وزیر علوم: باید در قالب شوراهای صنفی از نظرات دانشجویان استفاده شود

۲۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۰ کد : ۱۶۴۸۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۷۵
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: باید در قالب شوراهای صنفی از نظرات دانشجویان استفاده شود تا احساس مشارکت در امور را داشته باشند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی در پنجاه و پنجمین گرد...
وزیر علوم: باید در قالب شوراهای صنفی از نظرات دانشجویان استفاده شود
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: باید در قالب شوراهای صنفی از نظرات دانشجویان استفاده شود تا احساس مشارکت در امور را داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی در پنجاه و پنجمین گردهمایی معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها گفت: رشد بودجه دانشگاه‌ها خوب بوده اما با آنچه باید باشد فاصله زیادی دارد، زیرا آموزش عالی در کشور گسترش یافته و در حال حاضر 2600 موسسه آموزش عالی و 4 میلیون و 600 هزار دانشجو وجود دارد و متوسط سرانه هزینه دانشجو در مقاطع مختلف بین 7 تا 10 میلیون تومان است و این رقم بالای 40 هزار میلیارد می‌شود که هنوز با آن فاصله داریم.
وی با تاکید بر اصلاح روش‌ها ادامه داد: در مجموعه آموزش عالی باید ساماندهی و بازبینی رشته‌ها و جایگزینی رشته‌های تحصیلی را شاهد باشیم. همچنین مقاطع تحصیلی بر اساس ضرورت و نیاز مجوز داشته باشند و حداقل امکانات نیزبرای این مجوزها موجود باشد.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به دانشگاه‌های ماموریت‌گرا و کارآفرین ادامه داد: دانشجویان باید بتوانند شغل و حرفه‌ای داشته باشند و تنها متکی به فارغ‌التحصیل شدن نباشند در حال حاضر یک میلیون فارغ‌التحصیل در سال داریم حتی شرکت‌های دانش‌بنیان باید بتوانند قبل از فراغت دانشجویان از تحصیل تولید کنند.
دکترفرهادی با بیان اینکه متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها کاهش یافته‌اند اظهار کرد: وی ادامه داد: توجه به مسائل رفاهی دانشجویان نیز مورد توجه است و باید راهکارهای جدیدتری پیدا شود تا با همین اعتبارات محدود آن‌ها را اداره کنیم.
دکترفرهادی همچنین با تاکید بر اهمیت مشاوره‌ها اظهار کرد: دانشجویان ممکن است مشکلات درسی داشته باشند و باید تا حد امکان از زمینه‌های آموزشی و خدمات مشاوره برای رفع مشکلات‌شان استفاده کنند.
وی با بیان اینکه نگاه امنیتی در حوزه دانشگاه باید حذف شود، افزود: باید حالت برادرانه و رفاقت بین دانشگاهیان ایجاد شود چرا که با دید امنیتی و رعب و وحشت مسائل حل نخواهد شد و این‌ها را کمیته‌های انضباطی باید مد نظر قرار دهند.
وی تاکید کرد: البته احکامی که کمیته‌های انضباطی مرکزی یا موارد خاص صادر می‌کنند ،باید در دانشگاه‌ها و توسط دانشگاهیان رعایت شود.
دکترفرهادی با بیان اینکه در بین دانشجویان تعداد زیادی فرزندان ایثارگر و شاهد حضور دارند ادامه داد: این عزیزان باید در حد و اندازه خود مورد توجه قرار گیرند .
وی با تاکید بر بحث پذیرش دانشجویان خارج از کشور توضیح داد: ریاست جمهوری بر این بحث تاکید زیادی داشتند و این بحث از سیاست‌های اصلی است که باید افزایش یابد. البته پذیرش آن‌ها امکانات و ساختار می‌خواهد که برخی دانشگاه‌ها فعالیت‌های خوبی را در این زمینه آغاز کرده‌اند.