وزیر علوم در پیامی به کنگره بین‌المللی سربداران : نهضت سربداران برگی از هویت جریان‌های اسلامی- ایرانی است

۲۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۱ کد : ۱۶۴۳۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۲۸
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری کنگره بین‌المللی سربداران پیامی صادر کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل پیام دکتر فرهادی به این شرح است: نهضت شیعی سربداران، ...
وزیر علوم در پیامی به کنگره بین‌المللی سربداران : نهضت سربداران برگی از هویت جریان‌های اسلامی- ایرانی است
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری کنگره بین‌المللی سربداران پیامی صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل پیام دکتر فرهادی به این شرح است: نهضت شیعی سربداران، بخشی از تاریخ حماسه‌ساز تشیع و برگ زرینی در تاریخ مبارزات مردم ایران زمین بود که به تأسی از مولای خود امام حسین (ع) علیه ظلم و جور زمانه به پا خاست و نام و آوازه خود را برای همیشه تاریخ، برتارک این مرز و بوم جلوه‌ گر ساخت.
بی‌شک آنچه طنین این نام‌آوری را در تداوم تاریخ جاودانه کرد، نه حب قدرت و نه خشم و کینه‌توزی قومی، بلکه اندیشه و آرمانی بود که اساس آن را سه مؤلفه مردمی بودن، عدالت‌خواهی و دین‌مداری تشکیل می‌داد.
در آن روزگار که جور و ستم مغولان و جاهلیت نشأت گرفته از خوی استبدادی آنان، اساس فرهنگ و تمدن دیرینه این دیار را با تهدید مواجه کرده بود، شرافت، حریت و شجاعت سربداران دیار خراسان در مقابل مهاجمان ستم‌پیشه قد علم کرد و فروغ دلاورمردی و رشادت آنان چونان فانوسی ره‌نما، فراروی جنبش‌های مردمی عدالت‌خواه و حقیقت‌جو فروزان گشت.
جنبش شیعی سربداران و قیام برخاسته از آن، دارای ابعاد پیدا و پنهان بسیاری است که رسالت بازخوانی چهره راستینش برعهده همه عالمان، اندیشمندان و محققان این حوزه است. بدون تردید برگزاری این کنگره و دیگر کوشش‌های روشنی‌بخش سطور تاریخ ارزشمند کشورمان، می‌تواند بخشی از فرازهای این شکوهمندی را نمایان کند و مجد و عظمت آن را به منزله یک میراث فرهنگی-تمدنی فاخر و سترگ به تصویر بکشد.
همان‌گونه که نهضت درخشان سربداران برگی از نمایش هویت فرهنگی و سیاسی جنبش‌ها و جریان‌های اسلامی-ایرانی به شمار می‌آید، مردم غیور دیار سبزوار و اهالی دانش‌پرور دانشگاه حکیم سبزواری نیز با همتی ستودنی در پاسداشت و نگه‌داشت این رویداد بزرگ اهتمام ورزیده‌اند.
در پایان، جا دارد مراتب امتنان و قدردانی خود را از همه آنان به جای آورده و از خداوند متعال توفیقشان را در تداوم این مسئولیت خطیر که در واقع تداوم راه آزادی و استقلال و مبارزه با بیداد و ستم است خواستار شوم.