وزیر علوم: دانشجویان سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ما هستند و ما وظیفه داریم به آنها اعتماد کنیم

۱۱ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۲ کد : ۱۶۴۹۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۹۰
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجویان سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ما هستند و ما وظیفه داریم به آنها اعتماد کنیم . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی درنشست معاونان فره...
وزیر علوم: دانشجویان سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ما هستند و ما وظیفه داریم به آنها اعتماد کنیم
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجویان سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ما هستند و ما وظیفه داریم به آنها اعتماد کنیم .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی درنشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها  با عنوان "راه طی شده، افق پیش رو" و در حاشیه رونمایی از منشور حقوق دانشجویی، اظهار داشت: در آستانه 16 آذر و روز دانشجو هستیم و شما همکاران دانشگاه‌ها و معاونان و مدیران حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها و ستاد وزارت علوم یک سال پرمشغله را گذراندید و امروز به دنبال ارزیابی عملکرد دستاوردهای یک ساله خود در حوزه فرهنگ در نظام علمی کشور هستید.
 وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری در زمینه فرهنگ و اهمیت مقوله فرهنگ در دانشگاه‌ها، تصریح کرد: تربیت دانشجو و انسان‌های عالم، کارآمد، ماهر و دارای تخصص و علم، مأموریت و مسئولیت اصلی دانشگاه‌هاست، اما تربیت فرهنگی دانشجو و مسئله فرهنگ در دانشگاه‌ها نیزجزو برنامه‌ها و مأموریت‌های اصلی است که باید مورد توجه باشد، زیرا دانشجویان سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ما هستند و ما وظیفه داریم به آنها اعتماد کنیم.
 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر مشارکت دانشجویان در امور مختلف، ادامه داد: این مسئله منوط به حوزه‌های دانشگاهی نیست و ما شاهد هستیم در عرصه بین‌الملل نیز توجه به حضور جوانان در عرصه‌های مختلف بیش از پیش شده که به طور مثال آنها ساماندهی شوند، کارهای گروهی انجام دهند و مهارت‌آموزی کسب کنند و در حوزه فعالیت های اجتماعی و بین‌المللی نقش داشته باشند.
 دکتر فرهادی با اشاره به اینکه باید طیف جوانان و دانشجویان را به فرهنگ غنی اسلامی بیش از پیش توجه داد، افزود: نباید از مسائل اخلاقی و فرهنگی غافل شویم. دانشجویان و جوانان دانشگاه‌ها در سنی هستند که از بلوغ اجتماعی و عقلانیت خوبی برخوردارند و قطعا باید به دور از تنش ها و کشمکش های سیاسی ،آزادانه فعالیت و نقد کنند .
وی با اشاره به فعالیت تشکل‌های دانشجویی در فضای دانشگاه‌ها، گفت: تشکل‌ها باید قانونمند بوده و در چارچوب مقررات و قوانین مصوبه دردانشگاه‌ها فعالیت کنند .
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: فعالیت تشکل های دانشجویی نباید به ‌گونه ای باشد که دنباله‌رو و در طول یک تفکر، ترکیب و جناح سیاسی خاصی فعالیت کرده و خود و دانشگاه را به آن سمت بکشانند; لذا باید در این زمینه مراقبت‌های لازم در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد; این امر سبب می شود تنش و افراط گری از محیط های دانشگاهی زدوده شود.
وی با اشاره به اینکه نشریات و انتشارات دانشگاهی در فضای دانشگاه حائز اهمیت است، یادآور شد: در گذشته نمونه‌هایی وجود داشته که بعضا این نشریات با اغراض خاص و القای برنامه‌های خاصی مطرح و منتشر می شدند که هم جنبه‌های سیاسی، افراطی گری داشت و هم در تعارض با نظام بود، لذا باید در حوزه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها مراقبت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.
 دکتر فرهادی با بیان اینکه فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها به دلیل آنکه محیطی علمی، فرهنگی و سیاسی است، امری طبیعی است، تأکید کرد: اقتضای جوانان ایجاب می‌کند که دانشجویان از مسائل کشور، منطقه و جهان آگاه باشند و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند دانشجویان باید دارای بینش و آگاهی سیاسی باشند، اما سیاست‌زدگی و سیاست‌گریزی در دانشگاه بد است.
وی تأکید کرد: اینکه بخواهند دنباله روی کنند و دانشگاه را در اختیار یک جناح و گروه خاص قرار دهند، مسئله‌ای است که نباید اجازه بدهیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: فضای دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که دانشجویان و اساتید در قالب تشکل ها بتوانند آزادانه نقد کنند و فعالیت های سیاسی داشته باشند، اما فضای دانشگاه سیاست‌زده و جناحی مطلوب نیست که مدیریت این مسئله به نظارت و مدیریت فرهنگی شما مسئولان در دانشگاه‌ها برمی‌گردد.
 دکتر فرهادی با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی در دانشگاه‌ها نباید در حاشیه و فعالیت‌های جنبی دانشگاه باشد، بلکه باید در متن و اصل فعالیت دانشگاه‌ها قرار گیرد، تأکید کرد: مسئله فرهنگ در دانشگاه‌ها مانند آموزش، پژوهش و فناوری باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با تأکید بر اینکه مطالبات دانشگاهیان چه اساتید و چه دانشجویان باید عادلانه پیگیری شود، گفت: اگر دانشجو یا استاد انتقادی دارند باید بتواند آن را به راحتی مطرح کنند، مشروط بر اینکه این انتقادات نباید مغرضانه باشد. نقد به معنای واقعی کلمه باید دلسوزانه باشد، پدیده‌ای که بسیار برای دانشگاه‌ها مفید و ارزنده است، لذا نباید دلسوزانی که به دنبال بهتر شدن فضا هستند و در این راستا انتقاد می‌کنند، سرکوب شوند.
وی با اشاره به تصمیمات وزارت علوم درباره ماجرای بورسیه‌های سال‌های گذشته، خاطر نشان کرد: بورسیه‌ها به شکل جامع و کاملی مورد رسیدگی قرار گرفته و با تشکیل کمیته‌ای از وزارت علوم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران وزارتخانه بخش مهمی از این مسائل حل شده و انشاالله در جا‌یابی دانشگاه‌ها نیز همکاری لازم را با دانشجویان انجام می‌دهیم.
 وزیر علوم تأکید کرد: وظیفه من و شما مسئولان دانشگاه‌ها این است که اجازه ندهیم خدای ناکرده حقی از کسی ضایع شود.
 دکتر فرهادی با اشاره به اینکه محیط های دانشگاهی، محیطی علمی و روشنفکری است ودر این محیط سطح بینش و فرهنگ بالاست، گفت: نباید نگاه امنیتی و ایجاد خوف در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و نباید این‌گونه باشد که کسی جرأت نکند به دلیل اینکه مارک یا برچسبی بخورد انتقاد کند، لذا باید آزادانه حرف هایشان را در قالب تشکل ها و کرسی های آزاداندیشی  بیان کنند.
وی تصریح کرد: فضای تضارب آرا و گفت‌وگو باید در دانشگاه‌ها شکل بگیرد و یک محیط آرام و با نشاط در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و تشکل ها به راحتی و فراغ خاطر با هم مباحثه و تضارت آرا داشته باشند تا کشور بتواند از آن بهره ببرد.
گفتنی است این نشست یک روزه با حضور دکتر سیدضیاهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، دکتر حسین میرزایی مدیر کل امور فرهنگی، دکتر فریدون رحیم زاده مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی و معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.