وزیر علوم از تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان خبر داد

۲۴ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۸ کد : ۱۶۳۸۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۰۵
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان خبر داد و گفت: این کیت در حال حاضر در کشور تولید شده و بر روی جمعیت 100 هزار نفری مورد تست و آزمایش قرار گرفته ...
وزیر علوم از تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان خبر داد
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان خبر داد و گفت: این کیت در حال حاضر در کشور تولید شده و بر روی جمعیت 100 هزار نفری مورد تست و آزمایش قرار گرفته و به زودی استانداردی برای حس بویایی افراد ایرانی ارائه خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی در مراسم تجلیل از دکتر فتح‌الله مضطرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی این پژوهشگاه گفت: این پژوهشگاه در دوران دفاع مقدس در جهت تولید فناوری‌های مورد نیاز کشور، اقدامات مؤثری انجام داده است که از آن جمله می‌توان به تولید پدال F4 اشاره کرد.
 وی با اشاره به تغییر نام وزارت فرهنگ و آموزش عالی به علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با این تغییر لازم است علاوه بر توجه به جنبه‌های علوم و تحقیقات، به فناوری هم که بعد سوم این حوزه است، بیش از پیش توجه شود که این امر نیاز به تقویت زیرساخت‌ها دارد.
وزیر علوم در ادامه با تاکید بر نقش پژوهشگاه‌ها در تولید فناوری تصریح کرد: در این راستا شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با دارا بودن قوانین مترقی اقدام به سیاست‌گذاری در حوزه‌های علم، تحقیقات و فناوری کرده است.
وی با بیان این که شورای عالی عتف یک شورای ملی و فرادستگاهی است و  همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها و پژوهشگران در آن عضویت دارند یادآور شد: این شورا با نظارت و ارزیابی بر حوزه‌های پژوهش و فناوری کشور، اقدام به تعریف و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی ملی، بین‌المللی، مشترک و میان رشته‌ای می‌کند.
دکتر فرهادی در ادامه با اشاره به افتتاح ساختمان سبز (انرژی صفر) در پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: بسیاری از کشورها انرژی‌های تجدید‌پذیر و نو را جایگزین سوخت‌های فسیلی کرده‌اند و کشور ما نباید متکی به منابع کانی و نفتی باشد و باید به این عرصه وارد شود که خوشبختانه پژوهشگاه مواد وانرژی در این حوزه پیشرو بوده است.
وی همچنین با تاکید بر ضرورت همکاری و ارتباط مراکز پژوهشی، پژوهشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با صنعت گفت: هم اکنون صنعت خودروسازی همکاری خود را با سه دانشگاه شروع کرده، به گونه‌ای که مقرر شده است تا این صنعت از ابتدا تا انتهای ساخت خودرو را با همکاری دانشگاه‌ها انجام دهد.
وزیر علوم به برخی از نیازهای کشور در حوزه پزشکی اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون تست بویایی استاندارد برای ایرانیان در کشور وجود نداشت و این در حالی است که حس بویایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زیستی انسان به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه در صورتی که شخصی حس بویایی خود را بر اثر حادثه‌ای از دست دهد، دیه‌ کامل از طرف مقابل دریافت می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به نبود کیت‌های تست حس بویایی استاندارد در کشور، از دکتر مضطرزاده درخواست کردیم تا کیتی برای این منظور طراحی کند.
دکتر فرهادی در خاتمه از تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان خبر داد و گفت: این کیت در حال حاضر در کشور تولید شده و بر روی جمعیت 100 هزار نفری مورد تست و آزمایش قرار گرفته و به زودی استانداردی برای حس بویایی افراد ایرانی ارائه خواهد شد.
گفتنی است در پایان این مراسم، کتابخانه و مرکز اسناد علمی و ساختمان سبز (انرژی صفر) پژوهشگاه مواد و انرژی افتتاح شد.