وزیر علوم : دولت تدبیر و امید تلاش دارد روابط ایران و ترکیه در همه زمینه ها گسترش یابد

۲۶ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۹ کد : ۱۶۲۷۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۱۶
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با سفیر ترکیه در ایران گفت : تلاش دکتر روحانی و مجموعه دولت تدبیر و امید بر این است که روابط دو کشور ایران و ترکیه در همه زمینه ها بیش از پیش گست...
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با سفیر ترکیه در ایران گفت : تلاش دکتر روحانی و مجموعه دولت تدبیر و امید بر این است که روابط دو کشور ایران و ترکیه در همه زمینه ها بیش از پیش گسترش یابد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فرهادی در این دیدار با اشاره به روابط گسترده سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور اظهار داشت : شاهد این مدعا سفرهای متعدد مقامات عالی رتبه دو کشور است که از این میان می توان به سفر دکتر روحانی به ترکیه در اوایل امسال اشاره کرد که این حاکی از روابط مناسب دو جانبه ایران و ترکیه در منطقه است .
وزیر علوم با بیان اینکه جمعیت هر دو کشور یکسان بوده و هر دو از جمعیت جوانی برخوردار هستند ، گفت : علاوه بر این، هر دو کشور از نظر رشد علمی و فناوری در سطح بالایی قرار دارند و با این شرایط می توان روابط علمی و فناوری بین دو کشور را به سطح بالاتر از این نیز گسترش داد .
دکتر فرهادی افزود : رتبه علمی ایران و ترکیه در بین کشور های اسلامی بین 1 تا 4 است و ترکیه بالاخص در رشته های پزشکی در سال های اخیر پیشرفت خوبی داشته و خوشبختانه تفاهم نامه همکاری های علمی بین دو کشور تا 1396 اعتبار دارد و البته باید بند های تنظیمی آن عملیاتی شود .
وزیر علوم کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم انجام برنامه های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور ، به افزایش مراودات بین مسئولان آموزش عالی ایران و ترکیه جهت هماهنگی بیشتر در انجام امور مشترک علمی تاکید کرد .
دکتر فرهادی همچنین با استقبال از ارتباطات علمی بین دانشگاه های ایران و ترکیه گفت :در این خصوص علاوه بر کل دانشگاه های ایران ، دانشگاه های استان های آذربایجان غربی و شرقی نیز به دلیل همجواری با کشور ترکیه می توانند ارتباطات بیشتری در زمینه همکاری های مشترک و خواهر خواندگی با دانشگاه های ترکیه داشته باشند .
وزیر علوم با بیان اینکه آمادگی داریم تعداد بیشتری از دانشجویان ترکیه را به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرش کنیم ، اظهار داشت : با توجه به پیشرفت مناسب علمی هر دو کشور در جهان اسلام ، می توان از این ظرفیت در مسیر ساخت پارک های علم و فناوری مشترک و رسیدن به فناوری های نوین و تولید محصولات دانش بنیان استفاده کرد .
همچنین در این دیدار هاکان تکین سفیر ترکیه در ایران با اظهار خرسندی از حضور خود در ایران و آشنایی با فرهنگ مردم کشورمان ، از حضور 4000 دانشجوی ایرانی در دانشگاه های ترکیه خبر داد و گفت : دانشجویان ترکیه که در ایران تحصیل می کنند بیشتر درشهر قم هستند ودر رشته های علوم دینی تحصیل می کنند .
وی با اشاره به سطح بالای علمی دانشگاه های ایران گفت : دانشجویان ترکیه ای که با یادگیری زبان فارسی در رشته های مختلف دانشگاه های ایران تحصیل کرده اند ، دانش آموختگان زبده و ماهری شده اند و به همین خاطر ما در خواست می کنیم دانشجویان بیشتری از کشور ترکیه در دانشگاه های ایران پذیرش شوند .
سفیر ترکیه در ایران در پایان سخنان خود خواستار افزایش رشته آموزش زبان ترکی استانبولی در دانشگاه های ایران شد .