وزیر علوم :منافع ملی باید برای همگان فصل الخطاب باشد

۳۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۶۳۶۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۶
دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در جمع نمایندگان شورای مرکزی اتحادیه های تشکل های اسلامی دانشجویان گفت : یکی از خطوط قرمز ما منافع ملی است که باید برای همگان فصل الخطاب باشد و هیچ گر...
وزیر علوم :منافع ملی باید برای همگان فصل الخطاب باشد
دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در جمع نمایندگان شورای مرکزی اتحادیه های تشکل های اسلامی دانشجویان گفت : یکی از خطوط قرمز ما منافع ملی است که باید برای همگان فصل الخطاب باشد و هیچ گروه و دسته ای نباید منافع ملی را فدای منافع گروهی کند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست دکتر فرجی دانا در پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی اعضای تشکل های دانشجویی اظهار داشت : از شما عزیزان می خواهم در مورد آنچه که مطرح می کنید تحقیق و بررسی بیشتری انجام دهید و سپس آن مطلب را به صورت مستدل بیان کنید و این را بدانید که از نظر ما ، سیستم اطلاعاتی کشور نهاد مرجع برای شناسایی و رسیدگی به تخلفات است .
وزیر علوم درپاسخ به سوالی در خصوص نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها گفت :روسای انتخاب شده انسان هایی با مقبولیت کامل دردانشگاه ها هستند و به  گفته شما ، این حق وزیر است که روسای دانشگاه ها را خودش انتخاب کند . در این راستا اگر مشورتی هم صورت گرفته  ، به این مشورت پای بند هستم .
وی با بیان اینکه ما همیشه قانون مند بوده و به قانون پای بند هستیم ، گفت :حتی اگر مطالب شما در خصوص یک یا دو نفر از جمع حدود شصت نفری سرپرستان دانشگاه ها صحیح باشد ،باید این رابدانید که بنده ابتدا و انتهای این فرایند نیستم و شورای عالی انقلاب فرهنگی در نهایت بررسی صلاحیت سرپرستان دانشگاه ها رابر عهده دارد و یقینا تمام مواردی که در این جا گفته شد ،در جلسات شورا هم مطرح  و بررسی می شود .
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری غلبه علم و فناوری را به عنوان گفتمان غالب در کشور  اراده کرده اند ، اظهار داشت : این از افتخارات ماست که قوی ترین پشتیبانی از علم و فناوری را مقام معظم رهبری انجام می دهند و ما باید این اراده را محقق کنیم . به همین منظور وظیفه خود می دانم که نود در صد از ظرفیت فکر و ذهن و برنامه هایم را صرف اعتلای علم و فناوری کنم که نتایج آن همچون سایر فعالیت های علمی در آینده و به تدریج دیده می شود .
دکتر فرجی دانا با انتقاد از ازدیاد تاسیس دانشگاه در هشت سال گذشته در کشور گفت : دغدغه ، برنامه و تلاش ما درجهت کیفی سازی و توسعه هدفمندآموزش عالی است .
وزیر علوم در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اصطلاح وزارت علوم در سایه گفت : بنده وابسته به هیچ گروه و دسته و جناح خاصی نیستم و شما اگر مرا بشناسید ، می دانید که در وزارت علوم هیچ کس در سایه وجود ندارد که بتواند چیزی بگوید که اگر به آن یقین نکنم آن را انجام دهم ؛ زیرا هر آنچه را که انجام می دهم با یقین است و براساس تکلیف و جهت اعتلا و توسعه علمی کشور انجام می دهم و در این راه به سمت همه شما عزیزان فارغ از تفکر و جهت گیری سیاسی تان دست یاری دراز می کنم .
وی با تاکید براینکه آنچه باید بین ما جاری و ساری باشد ، قانون مندی و قانون گرایی است ، گفت :اینکه دوستان می گویند در برخی از نشریات دانشجویی خطایی رخ داده است، جهت رسیدگی به این مواردهیئت نظارت بر عملکرد نشریات دانشجویی داریم و همچنین اخیرا معاون فرهنگی وزارت دو بخشنامه خیلی صریح و محکم در این زمینه به دانشگاه ها ابلاغ کرده که در صورت انتشار موارد موهن  و این چنینی در نشریات دانشجویی قویا برخورد شود و من به شما قول می دهم که هر کجا سر سوزنی از قوانین و مصوبات مربوطه تخطی شود ، عزیزان به صورت مستدل به ما منعکس کنند تا سریعا رسیدگی شود .
دکتر فرجی دانا با اشاره به آرامش حاکم بر فضای دانشگاه ها در سال تحصیلی گذشته گفت : با وجود اینکه سال تحصیلی آرامی را پشت سر گذاشتیم برخی اصرار داشتند القا کنند چند دانشگاه ملتهب شده است. شما عزیزان به فضا سازی رسانه ها اعتماد نکنید و با توجه به شعبه های متعددی که در دانشگاه های سراسر کشور دارید ، به عنوان یک تکلیف صحت و سقم این مسائل را بررسی کنید تا به یقین برسید .
دکتر فرجی دانا در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه انقلاب اسلامی را اتحاد و وحدت کلمه پیروز کرد ، گفت : چرا باید این قدر بر طبل تفرقه و اختلاف بکوبیم در حالی که حضرت آقا در بیانات اخیر شان فرمودند که "من در این مطلبی که دارم به شما می گویم این جناح و آن جناح نمی شناسم ". شما نیز می توانید در فضای دانشگاه منتقد هم باشید ولی برای حفظ منافع ملی و رساندن این قافله به سر منزل مقصود متحد باشید و مطمئن باشید ما و شما در یک صف هستیم اگر اعتلای علم و فناوری و فتح قله های رفیع علمی نقطه عزیمت مان باشد .
گفتنی است در پایان این نشست اعضای شورای مرکزی اتحادیه های تشکل های اسلامی دانشجویان افطار را مهمان وزیر علوم بودند .