وزیر علوم کشورمان و رئیس شورای آموزش عالی ترکیه بر گسترش همکاری های دانشگاهی تاکید کردند

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۸ کد : ۱۶۴۷۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۰۴
در دیدار دکتر یکتا ساراج رئیس شورای آموزش عالی جمهوری  ترکیه و دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران  در خصوص گسترش همکاری های علمی دانشگاهی تبادل نظر و تشکیل یک کمیته اجرایی &...
وزیر علوم کشورمان و رئیس شورای آموزش عالی ترکیه بر گسترش همکاری های دانشگاهی تاکید کردند
در دیدار دکتر یکتا ساراج رئیس شورای آموزش عالی جمهوری  ترکیه و دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران  در خصوص گسترش همکاری های علمی دانشگاهی تبادل نظر و تشکیل یک کمیته اجرایی  مشترک تفاهم شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  دکتر فرهادی در این دیدار با اشاره به اینکه سطح علمی و رتبه دو کشور ایران و ترکیه در سطح بالا  و نزدیک به یکدیگر است؛ امکان ایجاد همکاریهای موثر  و  بیشتر علمی  را فراهم دانست .
وی افزود: تبادل استاد و دانشجو ، تاسیس مراکز آموزش عالی مشترک، اجرای طرح های تحقیقی مشترک و تاسیس پارک علم و فناوری و شرکت دانش بنیان مشترک می تواند در قالب همکاری های علمی طرفین انجام شود. و علاوه بر آن،  دانشگاههای دو طرف می توانند به صورت دو جانبه یا چند جانبه با یکدیگر همکاری کنند.
وزیر علوم با اشاره به قدمت روابط سیاسی و فرهنگی ایران و ترکیه گفت: افزایش روابط دانشگاهی دو کشور  ضرورت دارد  و  در بخش دوره های تحصیلات تکمیلی نیاز بیشتری به این همکاریها احساس می شود.
دکتر یکتا ساراج رئیس شورای آموزش عالی جمهوری  ترکیه نیز در این نشست گفت: ایران و ترکیه دو کشور دوست و برادر هستند که در همه زمینه ها همکاری دارند  و حتی در زمینه آموزش عالی نیز  در گذشته تفاهم نامه های مشترکی بین دو کشور منعقد شده و همکاری های دانشگاهی نیز برقرار بوده است که باید تقویت شود.
وی با اشاره به رشد جایگاه ایران در رتبه بندی های علمی دنیا، نسبت به پیشرفت های علمی ایران ابراز خرسندی کرد  و گفت در هردو کشور دانشگاههایی مطرح و برجسته ای وجود دارد که همکاری مشترک می تواند به رشد علمی دو کشور کمک کند.
در ادامه این دیدار روسای دانشگاههای برتر ترکیه و ایران گزارشی از وضعیت دانشگاه خود ارائه داده و  در خصوص زمینه های همکاری مشترک تبادل نظر کردند. 
گفتنی است:معاون آموزشی ،  معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان و  قائم مقام وزیر  و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی  وزارت علوم در این دیدار حضور داشتند و پیشنهادهای خودرا برای افزایش  همکاری های علمی دو جانبه بیان کردند.