وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : دانشگاههای برتر ایران ارتباط مناسبی با صنایع دارند

۲۵ آبان ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۱ کد : ۱۶۵۱۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۶۱
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به قرار گرفتن نام هشت دانشگاه ایرانی در میان دانشگاههای برتر دنیا گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت عملکرد خوبی دارند  و در این رده بندی  بین ال...
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : دانشگاههای برتر ایران ارتباط مناسبی با صنایع دارند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به قرار گرفتن نام هشت دانشگاه ایرانی در میان دانشگاههای برتر دنیا گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت عملکرد خوبی دارند  و در این رده بندی  بین المللی امتیاز بالایی را در این شاخص کسب کرده اند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی  با حضور در محل برگزاری مسابقات جشنواره بین المللی رباتیک  و هوش مصنوعی  در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : علوم رباتیک  و هوش مصنوعی کاربردهای وسیعی در جامعه  پیدا کرده اند   و در پزشکی ، کاوشگری در زمین و فضا ،  امداد و نجات  و حتی صنایع سرگرمی و تفریحی روز به روز بر استفاده از آنها افزوده می شود و در کشور ما نیز این علوم در حال گسترش و رشد هستند.
وی افزود : در پزشکی امروز، استفاده از هوش مصنوعی  در تولید تجهیزات شنوایی، انسانها را از ناشنوایی نجات می دهد و انجام اعمال جراحی های دشوار بزودی به ربات های جراح سپرده می شود.
وزیر علوم گفت :  ساختن یک ربات منوط به تشکیل یک تیم  چنده نفره و استفاده از تخصص های مختلف از رشته های مهندسی  برق ، رایانه  و مکانیک است اذا برگزاری مسابقات رباتیک به تقویت همکاری های گروهی دانشجویان در کنار افزایش خلاقیت و نوآوری آنان کمک می کند.
وی اظهار داشت : باید در علوم بین رشته ای به ویژه در  فناوری اطلاعات رشد و توسعه داشته باشیم  و رشته های جدید میان رشته ای را ایجاد کنیم که ارزش افزوده زیادی داشته باشند  و نیازهای جامعه را بر آورده کنند.
دکتر فرهادی گفت : باید به پژوهش و نوآوری توجه ویژه ای شود و سهم پژوهش  در کشور تا 3 درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد که در همین راستا پیش بینی شده است در سال  اول برنامه ششم توسعه ، 1 درصد اعتبارات بخش دولتی و 1 درصد  اعتبارات بخش خصوصی به پژوهش  اختصاص یابد.
وزیر علوم گفت : اعطای معافیت های مالی  برای شرکت های دانش بنیان  و حمایت مالی از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی از جمله اقداماتی است که  از طرف دولت برای حمایت از پژوهش و نوآوری در حال انجام است .
دکتر فرهادی در این مراسم دانشگاه صنعتی امیرکبیر را از جمله دانشگاههای برتر ایران در رتبه بندی های داخلی و بین المللی نام برد که دانش آموختگان آن در صنایع و سازمانهای مختلف و حتی در جمع مدیران ارشد کشور جایگاه بالایی دارند.
گفتنی است  در جشنواره بین المللی رباتیک  و هوش مصنوعی جام دانشگاه صنعتی امیر کبیر که تا 28آبان ماه ادامه دارد ،65 تیم در بخش رباتیک و 30تیم در بخش هوش مصنوعی به رقابت خواهند پرداخت ، همچنین اولین دوره مسابقات آزاد فیرا کاپ نیز در این دانشگاه برگزار می شود.
بر اساس این گزارش ، وزیر علوم از نمایشگاه صنایع رباتیک و هوش مصنوعی نیز که در حاشیه این جشنواره برگزار شده است بازدید کرد.