وزیر علوم: در راستای توسعه کیفی آموزش عالی ،وزارت علوم برای راه‌اندازی مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی مجوز جدید صادر نمی‌کند

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۷ کد : ۱۶۵۰۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۰۴
دکتر محمد فرهادی در مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی اعلام کرد :  در راستای توسعه هدفمند آموزش عالی ،برای راه‌اندازی مؤسسات جدید غیردولتی  مجوز جدیدی صادر نمی‌ش...
وزیر علوم: در راستای توسعه کیفی آموزش عالی ،وزارت علوم برای راه‌اندازی مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی مجوز جدید صادر نمی‌کند
دکتر محمد فرهادی در مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی اعلام کرد :  در راستای توسعه هدفمند آموزش عالی ،برای راه‌اندازی مؤسسات جدید اموزش عالی غیردولتی مجوز جدیدی صادر نمی‌شود؛ علیرغم اینکه تقاضاهای زیادی برای راه‌اندازی این مؤسسات به وزارت علوم ارسال می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فرهادی با اشاره به بروز برخی مشکلات در آموزش عالی به علت افزایش بی رویه جذب دانشجو در برخی موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی افزود: باید ظرفیت ها را هدفمند و قانونمندکنیم تا مشکلات به حداقل برسد. 
وزیر علوم تاکید کرد: درگذشته  ایجاد رشته ها  و رشد کمی اولویت داشته اما امروزهدف اصلی کیفی سازی است و همه باید برای تحقق این هدف کمک کنیم. 
وی به وجود چهار میلیون و ششصد هزار دانشجو و فارغ التحصیل شدن یک میلیون نفر از این افراد در آینده نزدیک اشاره و اضافه کرد: به هر حال این افراد با اخذ مدرک  انتظار دارند  وارد بازار کار شوند .
وزیر علوم با بیان این که جذب بیش از حد دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی باعث شده تا در برخی مشاغل که نیاز آن حداکثر فوق دیپلم است شاهد حضور افرادی با مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باشیم گفت: این موضوع علاوه بر اتلاف سرمایه و وقت ، کارآیی این افراد را نیز کاهش می دهد. 
وزیر علوم با ضروری دانستن بازبینی برخی رشته و تاسیس رشته های متناسب با نیاز کشور و حذف رشته هایی که عمرشان تمام شده است گفت: دانشگاه ها باید ماموریت گرا باشند و کار و تولید را پی گیری کنند.
وزیر علوم با اشاره به سخنان مطرح شده در این جلسه در خصوص دانشگاه های پیام نور، آزاد اسلامی و جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: در ابتدای راه‌اندازی دانشگاه پیام نور قرار بود این دانشگاه دانشجوی غیر حضوری و تا حدودی نیمه حضوری پذیرش کند اما سال‌های گذشته اساسنامه این دانشگاه تغییر کرده است و این دانشگاه مانند دیگر دانشگاه‌های کشور دانشجو پذیرش می کند. که ما با جدیت به دنبال بازگشت اساسنامه دانشگاه پیام نور به روال گذشته هستیم.
 دکتر فرهادی در خصوص دانشگاه  جامع علمی کاربردی گفت‌: این دانشگاه قرار بود نیروی تکنسین تربیت کند اما روند فعلی این دانشگاه نیز مطابق با اساسنامه آن نیست و باید این روند اصلاح شود.
وزیر علوم در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت تا پایان اردیبهشت ماه باید وضعیت کد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی تعیین تکلیف شود و با توجه به  تصمیم کمیته مشترک میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد هم اکنون ادامه فعالیت برخی از  کد رشته محل‌های این دانشگاه متوقف شده است