وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با عملکرد شفاف خود، چیزی برای پنهان کردن ندارد

۱۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۵۳ کد : ۱۶۲۴۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۲۹
عطف به مصاحبه منتشر شده در بعضی رسانه­ها به نقل از یکی از مسئولان دولت سابق با عنوان  بورسیه بی سرو صدای 900 نفر در دولت یازدهم به منظور تنویر افکار عمومی به استحضار ملت شریف ایران می­رساند: &...

عطف به مصاحبه منتشر شده در بعضی رسانه­ ها به نقل از یکی از مسئولان دولت سابق با عنوان  بورسیه بی سرو صدای 900 نفر در دولت یازدهم به منظور تنویر افکار عمومی به استحضار ملت شریف ایران می­رساند:

 1-  سیاست اعطای بورس در این دوره کماکان ادامه دارد؛ اما، در «حداقل مورد نیاز» ،  با »رعایت  قوانین و مقررات» و با در« نظر گرفتن  کیفیت علمی لازم».

2- بورسیه کردن بی ­سروصدای 900 نفر ادعایی است که می­توان آن را به تعمیم عملکرد مسئولان سابق به مسئولان فعلی، توسط مصاحبه کننده نسبت داد. وزارت علوم، تحقیقات وفناوری با عملکرد شفاف خود چیزی برای پنهان کردن ندارد.

3- همان طور که در گزارش عملکردهای سالانه سازمان امور دانشجویان در تاریخ های 15/12/92 و 7/2/94  هم آمده است، از ابتدای کار دولت یازدهم تا پایان 3 ماهه  اول سال 94، جمعاً 956 نفر حکم بورس داخل را دریافت کرده­اند، بدین­ترتیب که:

الف- تعدادی از این افراد همان بورسیه­های موسوم به «تبدیل به داخل» هستند که صدور حکم برای آنها بر اساس التزام به تعهدات گذشته صورت پذیرفته است.

ب تعدادی از این افراد نیز بعد از پذیرفته شدن در آزمون دوره های دکترا و موفقیت در مصاحبه های علمی با  توجه به سوابق علمی و پژوهشی خود، از مزایای بورس با جایابی در دانشگاه های در حال توسعه استفاده کرده­­اند.

4- اکثر قریب به اتفاق سهمیه محدود توزیع شده در سالهای  93 و  94 هنوز موفق به استفاده از مزایای بورس نشده­اند. ضمن آنکه سنت­هایی نظیر تبدیل بورس خارج به داخل در این دوره کاملاً متوقف شده است.

5-  در حوزه اعزام دانشجو به خارج نیز، ازاوایل دولت یازدهم، اعزام دانشجو در دوره­های دکترا به خارج از کشور، فقط بر اساس  «قانون اعزام دانشجو» امکان پذیر بوده و انتخاب متقاضیان از طریق آزمون نیمه متمرکز به همراه کنترل­های دقیق علمی  صورت میگیرد.

 ​