وزیر علوم: رسالت دانشگاه در شرایط پسابرجام استفاده از نیروی انسانی با علم و دانش است

۳۰ دی ۱۳۹۴ | ۲۱:۱۵ کد : ۱۶۵۰۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۱۲
دکتر محمد فرهادی ،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به نوزدهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت در اهوازاعلام کرد: رسالت جامعه علمی دانشگاهی و صنعتی کشور در شرایط پسابرجام، استفاده از ...
وزیر علوم: رسالت دانشگاه در شرایط پسابرجام استفاده از نیروی انسانی با علم و دانش است
دکتر محمد فرهادی ،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به نوزدهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت در اهوازاعلام کرد: رسالت جامعه علمی دانشگاهی و صنعتی کشور در شرایط پسابرجام، استفاده از نیروی عظیم انسانی مجهز به علم و دانش و سرمایه های فکری و دانشی جهت توسعه همه جانبه و پایدار کشور بویژه در عرصه فناوری و صنعتی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل پیام دکتر فرهادی که توسط مهندس ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان قرائت شد ، بدین شرح است :
اکنون که با مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران و مسئولان محترم تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه علیه ایران برچیده شد این پیروزی بزرگ را خدمت ملت غیور ایران بویژه دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و یاد و خاطره شهدای علوم هسته‌ای را گرامی می‌دارم. 
آنچه که در این راه زمینه تقابل و دشمنی استکبارگران را فراهم ساخت بدون شک پیشرفت‌ها و توانمندی‌های عظیم ملی ایران اسلامی بود که در نهایت استمرار روند رشد علمی و آثار آن دستاوردها، موجبات عقب‌نشینی آن‌ها را فراهم ساخت. رسالتی که در شرایط پسابرجام به عهده جامعه علمی دانشگاهی و صنعتی کشور است همانا استفاده از نیروی عظیم انسانی مجهز به علم و دانش به سرمایه‌های فکری و دانشی جهت توسعه همه جانبه و پایدار کشور بویژه در عرصه‌های فناوری و صنعتی می‌باشد. 
در این مورد سرمایه‌های انسانی و دانشی به عنوان اصلی‌ترین ابزار نیازمند هدایت، حمایت، برنامه‌ریزی و نظارت دقیق می‌باشند که این مهم از وظایف اصلی دولت در این برهه تاریخی است تا بتوان با برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین محورهای توسعه و فناوری که همان دولت، دانشگاه و صنعت هستند زمینه مساعد و مطلوبی را برای رشد و توسعه صنایع با تکیه بر امکانات و توانمندی‌های داخل فراهم و نیازهای جامعه و کشور را در این بخش برطرف نمود. 
در سند ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری بر عزم ملی و درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری و نیز توجه به اقتصاد دانش‌بنیان تأکید فراوان شده است که تحقق آن جز با تعامل و ارتباط مؤثر و سازنده بین بخش‌های مختلف دولت، دانشگاه و صنعت امکان‌پذیر نیست. در این مورد هنوز کاستی‌هایی وجود دارد که از چالش‌های اساسی پیشرفت صنعت و فناوری کشور محسوب می‌شود. 
بدون شک حیات تکاملی دانشگاه و صنعت بدون هم امکان‌پذیر نمی‌باشد، زیرا دانشگاه به عنوان نهاد تربیت کننده نیروی انسانی دانا و متخصص و نیز تولید بخش فنی تأمین اتاق فکر صنعت و ارائه خدمات مشاوره‌ای از یک طرف و نیز صنعت به عنوان محلی برای تربیت نیروی ماهر و کارورزیده، انتقال‌دهنده تجربیات فنی و کاربردی و نیز انجام حمایت‌های مادی، می‌توانند ضمن برآورده کردن نیازهای یکدیگر زمینه نیازهای لازم را برای توسعه رشد و فناوری صنعت کشور فراهم سازند. 
در شرایط حاضر یکی از نیازهای اصلی دیگر، انتقال فناوری و بومی کردن آن در کشور است که جز با همکاری و مشارکت سه نهاد دولت، دانشگاه و صنعت میسر نیست. 
از سیاست‌ها و برنامه‌های اصلی دولت در این دوره ایجاد دانشگاه‌های کارآفرینانه و نیز مأموریت‌گرا کردن پژوهش و فناوری می‌باشد که در این راستا نقش صنعت به عنوان مهارت و تجربیات کاربردی و دانشگاه و شناسایی نیازهای جامعه نقش کلیدی است. خوشبختانه با تلاش‌های بسیار و هماهنگی‌های انجام شده، فرهنگ تعامل و مشارکت صنعت و دانشگاه شکل گرفته است. اجرایی شدن دوره‌های فرصت مطالعاتی صنعتی داخل، دوره‌های پسا دکتری صنعتی، قراردادهای همکاری دانشگاه و نفت در سطوح بالادست و پایین دست، همکاری‌های گسترده در حوزه‌های نیرو، دفاعی، محیط زیست و سایر حوزه‌ها از دستاوردهای مهم این همکاری‌ها بوده و امید است دانشگاه‌ها نیز با تربیت نیروهای ماهر نیاز به نیروهای کاردان، خلاق و کارآفرین بخش صنعت را تأمین نمایند. 
برگزاری نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی در اهواز با توجه به استعدادها و ظرفیت عظیم سرمایه‌های انسانی و فکری و بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی در کشور فرصت مهمی را برای تعامل موثر دولت‌ دانشگاه و صنعت فراهم می‌سازد. 
با وجود مشارکت افراد کارآفرین، صاحبان صنایع دولتی و بخش خصوصی، رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها و صنعت‌گران، امید است طرح‌های پژوهشی و توسعه فناوری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی به حل مشکلات پیش رو و برطرف کردن نیازهای بنگاه های اقتصادی و صنعتی کمک کنند و قدمی را برای اعتماد متقابل دولت صنعت و دانشگاه بردارند. 
نظر به این‌که در شرایط بعد از تحریم بسیاری از محدودیت‌ها و محرومیت‌های گذشته برطرف شده و کارآفرینان و صاحبان صنایع راحت‌تر از قبل می‌توانند طی مسیرهای قانونی نقل و انتقالات مالی و فعالیت‌های تجاری خود را انجام دهند، این همکاری سه‌جانبه می‌تواند با سرعت بیشتری مسیر توسعه همه‌جانبه اقتصادی علمی و صنعتی را طی نموده و ارتقای اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی را موجب شود. 
در پایان برخود لازم می‌دانم از همه برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران، اساتید، دانشجویان، شرکت‌کنندگان و حامیان این کنگره بویژه استاندار محترم خوزستان و مدیران و مجموعه استانداری و نیز رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پژوهشی و فناوری استان خوزستان و دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدردانی و تشکر نمایم.