وزیر علوم ازصادرات ۱۲۰ میلیون دلار از محصولات دانش بنیان و تبدیل سه هزار ایده به محصول خبرداد

۱۸ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۱ کد : ۱۶۴۰۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۷۵
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت:درسه سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلارمحصول دانش بنیان از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده ایم. به گزارش روابط عموم...
وزیر علوم ازصادرات ۱۲۰ میلیون دلار از محصولات دانش بنیان و تبدیل سه هزار ایده به محصول خبرداد
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت:درسه سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلارمحصول دانش بنیان از  پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده ایم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکترمحمد فرهادی در پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، گلو و بینی با بیان اینکه لازم است ازاستادان این رشته که درپویایی این رشته تاثیرگذاربودند یادی کنیم ، اظهار داشت :  بی شک، در دنیای در حال تغییر کنونی ، جامعه نمی تواند بدون یک نظام آموزش عالی پویای دارای کارکردهای فرابخشی و فرامرزی به روند تکامل دانشی و تمدنی خود قوام و استحکام بخشد.
 وزیر علوم افزود: تحقق اهداف عالی نظام و رسیدن به اهداف بلند سند چشم انداز 1404، نیازمند برخورداری از سیاستگذاری و مدیریت آموزش عالی کارآمد است که بتواند با استانداردهای جهانی رقابت کند.
دکترفرهادی در ادامه گفت :در کشور ما جایگاه علم و پژوهش از رتبه خوبی برخوردار است و گفتمان علم و فناوری به گفتمان غالب کشور تبدیل شده ، هرچند با کمبود بودجه مواجه بوده ایم اما با همین حداقل ها توانستیم جایگاه مناسبی در دنیا بدست آوریم.
وی افزود: کشور ما در همه زمینه های علمی رشد خوبی داشته ، بالاخص در رشته گوش، گلوو بینی دامنه وزمینه کاری بسیار گسترده شده و امیدوارم همکاری تیمی نیز گسترش یابد.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون استفاده از تکنولوژی برتر در تشخیص و درمان ونقاهت به خوبی به کار گرفته میشود، گفت: در سال 2015 بیش از 2 میلیون و 500 هزار مقاله در وب ساینس از 193 کشور دنیا ثبت شده که22 کشورتولید علمی ناچیزو دارای کمتر از 2000 مدرک داشتند، 44 کشورمدرک بالای 10 هزاررا به خود اختصاص دادند و درمیان 22 کشوربامدرک بالای 30 هزار، جمهوری اسلامی ایران دررتبه 19 قرار گرفت،یعنی ایران در حال حاضر با 22 کشور برتر دنیا از نظر علم و فناوری در حال رقابت است و این بسیار مهم و قابل توجه است.
وی افزود : در سال 2015، بر اساس طبقه¬بندی جهانی لایدن 13 دانشگاه ایران و بر اساس نظام رتبه¬بندی تایمز 28 دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه های برتر و تأثیر¬گذار دنیا قرار گرفتند و تعداد 199 دانشمند ایرانی مقیم ایران در سطح یک درصد دانشمندان جهان شناخته شدند.
دکتر فرهادی در ادامه گفت :سهم ایران از مقالات 1% درصد برتر دنیا در سال 2016 تاکنون 1/2 درصد جهان است و 225 مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال 2015 شناخته شده است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه سیاست ما در وزارت علوم، عبور از دانشگاه های آموزش و پرورش محور و گذار به سمت دانشگاه کارآفرین بوده است، گفت : به همین دلیل، اولین وظیفه خود را متوقف ساختن گسترش کمّـی بی رویه¬ای تعریف کردیم که به کاهش کیفیت منتهی شده بود.
دکتر فرهادی در ادامه گفت : در دولت یازدهم به جز مواردی که در راستای سیاست های کیفی سازی و کارآفرینی بوده، نه تنها مجوز گسترش رشته و دانشگاه داده نشده، بلکه حدود 500 برنامه درسی که دارای قدمت بعضاً  30 ساله بودند مورد بازنگری واقع شده است. وی افزود : تعامل فعال و اثر بخشی علمی و فرهنگی با محیط منطقه¬ای و بین المللی، سیاست دیگر وزارت علوم بوده که موفقیت دولت در مذاکرات و شرایط پسا برجام کمک زیادی به تحقق این سیاست کرده است.  برای مثال 140 پروژه مشترک بین دانشگاه های داخل و خارج از کشور تعریف شده و حدود 100 نفر از روسای دانشگاه های معتبر از دانشگاه های ما بازدید داشته¬اند و بعضاً در گزارشات خود پیشرفت های علمی ایران را شگفت انگیز توصیف کرده¬اند.
وزیر علوم در ادامه گفت: کشورما درزمینه نوآوری سال گذشته رتبه 113 وامسال رتبه 78را به خود اختصاص داده واین نشان از حرکت کشور به سمت پیشرفت دارد. خوشبختانه این همکاری علمی و گروهی در حال افزایش است وشاهد همکاری های مشترک بین رشته های پزشکی و مهندسی هستیم.