وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان از دانشگاه یزد بازدید کرد

۲۲ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۵ کد : ۱۶۵۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۸
در بازدید عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان از دانشگاه یزد زمینه‌های توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی کشور افغانستان با این دانشگاه بررسی شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وحی...
وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان از دانشگاه یزد بازدید کرد
در بازدید عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان از دانشگاه یزد زمینه‌های توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی کشور افغانستان با این دانشگاه بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وحیدی در این بازدید که هیئت ‌رییسه دانشگاه و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد و تنی چند از مسئولان استان نیز حضور داشتند، گفت: ایران و افغانستان دارای تاریخ چندین‌هزارساله‌اند و به همین دلیل باید خود را برای یک برنامه چندین‌هزارساله آماده کنند.
وی با بیان اینکه بستر مناسب برای برنامه چندین‌هزارساله می‌تواند بستر ارتباطات باشد تصریح کرد: برای این امر زیرساخت‌های کار مخصوصا زیرساخت‌های فیزیکی مهم است. بازدید از استان یزد و دانشگاه‌ یزد یک زمینه‌ای خواهد بود که یک بستر نرم‌افزاری و محتوایی را ایجاد کنیم و در موضوعات مختلف می‌توانیم همکاری بین استان یزد و کشور افغانستان بویژه با وزارت مخابرات و تکنولوژی ارتباطات را توسعه دهیم.
وحیدی اظهار داشت: در کشور افغانستان در وزارت مخابرات و تکنولوژی ارتباطات یک دانشکده آی‌سی‌تی داریم که قصد داریم سبک فعالیت‌های آکادمیک این دانشکده را ارتقا دهیم و برای این کار نیاز به همکاری‌های علمی و تبادل استاد و دانشجو و ایجاد رابطه دیجیتال و به شیوه ویدئوکنفرانس داریم.
وزیر مخابرات افغانستان یادآور شد ما می‌توانیم برای موتورجستجوگر پارسی‌جو در کشور افغانستان امکانات لازم ارایه دهیم و در این کشور فعالیت این موتور جستجوگر را افزایش دهیم و همکاری مشترکمان را توسعه دهیم. همچنین امیدواریم در دانشکده آی‌سی‌تی افغانستان نیز بتوانیم از تجربیات این طرح استفاده کنیم.
وحیدی خاطرنشان کرد: در زمینه پذیرش دانشجو ما با کمال میل خواستار همکاری دانشگاه یزد هستیم و این قسمت می‌تواند یک زمینه خوب برای توسعه مشارکت در آینده ایجاد کند.
به گفته وی لازم است سطح مشارکت افغانستان با مراکز دانشگاهی و مخصوصا مراکزی که بیشتر در زمینه فعالیت‌های کارآفرینی فعالیت دارند بیشتر شود. بنابراین می‌توان بین نخبه‌های افغانستان و نخبه‌های ایرانی ارتباط برقرار کرد و زمینه همکاری بیشتری را فراهم آورد.
دکتر محمدصالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد نیز در این نشست گفت: دانشگاه یزد هم اکنون حدود شصت نفر دانشجوی خارجی از جمله از کشور دوست و همسایه افغانستان دارد و به طور ویژه در زمینه آی‌سی‌تی تمایل داریم افرادی را به‌خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی جدا از ظرفیت‌های موجود، با مجوز هیئت امنا به عنوان بورسیه بپذیریم و درصورت نیاز به کمک مالی برای شهریه و خوابگاه، می‌توانیم به توافق برسیم.
وی افزود: دانشگاه یزد در حوزه‌های پژوهشی، تبادل استاد، گسترش تحقیقات به‌خصوص در زمینه موتور جستجوگر پارسی‌جو برای همکاری با کشور افغانستان و دانشگاه‌های آن آمادگی دارد.
اولیاء پیشنهاد کرد: یک نماینده از طرف افغانستان و یک نماینده هم از سوی دانشگاه یزد معرفی شوند تا زمینه‌های همکاری دوطرف را بررسی کنند.