وزیر علوم : دانشگاه ها باید ماموریت گرا و کارآفرین و ثروت آفرین باشند

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۱ کد : ۱۶۳۴۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۰۱
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ها باید ماموریت گرا، کارآفرین و ثروت آفرین باشند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکتر محمد فرهادی در نشست با خیرین و اعضای شورای دانشگاه کاشان با تاکید بر اینک...
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ها باید ماموریت گرا، کارآفرین و ثروت آفرین باشند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکتر محمد فرهادی در نشست با خیرین و اعضای شورای دانشگاه کاشان با تاکید بر اینکه دانشگاه نباید صرفا محل تعلیم و تربیت و در نوردیدن مرزهای علم و دانش باشد اظهار داشت: هدف دانشگاه باید تبدیل علم به ثروت و  خلق تولیدات و محصول باشد.
وزیر علوم با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی با ایجاد شرکت های دانش بنیان تحقق می یابد افزود: اداره کشور ، مدیریت جامعه و تجارت و تولیدات باید مبتنی بر علم و دانایی باشد.
وی  افزود: به همین منظور وزارت علوم طرح بازنگری رشته های تحصیلی را در نظر دارد و درصدد تدوین رشته های علمی وکاربردی و برنامه هایی  برای ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه با صنعت و ایجاد مراکز کارآفرینی است.
دکتر فرهادی در ادامه، توسعه شرکت های دانش بنیان و دفاتر تکنولوژی و کارآفرینی را از مهم ترین برنامه های وزارت علوم بیان کرد و گفت: دانشگاه باید ارتباط خود را با جامعه و مردم و صنعت ارتقا بخشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مردمی کردن علم را مورد تاکید قرار داد و گفت: علم را باید به داخل جامعه و مردم بیاوریم تا مردم با مباحث علمی آشنا شوند زیرا این ارتباط در بهبود وضعیت آموزش و رفع نیازهای جامعه تاثیر بسزایی دارد.
وی همچنین حمایت های خیرین در توسعه علمی و کمک به دانشگاه ها و آموزش عالی را قابل تقدیر دانست و افزود: بیش از 50 بنیاد خیرین آموزش عالی در دانشگاه ها ایجاد شده وما وظیفه داریم که از خیرین حمایت کنیم.
دکتر فرهادی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در راستای این که دانشگاه باید مرکز علم و فناوری باشد افزود: در برنامه ششم توسعه و طرح آمایش آموزش عالی و اسناد بالادستی،سیاست هایی برای ارتقای علمی و توسعه فناوری برنامه ریزی شده است.
وی فراهم کردن فرصت های مطالعاتی استادان و تبادل استاد و دانشجو را برای توسعه علمی لازم دانست و افزود: در سال جاری حدود 150 نفر از ایرانیان خارج از کشور و همچنین تعدادی از دانشجویان غیر ایرانی برای ادامه تحصیل به دانشگاه های ایران آمدند.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود ، دانشگاه کاشان را ازدانشگاه های خوب و موفق در مباحث مختلف علمی بیان کرد و افزود: زیر ساخت های لازم در دانشگاه کاشان برای ماموریت گرا و کارآفرینی فراهم است که امید می رود این دانشگاه از دانشگاه های پیشرو دربحث کارآفرینی باشد. 
وی همچنین به افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه کاشان اشاره کرد و گفت: راه اندازی مجتمع آزمایشگاه مرکزی شاعا یکی از اقدامات بسیار خوب دانشگاه کاشان است که  امروز افتتاح شد.
دکتر فرهادی در ادامه یکی از برنامه های وزارت علوم را توسعه آزمایشگاه های مرکزی بیان کرد و افزود: در حال حاضرایجاد 120 آزمایشگاه مرکزی در سراسر کشور در حال برنامه ریزی است که حدود 20 آزمایشگاه تاکنون تجهیز و افتتاح شده است.
وی افزود: امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی باید یک جا جمع شود تا به مجموعه دانشگاهی و دیگر مراکز تحقیقاتی، خدماتی و صنعتی خدمات ارائه دهد.
دکترفرهادی تاکید کرد: همه ساله اعتبارهایی برای تجهیز این آزمایشگاه ها در نظر گرفته می شود و در بودجه سال جاری نیز اعتباری برای امور تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری و تجهیزات آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است.