وزیر علوم: ماموریت گرایی باید در دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد

۲۶ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۲ کد : ۱۶۳۰۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۸۴
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ماموریت گرایی و ماموریت پذیر بودن دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در نخستین کنگره ملی آموزش عالی در دانشگاه تربیت...
وزیر علوم: ماموریت گرایی باید در دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ماموریت گرایی و ماموریت پذیر بودن دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در نخستین کنگره ملی آموزش عالی در دانشگاه تربیت مدرس به آسیب شناسی آموزش عالی در کشور پرداخت و در ادامه گزارشی از پیشرفت ها و وضعیت موجود علم و فناوری ارائه کرد .
وی ضمن اشاره به رشد 5 در صدی شتاب علمی کشور گفت : در سال اخیر رشد 5 درصدی از نظر شتاب علمی داشته‌ایم تا در دنیا بعد از کشورهای روسیه، هند و چین قرار بگیریم این در حالی است که رشد علمی کشورهایی از جمله آمریکا، انگلیس و هلند منفی بوده است.
وزیر علوم ادامه داد: تعداد دانشگاه‌های ما در کشور در رتبه‌بندی‌های معتبر دنیا رشد 9 برابری داشته‌ است و 13 دانشگاه کشور جزو یک درصد دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند. همچنین تعداد دانشمندان برتر کشور به 200 نفر رسیده و مقاله‌های پراستناد ایران در دولت یازدهم رشد صددرصدی داشته است.
دکترفرهادی با اشاره به اقدامات زیرساختی انجام شده از ابتدای دولت یازدهم تاکنون در وزارت علوم گفت: ما باید آزمایشگاه‌های مرجع و مرکزی داشته باشیم در حال حاضر 120 آزمایشگاه در حال تاسیس و تجهیز هستند و در بودجه سال 96 و برنامه ششم توسعه نیز به صورت جامع و متمرکز اعتبارات خوبی برای این امر پیش‌بینی شده است.
 وی خاطرنشان کرد: ما 2 هزار و 900 موسسه و واحد آموزش عالی در کشور داریم که باید سامان یابد چراکه این گستردگی سبب می شود که انرژی‌ها صرفا جهت اداره و مدیریت آنان شود.
وی با اشاره به افزایش دیپلماسی علمی در کشور گفت: هیئت‌های زیادی از ایران به کشورهای دیگر اعزام شده و هیئت‌های فراوانی نیز از کشورهای دیگر به ایران آمده‌اند و ما باید دیپلماسی علمی را گسترش دهیم که این یک گام در زمینه بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها است.
وزیر علوم با تاکید بر اهمیت دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم اظهار کرد: قانون وزارت علوم جامع و پیشرفته است و باید به سه عنوان علم، تحقیقات و فناوری از طریق وزارت علوم توجه شود.
دکترفرهادی با اشاره به شعار سال 95 گفت: باید اقتصاد ما تنگاتنگ با بحث نوآوری باشد. منشا اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و اقتصادی دانش بنیان است که در تمام زمینه‌های تجارت، ساختار اقتصادی و مواردی از این قبیل فعال باشد. در همین راستا باید تجارت آزاد‌سازی شود، فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت بگیرد، مصرف کنندگان حق انتخاب داشته باشند.
وی با اشاره به بحث اقتصاد دانایی محور گفت: اقتصاد دانایی محور مبتنی بر تولید، توزیع، کاربرد دانش، افزایش بهره‌وری وغیره است. در واقع اقتصاد دانایی محور فقط تولید و توزیع اطلاعات نیست و باید دانش در این اقتصاد به کار گرفته شود و هر چه از دانش در این اقتصاد بیشتر بهره ببریم محصول با کیفیت‌تری تولید می‌کنیم و توان کشور برای نوآوری و خلق فناوری بومی افزایش پیدا می‌کند.
وزیر علوم با تاکید بر این که دانشگاه‌ها باید مهارت محور باشند، اظهار کرد: در حال حاضر کشور دارای 38 پارک علم و فناوری، 168 مرکز رشد و 5 منطقه ویژه علم و فناوری در 5 استان است که این آمار باید افزایش یابد.
