وزیر علوم : دانشگاه ها باید به انجمن های علمی دانشجویی اعتماد کرده و آنها را تقویت کنند

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۳ کد : ۱۶۲۷۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۴۲
دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با نمایندگان کانون های دانشجویی علمی ، فرهنگی ، هنری و نشریات دانشجویی گفت : دانشگاه ها باید به انجمن های علمی دانشجویی اعتماد کرده و آنها را ت...
وزیر علوم : دانشگاه ها باید به انجمن های علمی دانشجویی اعتماد کرده و آنها را تقویت کنند
دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با نمایندگان کانون های دانشجویی علمی ، فرهنگی ، هنری و نشریات دانشجویی گفت : دانشگاه ها باید به انجمن های علمی دانشجویی اعتماد کرده و آنها را تقویت کنند و همچنین لازم است این کانون های علمی در جهت حل مشکلات کشور و ارائه راه حل گام بردارند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر فرهادی با حمایت از گسترش فعالیت نشریات دانشجویی اظهار داشت : این نشریات باید بتوانند در چارچوب قوانین مصوب فعالیت کنند و برخورد سلبی با آنها صورت نگیرد و گفتمان حمایتی بر فعالیت آنها حاکم باشد .
 دکتر فرهادی با بیان اینکه انشاالله در آینده بتوانیم یک چاپخانه مرکزی برای چاپ نشریات دانشجویی ایجاد کنیم ، گفت : لازم است که دستور العمل ها و مقررات فعالیت نشریات دانشجویی بازنگری شده و شیوه نامه های اجرایی نیز از سوی شورای نظارت بر نشریات دانشجویی سریع تر در اختیار مسئولان نشریات دانشجویی قرار گیرد.
وی در ادامه گفت : ضرورت دارد که انعکاس فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها به صورت مناسبی انجام شود و تقویم جامع فرهنگی کشور باید تدوین شود.
وزیر علوم در خصوص فعالیت دانشگاه ها در راستای حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین گفت : در این خصوص تاکید ما بر این است که بخش مهارتی دانشگاه ها فعال تر شود .
وی افزود : در این راستا تا کنون 600 رشته دانشگاهی بازنگری شده و همچنین 115 مرکز کارآفرینی در دانشگاه ها راه اندازی شده است . همچنین تقویت ارتباط با بخش صنعت نیز در دانشگاه ها گسترش یافته ، به طور مثال دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز هفته ای دو روز در واحد های صنعتی فعالیت می کنند .
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود ، با بیان اینکه از دیدگاه های اعضای انجمن های علمی و کانون های فرهنگی در بخش بومی سازی و تحول علوم انسانی استقبال می کنیم ، گفت : اگر طرح ها و پیشنهادات ارائه شده از سوی انجمن های علمی دانشجویی در سطح کلان تشخیص داده شوند ، می توان آنها را در شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان طرح ملی مورد بررسی قرار داد.
دکتر فرهادی با تاکید بر تشکیل صندوق ایده های نو دانشجویان ، در خصوص ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت : بنا داریم با حمایت صندوق رفاه دانشجویان تسهیلاتی در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار دهیم و ان شاالله تدابیر دولت پس از برجام به این مهم کمک می کند و با مواردی از قبیل ایجاد شرکت های دانش بنیان برای فارغ التحصیلان ، ایجاد معافیت ها و در اختیار گذاشتن تسهیلات ارزان قیمت برای آنان بتوانیم در بخش اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی گام موثری برداریم.
همچنین در این نشست وزیر علوم به بیان خاطراتی از دوران دانشجویی خود و فعالیت در نشریات و انجمن های دانشجویی پرداخت .
    در این جلسه نمایندگان انجمن های علمی دانشجویی ، کانون های علمی ، هنری وفرهنگی ، نشریات دانشجویی و اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی، دیدگاه ها و نظرات خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند .
گفتنی است در این دیدار دکتر سید ضیا هاشمی ، معاون فرهتگی و اجتماعی وزارت علوم ، مهندس ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان و فضل الله ایرجی مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز حضور داشتند .