وزیر علوم خط تولید نیمه صنعتی چهار نوع چسب دارویی ضد درد را در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی افتتاح کرد

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۹ کد : ۱۶۴۲۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۸۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  در بازدید  از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ، خط تولید نیمه صنعتی چهار نوع چسب دارویی ضد درد را در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی افتتاح کرد .به گزارش روابط عمومی وزارت ع...
وزیر علوم خط تولید نیمه صنعتی چهار نوع چسب دارویی ضد درد را در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی افتتاح کرد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  در بازدید  از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ، خط تولید نیمه صنعتی چهار نوع چسب دارویی ضد درد را  افتتاح کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  دکتر محمد فرهادی در این مراسم گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی  حرکت های مهمی در زمینه علم و فناوری  آغاز شد و تحولات و دستاوردهای بزرگ امروز در مراکز دانشگاهی و پژوهشی،  حاصل برنامه ریزی های دوران آغازین انقلاب اسلامی  است.
وی افزود:  در سالهای آغازین دهه شصت، برنامه ریزی جدی در زمینه های مهندسی زیست فناوری، شیمی، هوافضا، پلیمر، لیزر  و مهندسی ژنتیک  مورد تاکید مسئولان آموزش عالی قرار گرفت و امروز در این علوم پیشرفت زیادی کرده ا یم و در دنیا جایگاه خوبی داریم .
وزیر علوم اظهار داشت: باید روابط پژوهشگاهها و دانشگاهها با یکدیگر  و  با صنایع  و حوزه های کاربرد تقویت شود  تا مجموعه نظام علم و فناوری  کشور بتواند به نیازهای جامعه پاسخ بگوید.
وی تاکید کرد: پژوهشگاههای بزرگی مانند پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی که زیر ساخت خوبی دارند باید هماهنگ کننده مراکز پژوهشی کشور باشند و با حمایتی که از آنها می شود بتوانند دانش را تجاری سازی و  محصولات دانش بنیان را به تولید انبوه برسانند.
دکتر فرهادی گفت: امروزه کاربرد دانش نوین در همه امور از جمله پزشکی بسیار گسترده است به طوری که از پزشکی بیولوژیک فاصله گرفته و به سمت پزشکی مدرن مبتنی بر استفاده از علوم جدید مانند مهندسی پزشکی پیش می رویم و در مراکز درمانی شاهد استفاده  گسترده از پروتزها و اندام های مصنوعی ساخت بشر هستیم.
گفتنی است در بازدید وزیر علوم  از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، از تولید چهار نوع چسب دارویی پوستی (پچ پوستی)  با نام های فنتانیل  و دیکلوفناک که در کاهش  دردهای التهابی و مفاصل و  کتو پروفن  و بوپرو نروفین که در کاهش دردهای شدید و بیماریهای سرطانی کاربرد دارند رونمایی شد.
بر اساس این گزارش،  سهم پچ های پوستی در اقتصاد دنیا بیش از 30میلیارد دلار است  و  بازار داخلی آن نیز  بیش از 100 الی 150 میلیارد تومان برآورد می شود و  پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی پس از کشور آمریکا دومین تولید کننده این پچ های پوستی در جهان است.
​​