دکترفرهادی ادامه داد: طی دو سال گذشته از طریق پارک‌های علم و فناوری بیش از 85 میلیون دلار صادرات صورت گرفت که آغاز خوبی است از طرف دیگر 30 هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکت های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری مشغول به کار هستند.
وی با اشاره به بازنگری برنامه‌های آموزشی، اظهار داشت : بسیاری از برنامه‌های آموزشی نیاز به بازنگری داشت و نزدیک به 600 رشته تحصیلی باید مورد بازنگری قرار می‌گرفت در حال حاضر بازنگری رشته‌های فنی و مهندسی تمام شده، بازنگری رشته‌های کشاورزی رو به اتمام است و بازنگری رشته‌های علوم پایه و انسانی در اواسط راه قرار دارد.
دکترفرهادی با اشاره به آمایش آموزش عالی گفت: آمایش آموزش عالی در سال های دور آغاز شد اما دوباره متوقف شد. این مسئله در انتهای سال 94 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. 
وزیر علوم با تاکید بر این که بازنگری رشته‌ها باید کارورزی به دنبال داشته باشد، گفت: ماموریت‌گرا بودن دانشگاه‌ها نکته مهمی است که در آمایش آموزش عالی مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به تقویت و توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه گفت: دانشگاه فقط مرکز تولید علم نیست و باید در جهت رفع نیازهای جامعه اقدام کند. سهم آموزش عالی در اشتغال 30 درصد است و آموزش عالی باید بیش از پیش ارتباط خود را در این زمینه با دستگاه‌های دیگر تقویت کند.
دکترفرهادی در ادامه گفت: البته تا کنون تفاهم‌نامه‌های زیادی با وزارتخانه‌های مختلف از جمله نفت، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و غیره منعقد شده است.
وزیر علوم در ادامه با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه پسادکتری و فرصت‌های داخلی در صنعت گفت: ممکن است پذیرش نهاد دانشگاه در محیط‌های صنعتی سخت باشد اما این امر باید تحقق یابد به همین دلیل مرکز ارتباط با دانشگاه در وزارت صنعت، تاسیس شده است. مشکلات صنعت باید توسط نهاد دانشگاه پیگیری شود.
وی در ادامه با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: یکی از اهداف وزارت علوم، تقویت اعتبارات و زیرساخت‌های پژوهشی و فناوری است. در همین راستا قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه بودجه این بخش بین 3 تا 4 درصد از GDP کشور باشد که اگر این امر محقق شود گام بزرگی خواهد بود.
وزیر علوم در ادامه با اشاره به توسعه‌ رشته‌های هنر و علوم انسانی گفت: 54 درصد دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند وباید گفت بسیاری از رشته‌های علوم انسانی، کاربردی هستند از طرف دیگر سایر دستگاه‌ها باید پیوست فرهنگی داشته باشند تا بتوان از این طریق رشته‌های انسانی را به دستگاه‌ها پیوند زد.
 وزیر علوم اظهارداشت: تشکیل شورای توسعه فناوری علوم انسانی مدنظر ما است و در صدد تاسیس پژوهشگاه و مراکز رشد علوم انسانی هستیم.
دکترفرهادی با اشاره به بازنگری رشته‌های علوم انسانی گفت: وزارت علوم در راستای بازنگری رشته های علوم انسانی، شورای پژوهش علوم انسانی را تشکیل داد و قرار است مراکز رشد علوم انسانی ابتدا در دانشگاه‌های علامه و اصفهان و شیراز تاسیس شوند.
وی در ادامه با اشاره به چالش‌های آموزش عالی گفت: سند گفتمان توسعه آموزش عالی آماده شد که در این سند چهار چالش اساسی شامل بازتعریف آموزش عالی، ارتقای کیفیت آموزش عالی، تبدیل دانش به محصول و بین‌المللی شدن آموزش عالی می‌شود.
وزیرعلوم ادامه داد: برای رفع چالش‌های مذکور یک ستاد اجرایی و دو کارگروه تشکیل شده است.
دکترفرهادی در پایان با تاکید بر این که در ستاد اقتصاد مقاومتی طرح‌های زیادی توسط وزارت علوم پیشنهاد شده است، گفت: وزارت علوم برای سال 95 ، 6 الی 7 پروژه پیشنهاد داده است که امیدوارم تصویب شود.