وزیر علوم : همه تسهیلات اعطایی صندوق رفاه دانشجویان نسبت به گذشته افزایش یافته است

۳۰ تیر ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۰ کد : ۱۶۳۵۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۳۸
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در مراسم معرفی و تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری در محل نهاد ریاست جمهوری گفت:  در سال جاری وام تحصیلی برای همه مقاطع و وام ودیعه مسکن  متاهلین تا دو برابر افزایش ی...
وزیر علوم : همه تسهیلات اعطایی صندوق رفاه دانشجویان نسبت به گذشته افزایش یافته است
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در مراسم معرفی و تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری در محل نهاد ریاست جمهوری گفت:  در سال جاری وام تحصیلی برای همه مقاطع و وام ودیعه مسکن  متاهلین تا دو برابر افزایش یافته است، و علاوه بر افزایش وام ویژه دانشجویان دکتری تخصصی، برای اولین بار به دانشجویان کار آفرین تا 100میلیون تومان  وام داده می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم گفت: با همه مشکلات و کاستی‌هایی که وجود داشته است  رشد علمی ایران در یک ماه اخیر در دنیا اول بوده است و این افتخار درحالی کسب شده است که خیلی از کشورها نه تنها رشد نداشته‌اند بلکه از رتبه قبلی خود نیز پایین‌تر آمده‌اند و این رشد  نشان از جهت‌گیری‌ها و کیفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی ما دارد.
وی افزود: میزان استناد و ارجاعات  به مقالات برتر دانشگاهیان ایرانی نیز افزایش یافته است   البته مزایای مقالات علمی ما، فقط چاپ و انتشار در نشریات معتبر بین‌الملل نیست  بلکه خیلی از آنها پایه تحقیقات و مطالعات علمی و فناوری و زمینه ادامه تحقیقات بعدی هستند.
وزیر علوم اظهار داشت: هم اکنون ما بیش از 4میلیون و 800هزار دانشجوی شاغل به تحصیل داریم که 350هزار نفر از آنها  در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری هستند که این تعداد، ظرفیت بسیار خوبی برای حل مشکلات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستند.
دکترفرهادی یادآوری کرد: در سال گذشته  تصویب شد که امکانات بیشتری برای استعدادهای درخشان و دانشجویان نمونه در نظر گرفته شود و به همین دلیل امسال درصد بیشتری از دانشجویان استعداد تحصیلی می‌توانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند.
وی افزود: در سال گذشته 1100 نفر از دانشجویان دکترا توانستند فرصت مطالعاتی 6 تا 9 ماهه خود را در مراکز دانشگاهی خارج از کشور بگذارنند و 248 نفر هم در دانشگاه‌های داخل این فرصت را گذارندند. 
وی تاکید کرد: ما امسال باید به زیرساخت‌های علمی و آزمایشگاهی و اعتبارات مالی مورد نیازاین بخش توجه بیشتری کنیم و امیدواریم که با تحقق اعطای یک درصد از تولید ناخالص داخلی  به بخش  پژوهش بتوانیم امکانات علمی و آزمایشگاهی را بهتر فراهم کنیم. 
گفتنی است مراسم تقدیرازدانشجویان نمونه دانشگاه‌های سراسر کشور با حضورمهندس  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر محمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وجمعی از رؤسای دانشگاه‌ها در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد