وزیر علوم برلزوم توجه جدی به دیپلماسی علمی در اقدامات دانشگاهی تاکید کرد

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۳ کد : ۱۶۴۲۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۵۴
دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ششمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ،مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی ، ضمن تبریک به...
وزیر علوم برلزوم توجه جدی به دیپلماسی علمی در اقدامات دانشگاهی تاکید کرد
دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ششمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ،مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی ، ضمن تبریک به مناسبت دهه مبارک فجرانقلاب اسلامی گفت: باید برنامه ریزی بسیاری از کارها و اقدامات دانشگاهی در زمینه دیپلماسی علمی صورت گیرد و در این راستا راهکارهای متناسب و سیاست‌گذاری‌های لازم اندیشیده شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فرهادی با اعلام این مطلب که  در امر ارتباطات علمی بین‌المللی بسیار جدی هستیم،اظهار داشت : به تازگی در رتبه‌بندی تایمز هشت دانشگاه ما در بین هشتصد دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. 
دکترفرهادی تاکید کرد: اگر دانشگاه ها قصد دارند در حوزه بین الملل وارد شوند باید زیرساخت های لازم را برای ورود به این حوزه فراهم کنند و تغییراتی در روند فعالیت خود داشته باشند.
وزیر علوم در خصوص تفاهم نامه های مشترکی که میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با مراکز آموزش عالی دیگر کشورها منعقد می شود ، گفت: باید این تفاهم نامه ها بررسی و در راستای اجرایی شدن آنها تلاش کنیم. 
دکترفرهادی با اشاره به اینکه پذیرش دانشجوی خارجی یکی از شاخص های بین المللی شدن دانشگاه ها است ، گفت : باید شاخص هایی چون استادان، پروژه ها و مقالات مشترک نیز در حوزه بین المللی شدن دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: ایران باید در پروژه های بزرگ بین المللی حضورپیدا کند که روز گذشته طبق نشستی که با رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور داشتیم مقررکردیم تا ایران در پروژه شتاب دهنده ها عضو شود.
وزیر علوم با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: در برنامه‌ ششم توسعه احکام خوب و متناسبی با حوزه فعالیت های آموزش عالی پیش‌بینی شده است که به چالش‌ها توجه می‌کند و سعی در بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و ارتقای سطح علمی آنها دارد. 
وزیر علوم خاطرنشان کرد: مجموعه‌ برنامه ششم توسعه یک برنامه حجیم است که نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است و در این راستا باید دانشگاه‌ها در این زمینه تغییراتی داشته باشند تا بتوانند برنامه‌های خود را در عرصه‌های بین‌المللی راحت‌تر دنبال کنند و پاسخگوی نیازهای استادان و دانشجویان باشند.
وی در ادامه با بیان اینکه آئین نامه جدید ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از اسفندماه سال جاری اجرائی می شود ، گفت : دانشگاه ها تا آن زمان می توانند نظرات خود را در خصوص این آئین نامه به وزارت علوم اعلام کنند.
دکتر فرهادی افزود: کار ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز انجام شده و نتایج آن به زودی اعلام می شود که بر اساس این ارزیابی دانشگاه ها در چند گونه تقسیم بندی خواهند شد.