیقی حاصل نشده است؛ پس از جنگ باید در حوزه اقتصاد و برنامه های اقتصادی تحولات عظیمی ایجاد می شد که این اتفاق رخ نداد؛ علی رغم اقدامات کلان موردی دولت ها، این تحول عظیم و نگرش اساسی که باید رخ می داد، انجام نشد.
وی گفت: پس از آن دوره تحریم ها فرارسید و مشکلات دیگری به این بین اضافه شد؛ از طرفی در حوزه آرمانی انقلاب اسلامی باید الگویی ایجاد می کردیم که برای دیگران، نقشه راهی ایجاد کند که برای دیگران نیز الگو باشد که یکی از وجوه آن، مباحث اقتصادی بوده است.
وزیر کشور  افزود: در حوزه تئوری و اقدامات و نتایج اقتصادی هنوز به ساختار سازی نرسیده ایم و به همین دلیل بود که رهبر انقلاب به بحث اقتصاد مقاومتی به عنوان یک تئوری و راهبرد اساسی اشاره کردند.
وی بیان کرد: اصول کلی که می تواند جهت گیری ها و اقدامات برنامه ریزی و اقتصادی ما را تامین کند و مقوم شرایط کنونی است، روح و یا اندیشه حاکم بر این فعالیت ها است،
وزیر کشور خاطرنشان کرد: اقتصاد ما در دهه  40 و 50 به دلیل افزایش قیمت نفت یک جهش استثنایی داشت؛ از این مقطع نیاز ما به موضوع عوارض و مالیات و بخش خصوصی کم شد.
وی گفت: در حوزه ساختاری، متناسب با برنامه ریزی و بودجه ریزی که در کشور صورت گرفت، منابع بر اساس جمعیت و فعالیت توزیع می شد؛ یعنی هرجایی که فعالیت بیشتری صورت می گرفت بودجه بیشتری نیز تخصیص داده می شدکه همیشه به جمعیت این شهرها اضافه می کرد.
وی افزود: این مشکلات ما را به عدم توازن و نارسایی اقتصادی رساند؛ این نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی و در کنار آنها نظام اداری حاکم بر کشور، مشکلات ما را بیشتر کرد و اکنون این مشکلات باعث شده است که مناطق کوچک در کشور قدرت تصمیم گیری نداشته باشند و پتانسیل های آنها شکوفا نشود.
وزیرکشور خاطر نشان کرد: نگاه برنامه ریزی به اقتصاد مقاومتی باید میان مدت و دراز مدت باشد؛ اگر همه انرژی خود را در اقدامات کوتاه مدت بگذاریم دچار مشکل می شویم.
وی گفت: انبوهی از قوانین در کشور وجود دارد که از زمان مشروطه تا امروز در کشور اجرا می شود که بعضا متناقض و متشابه و بعضا مانع تحول اقتصادی هستند که باید اصلاح شوند.
دکتر رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب از ما می خواهند که مردم در شکل گیری این توسعه اقتصادی نقش اول را داشته باشند و این اقتصاد درون زا و برون نگر باشد.
وی گفت: دولت تدبیر و امید پس از مواجهه با بحث هسته ای که کشور با آن مواجه بود، توانستیم این مشکل را حل کنیم و از انزوا خارج شویم و تحریم ها را از بین بردیم و شرایط ورود به بازارها برای ما فراهم شد؛ نکته دوم، بحث اقتصاد مقاومتی است که پس از تنظیم قوانین جدید طرح های کلانی در عرصه مقتضیات و اقدامات و نتایج آماده و به رهبر انقلاب داده شد که نظرات رهبری را گرفته و در این مسیر اقدام خواهیم کرد.
وزیر کشور  افزود: امروز در موضوعات منطقه ای و بین المللی، محل توجه هستیم که این توجه به عنوان یک کشور انقلابی و الگو صورت گرفته است؛ هم و غم دولت امروزه در عرصه اقتصاد مقاومتی است؛ سفرهای رییس جمهوری بیشتر در مناطق مرزی کشور صورت گرفته است و به جای اینکه به شکل نمایشی 500 پروژه را مطرح کنند چند پروژه کلان را کلید می زنند که این پروژه ها جهش اساسی در این مناطق ایجاد می کنند.
وی در خاتمه تصریح کرد: جمع های دانشگاهی و حوزوی می توانند رویکرد جدیدی در این حوزه ایجاد کنند که همه این تلاش ها ما را با یک تراز الگو در این حوزه می رساند.