وجود رشته های علوم انسانی و مدیریت درپارک علم و فناوری یزد، نشان دهنده بلوغ مدیریتی است

۲۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۱۸ کد : ۱۶۲۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۷
منوچهر منطقی دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی گفت: وجود رشته های علوم انسانی و مدیریت درپارک علم و فناوری یزد، نشان دهنده بلوغ مدیریتی است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درا...
منوچهر منطقی دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی گفت: وجود رشته های علوم انسانی و مدیریت درپارک علم و فناوری یزد، نشان دهنده بلوغ مدیریتی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم امضای تفاهم نامه بین پارک علم و فناوری یزد و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی، منوچهر منطقی دبیرستاد با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی برایجاد سند علمی فناوری درکشور، گفت: یکی از حوزه هایی که دراین سند مشخص شده حوزه هوافضا است و بدین منظور کارگروهی زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفت و پس از تلاش دوساله چهارصد نیروی متخصص دراین زمینه، سند نهایی دربهمن سال 91 توسط شورای انقلاب فرهنگی مصوب شد.
وی با بیان اینکه اهداف کلان این سند دربخش صنعت هوایی درسه گروه هواپیماهای هوانوردی عمومی، جنگنده های دفاعی و هواپیماهای تجاری تعریف شده، افزود: دراین حوزه اهدافی مانند توسعه بخش خصوصی در زمینه آموزش ورزش های هوایی و انواع کسب و کارهای مرتبط، به روز رسانی فناوری جنگنده ها و مشارکت جهانی در زمینه هواپیماهای تجاری عنوان شده است.
منطقی گفت: ایجاد مجموعه هایی که زیرسامانه های محصولات هوایی را طراحی می کنند از اهداف پیش بینی شده دیگر دراین سند است.
وی بالابردن حجم تبادلات داخلی تا مرز100 میلیون نفر تا سال 1404 و رسیدن به سطح مطلوب جهانی و همگامی با استانداردهای بین المللی در زمینه ایمنی پرواز را از اهداف بخش هوانوردی این سند برشمرد و افزود: در این حوزه سازمان هواپیمایی کشور و شرکت های فرودگاهی فعالیت دارند
منطقی درادامه گفت: استاندارد نویسی و پیاده سازی استانداردهای بین المللی وظیفه سازمان هواپیمایی کشور و برج های مراقبت و تجهیزات کمک ناوبری درحیطه مسئولیت شرکت های فرودگاهی است.
دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی در ادامه با اشاره به اینکه اجرای این سند در گرو تفاهم نهادهای علمی و فناوری کشور و نهادهای بین المللی است، گفت: به دلیل اینکه صنایع هوایی یک صنعت بین المللی است، لازمه موفقیت دراین حوزه تبادل دانش و تجهیزات درسطح بین المللی است.
منطقی با بیان اینکه طبق بررسی های انجام شده متوجه شدیم متولی خاصی دراین بخش وجود ندارد، گفت: پارک ها به دلیل دارا بودن نهادهای فناور و شرکت هایی که توانایی تبدیل فناوری به تجهیزات را دارند، می توانند متولی خوبی برای رسیدن به اهداف صنایع هوانوردی باشند.
وی درادامه افزود: به دلیل تعدد تجهیزات و فناوری امکان تعیین یک متولی خاص دراین حوزه وجود نداشته و تنها راه حل، ایجاد یک ابرپارک و استفاده از ظرفیت تمامی پارک های کشوراست.
منطقی با اشاره به اینکه مسئولیت هدایت این ابرپارک به پارک علم و فناوری یزد سپرده شده، گفت: نیروهای مدیریتی و علمی یزد از توانایی بالایی برخوردارهستند و وجود رشته های علوم انسانی و مدیریت در پارک علم و فناوری یزد، نشان دهنده بلوغ مدیریتی و گواه این مسئله است. مجموع این عوامل باعث شد مسئولیت این مجموعه به پارک علم و فناوری یزد سپرده شود.
وی افزود: تحقق اهداف تعیین شده و شناسایی استانداردها ازطریق اتصال یک مرکز بین المللی به این مجموعه امکان پذیراست که خوشبختانه مقدمات این کار فراهم شده و قرار است یک مرکز علمی با زیرساخت های وسیع در دانشگاه یزد ایجاد شود.
منطقی با تقدیر از عملکرد مرکز رشد IT پارک علم و فناوری یزد، گفت: استفاده از IT درصنعت هوایی درقالب دوبخش تجهیزات فرودگاهی و آموزش امکان پذیر است.
وی تاکید کرد: خوشبختانه مجموعه IT پارک علم و فناوری یزد پیشرفته بوده و می تواند درسطوح مختلف کشور در زمینه آموزش از پتانسیل های خود استفاده و نام خود را مطرح کند.
دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع هوایی و هوانوردی کشور، برگزاری مسابقات دانش آموزی در پارک علم و فناوری یزد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: درستاد توسعه فناوری و صنایع هوایی، کارگاه های علمی و فناوری با هدف پرورش و استفاده از خلاقیت های دانش آموزان ازسطح دبیرستان برگزارمی شود که امیدواریم پارک علم و فناوری یزد نیز با همکاری استانداری این کارگاه ها را برگزار کرده تا از نظر زیرساخت ها نیز به کیفیت مطلوب دست یابد.