وزیر علوم: سند آمایش آموزش عالی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

۲۶ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۵ کد : ۱۶۵۰۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۹۶
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : سند آمایش آموزش عالی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است و با تصویب این شورا،ساماندهی تمام مراکز آموزش عالی بر اساس سیاست های این سند آغاز می شود. به گزار...
وزیر علوم: سند آمایش آموزش عالی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : سند آمایش آموزش عالی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است و با تصویب این شورا،ساماندهی تمام مراکز آموزش عالی بر اساس سیاست های این سند آغاز می شود.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در گردهمایی روسای دانشگاه ها ،پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران اظهار داشت : ایجاد همسویی بین دانشگاه های کشور ، تقویت ارتباط دانشگاه ها با بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و تربیت نیروی متخصص برای کشور از جمله وظایف وزارت علوم هستند که این وزارت می بایست این وظایف را در راستای تحقق سند چشم انداز، سیاست های علم و فناوری ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و در راستای توسعه علمی کشور انجام دهد. 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : بین المللی کردن دانشگاه ها، ایجاد دانشگاه های کار آفرین ،اصلاح آیین نامه های آموزشی ، پژوهشی ، دانشجویی و فرهنگی و افزایش تعامل با دانشگاه های خارج از کشور  و تقویت ارتباط دانشگاه ها  با صنعت از مهم ترین اولویت های اصلی وزارت علوم هستند. 
وی افزود: در راستای انجام وظایف قانونی،برنامه راهبردی وزارت علوم تدوین شد که در این برنامه راهکارهای گوناگونی برای غلبه بر چالش های پیش روی این وزارت مشخص شده است.
وی تاسیس رشته های جدید دانشگاهی،حذف و ادغام مراکز دانشگاهی غیر متعارف،برنامه ریزی برای جذب نخبگان داخل و خارج از کشور و استفاده از خرد جمعی و مشورت با نخبگان در برنامه ریزی ها و مدیریت ها و فعال کردن هیئت های سه نفره نظارت بر تشکل ها در چارچوب قوانین و مقررات و جلوگیری از دخالت ارگان های غیر مسئول در دانشگاه ها را از جمله محورهای برنامه های وزارت علوم عنوان کرد.
دکتر فرهادی با اشاره به روند روبه رشد ارتباط دانشگاه ها با صنعت، تجاری سازی دانش را منوط به ارتباط مناسب با شرکت های دانش بنیان دانسته و بر تقویت ارتباط دانشگاه ها با پارک های علم و فناوری تاکید کرد.
وی تلاش برای حاکمیت فرهنگ اسلامی در دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی،توجه به پژوهش های قرآنی و توسعه فرهنگ قرآنی با هماهنگی با سایر وزارتخانه ها را ازدیگر اولویت های وزارت علوم ذکر کرد.
وزیر علوم با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال جاری ضمن تاکید بر ضرورت پویایی و نشاط در فعالیت های سیاسی دانشجویان، گفت: جریان های سیاسی در محیط دانشگاه ها اجازه حضور ندارند و دانشگاه ها هرگز به باشگاه و خانه احزاب تبدیل نخواهند شد .
دکتر فرهادی در پایان ، از اینکه دانشگاه های ایران در رتبه بندی های جهانی در حال درخشش هستند ، اظهار خوشحالی کرد و افزود : دانشگاه های ایران از نظر ارتباط با صنعت از میانگین دانشگاه های جهان رتبه بهتری دارند و دانشگاه کار آفرین مورد نظر ما نیز دانشگاهی است که دانشجو در آن بتواند بعد از فراغت از تحصیل هم برای خود شغلی پیدا کند وهم برای دیگران کارآفرینی کند .
​​​