وزیر علوم: تأسیس رشته های جدید، هم پوشان و میان رشته ای از نیازهای کشور است

۱۶ دی ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۳ کد : ۱۶۴۹۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۷۹
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در طول سال های گذشته امکانات و بودجه آموزش عالی به اندازه گستردگی دانشگاه ها افزایش نیافته است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی در م...
وزیر علوم: تأسیس رشته های جدید، هم پوشان و میان رشته ای از نیازهای کشور است
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در طول سال های گذشته امکانات و بودجه آموزش عالی به اندازه گستردگی دانشگاه ها افزایش نیافته است.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف افزود: در سال های گذشته ما سقف و اعتباراتی برای تعداد مشخصی دانشگاه داشتیم که جوابگوی نیاز آنها بود اما علیرغم گسترده شدن دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری این اعتبارات و امکانات افزایشی نداشته است.
وی گستردگی آموزش عالی را در حال حاضر بیش از حد انتظار توصیف کرد و گفت: در برخی از استان ها چند دانشگاه صنعتی داریم که جهت دهی آنها بسیار حائز اهمیت است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: دوره بسیاری از رشته هایی که در حال حاضر در دانشگاه ها وجود دارد به اتمام رسیده و باید رشته های جدید، رشته های هم پوشان و رشته های میان رشته ای در دانشگاه ها ایجاد شود.
وی خواستار کمک استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در ساماندهی، بازبینی و بازنگری رشته های در حال تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شد و گفت: باید موضوع تجمیع واحدهای آموزش عالی دنبال شود.
دکتر فرهادی سیاست اصلی وزارت علوم را کیفیت آموزش عالی عنوان کرد و گفت: باید به سمت دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین برویم چرا که رسیدن به علم و فناوری موجب خلق ثروت می شود و نیاز کشور است.
وزیر علوم خواستار ماموریت گرا شدن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شد و خاطرنشان کرد: هر یک از دانشگاه های ما باید در یک موضوع از صفر تا 100 مرجع و مطرح باشند.
وی مرکز توسعه دانشگاه صنعتی شریف را الگویی موفق توصیف کرد و گفت: سایر دانشگاه ها نیز می توانند یک مرکز مشابه در دانشگاه خود ایجاد کنند.
دکتر فرهادی افزود: یکی از سیاست های اصلی ما جذب دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در ایران به ویژه از کشورهای همسایه، کشورهای اسلامی و آسیای جنوب شرقی است.
گفتنی است در پایان این مراسم، وزیر علوم از 22 پژوهشگر برتر و 4 استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف با اهدای لوح، تقدیر کرد.